10 Distopik Filmle Günümüz Türkiyesi!

children-of-men-filmloverssSizlerle distopik filmlerden oluşan bir liste paylaşıyoruz. Listede yer alan filmler pek çok sinemaseverin izlediği, hemen herkesin bildiği filmler. Fakat bu filmler ile ilgili asıl ironik ve en çok da korkutucu olan, pek çoğunun günümüzde yaşadıklarımızı yıllar öncesinden yüzümüze vurmaları.

Metropolis (1927)
Yeraltında makinelerle birlikte yaşayan sınıf ve yukarıda daha konforlu bir yaşam süren yönetici sınıf olarak ikiye ayrılmış olan insanların yaşadığı distopik bir geleceği konu alan Metropolis, üst sınıflardan birinin oğlunun işçi sınıfından bir kadına âşık olmasını konu alır.

Fahrenheit 451 (1966)
Baskıcı bir rejimin hüküm sürdüğü bir gelecekte, kitapların varlığını tehdit olarak gören Devlet, ülkedeki bütün kitapların yakılmasına karar verir. Kitapları yakmakla görevli olan itfaiyecilerden Guy Montag, kitap kurdu ve sistem muhalifi bir kıza âşık olunca hayatındaki tüm dengeler değişir ve görevini sorgulamaya başlar.

1984 (1984)
Üçüncü Dünya Savaşı sonrası değişen dünya düzeniyle birlikte 1984 yılında Londra artık Okyanusya isimli polis devletinin başkenti olmuştur. Faşist hükümet için çalışan bürokrat Winston Smith her şeyin yalan üzerine kurulu olduğunu öğrendiğinde kendisini sorgulamaya başlar.

They Live (1988)
Los Angeles’ta yaşayan Nada, özel bir gözlükle dünyayı ele geçirmeye çalışan uzaylıları görebildiğini fark eder. Paraya ve medyaya hükmeden kimselerin suretine bürünen uzaylılar, dünyayı ele geçirmek adına medyayı subliminal mesajlarını dikte etmek için kullanırlar. Carpenter’ın They Live’i bu yönüyle ağır bir toplumsal taşlama özelliği taşır.

V for Vendetta (2005)
Geleceğin totaliter rejimle yönetilen İngilteresi’nde V olarak bilinen maskeli bir özgürlük savaşçısı, korkuyla sindirilmiş halkının egemenliği yeniden elde edebilmesi için şiddete başvurarak genç bir kadının da yardımıyla bu zulme son vermeye çalışır.

Children of Men (2006)
İnsanlığın üreme yetisini kaybetmesinin üzerinden yıllar geçmiş, en son doğan insan 2027 yılında 18 yaşında hayatını kaybetmiştir. Dünyada kaos hüküm sürerken, mültecilerin barınmak için çabaladığı Britanya’da yaşayan eski aktivist Theo, mucizevi bir şekilde hamile kalmış bir kadını karmaşadan korunmuş güvenli bölgeye götürmek için büyük bir çabaya girişir.

Black Mirror: Fifteen Million Merits (2011)
Modernizm eleştirisi odaklı hikayeler anlatan antoloji dizi Black Mirror’ın 1. sezon 2. Bölümü Fifteen Million Merits, gelecekte geçen bir distopik hikayeyi konu alıyor. Medyanın hayatımızın her alanına sızdığı, sistem çarkının izlediğimiz şeylere göre döndüğü bir gelecekte, gün boyu enerji için pedal çevirirken izlediği programlara göre sanal jeton kazanan insanları izliyoruz. Kendini tekrar insan hissettiren bir duyguyu yakalamışken sistemi vurmaya niyetlenen Bing’in sonu, bizler için umutsuzluk aşılayan bir final oluyor.

Dredd (2012)
Polislerin yasama, yürütme ve yargıda otoriteyi üstlenmeleriyle şiddet dolu bir geleceği konu alan Dredd’de acımazsız polisler suçlu olduğunu düşündüğü her bir insanı gaddarca cezalandırılmaktadırlar.

Snowpiercer (2013)
Snowpiercer, küresel ısınmanın zararlarını önlemek için atmosfere CW7 adı verilen bir gaz salımı yapılması sonucu dünyanın yaşanabilir bir yer olmaktan çıkmasıyla yaşamın imkânsızlaşmasını konu alıyor. Ölümcül etkilere sahip bu yerde kurtulmayı başaranlar Wilford’un yapmış olduğu yaşam treninde bulunan şanslı azınlık ile temel ihtiyaçları gidermek amacıyla trende bulunan halktır. Ancak bir süre sonra bu halk için yaşam koşulları zorlaşır ve 17 yıllık esaretten sonra Curtis önderliğinde ayaklanma başlar.

Mad Max: Fury Road (2015)
Ünlü Mad Max serisinin dördüncü filmi konumundaki Fury Road, geçmişinde yaşadıklarını atlatamamış Max’i büyük bir kovalamacanın içine atıyor. Kuraklık ve sefaletin insanları vurduğu post-apokaliptik dönemde su gibi hayati kaynakları elinde bulunduran Immortan Joe’nun hapsettiği kadınları özgürlüklerine kavuşturmaya çalışan Furiosa ile Max’in bir araya gelmesi ile filmin tansiyonu iyice artacaktır.

Kaynak: http://www.filmloverss.com/10-distopik-filmle-gunumuz-turkiyesi/

Yorum yapın