Category Archives: Mizah

Gülme’nin Kitabı – Derleme

YGS (Yazı-Görüntü-Ses) yayınlarından 2002 aralık ayında basılan Gülme’nin Kitabı, Ahmet İnam, Aziz Nesin, Afşar Timuçin, Cemal Dindar, Ferit Öngören, İlker Maga, Metin Üstündağ, Müjdat Gezen, Mesut Eren, Sami Caner, Selçuk Demirel, Suat Derviş, Sulhi Dölek, Turgut Çeviker, Tan Oral, Turhan Selçuk ve Yalçın Küçük adlı yazar ve sanatçılarımızın gülme üzerine yazılarından oluşuyor.

“Sonuç olarak, yalnız insan güler ve insan yalnız insana güler; insandan başka bir şeye gülmüşse, onda insana benzerlik gördüğü için gülmüştür.” Aziz Nesin

Felsefenin Nasreddin’i

zizekŽižek’ten Nükteler, muzipçe sırıtmak ve düşünürün dünyasına derli toplu bir bakışla yaklaşmak için iyi bir fırsat. Ama lütfen bu kitabı okurken kafeinsiz kahvenizi ya da alkolsüz biranızı bir süreliğine kenara bırakın.

Bugün internete girdiğinizde, güncel siyasi paylaşımların peşine düşerseniz mutlaka bir şekilde kahkahanıza engel olamayacağınız komik bir espriyle karşılaşırsınız. Öyle ya, Twitter’la

Zizek’ten Nükteler (Şu Hegel Fıkrasını Duydun mu?) – Slavoj Zizek

Zizek'ten Nükteler“Ciddi ve iyi bir felsefi çalışma tamamen nüktelerle yazılabilir” Ludwig Wittgenstein

Slavoj Zizek’in diğer kitaplarının aksine yazılarından derlenen nükteler, fıkralar ve şakalar onun felsefi, politik, psikanalitik düşünceleri için bir dizin sağlıyor. Zizek’e gore nükte felsefi bir içgörünün kısa yolu olan eğlenceli hikayelerdir.

“Emniyet teşkilatındaki rüşvetçiliği dalgaya alan eski bir Yugoslav fıkrası vardır: Bir polis habersizce

Gargantua – François Rabelais

Gargantua - François RabelaisRönesans’ın başlangıcını müjdeleyen yazarlardan biri olan François Rabelais, baba-oğul iki dev olan Gargantua ve Pantragruel’in maceralarını anlattığı beş ciltlik eseriyle Fransız ve dünya edebiyatına damgasını vurmuştur. Gargantua, bu külliyatın en bilindik eseridir.

Obur dev Gargantua’nın hayatını doğumundan başlayarak anlatan bu roman, realizmi fanteziyle, Rönesans bilgeliğini müstehcen esprilerle buluşturuyor ve okurların dünyaya farklı bir açıdan bakmalarını sağlıyor. Rabelais’nin ironi ve mizahla ördüğü kitap, yer yer destansı diliyle dönemin dini, eğitimsel ve askeri uygulamalarını tiye alıyor.

Markopaşa ‘Toplatılmadığı zamanlar çıkar’ veya ‘Yazarları hapishanede olmadığı zamanlar çıkar.’

Markopaşa haftalık mizah dergisi; Sabahattin Ali, Aziz Nesin, Şerif Hulusi, Rıfat Ilgaz ve Mustafa Mim Uykusuz?un yazarlığını yaptığı 1946 yılında yayın hayatına başlayan Türkiye basın tarihinin en yüksek tirajlı yayınlarından biridir. Sabahattin Ali başyazarlığını, Mustafa Mim Uykusuz da çizerliğini üstlenmiştir.
O dönemlerde adeta ana muhalefet gibi etki gösteren derginin yazarlarına karşı birçok dava açılmış, kimi sayılar toplatılmış ve hatta dergi ismindeki Paşa kelimesinden dolayı zamanın “Milli Şef”i İsmet Paşa ile alay ediyor diye kapatılmıştır.

Hipnozcunun Yeğeni – Yevgeniy Panteleyeviç Dubrovin

Hipnozcunun YeğeniOto tamir fabrikasında mühendislik ardından Genç Komüncü gazetesi genel yayın yönetmenliği, son olarak 5-6 milyon tirajlı dünyaca ünlü merkezi bir mizah dergisi olan Krokodil’in genel yayın yönetmenliğini yapan; Dubrovin’in ürünleri de yaşamı gibi çok yönlüdür. Aile-çocuk, gençlerin eğitimi gibi konuların yanında ikiyüzlülük, asalaklık, çok para kazanma hırsı, vurdumduymazlık gibi konuları toplumsal bir yergi tarzında ele almış ve bu özellikleri insanlara iyi yüreklilikle yaklaşmayı da göz ardı etmeksizin işlemiştir. Yazar, kendini

Can Yücel’in mal varlığı – Metin Üstündağ (Can Yücel de Bakan çocuğu)

* Avşa adasında üç daire, dört üçgen, beş dikdörtgen
*Gökyüzünde bi bulut
*Bitlis’te beş minare
*Biri yazlık, biri kışlık, iki platonik sevgili
*Büro mobilyası ve çelik kapı üreten bir fabrikanın öğle üzeri yaslanıp sigara içilen beyaz duvarı
*Islıkla da çalınabilen dört anonim türkü

Şark Dişçisi – Hagop Baronyan

Ermenice mizah edebiyatının en tanınmış isimlerinden olan Hagop Baronyan, keskin gözlem yeteneği ve doğru bildiği yoldan şaşmayan entelektüel duruşuyla, iktidar sahiplerini, din adamlarını, başkalarının sırtından geçinenleri, dalkavukları, Batılı yaşam tarzına öykünenleri ve daha pek çoklarını alaya aldı, onların yanlışlarını kalemine dolamaktan, yüzlerine vurmaktan çekinmedi.

Baronyan’ın ilk komedisi olan Şark Dişçisi, görücü usulü evlilikler ve sadakat sorunlarını ele alan eğlenceli bir oyun.

Guardian’dan Erdoğan karikatürü: ‘TOMA-Fil’

Guardian gazetesi, Erdoğan’ın Gezi Parkı eylemlerine dönük saldırgan tutumunu eleştiren bir karikatür yayımladı. Karikatürist Steve Bell Erdoğan’ı burnu file benzeyen bir TOMA yaptı.

İngiliz Guardian gazetesinden karikatürist Steve Bell, Gezi Parkı eylemlerine ilişkin çizdiği karikatürde, Başbakan Tayyip Erdoğan’ı, file benzettiği burnundan su fışkırtan bir TOMA şeklinde resmetti.