Ankara Nâzım Hikmet Kültür Merkezi, 30’u aşkın şair-yazarı okurlarla buluşturdu

Ankara Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nin 6 Ekim Cumartesi günü düzenlediği etkinlikte, 30’u aşkın şair-yazar okurlarıyla buluştu ve kitaplarını imzaladı.
Türkiye’de insanın “estetik kalkışması”nın sermayenin piyasacı müdahaleleriyle daha çok engellendiği bir dönemde hem şair-yazarların dayanışmasını sağlamak hem de okurun doğrudan yapıtın yaratıcısıyla buluşmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen etkinlik, önemli bir canlılık yarattı.
Abdullah Nefes, Abdulkadir Budak,Ataol Behramoğlu, Adnan Acar, Ahmet Özer, Ahmet Yıldız, Ali Rıza Kars, AlperAkçam, Arif Berberoğlu, Attila Aşut, Sadık Albayrak, Cennet Bilek, Emine Aydoğdu, Erdal Ateş,Erdal Atıcı, Fatih Yaşlı, Işık Kansu, İlhan Akalın, Mahmut Makal, Mehmet Ercan, Mehmet Yılmaz, Müslüm Kabadayı, Nihat Taydaş, Selami Karabulut, Serpil Güvenç, Sultan Özer, Talip Apaydın, Tuncay Çelen, Turgut Türksoy, Yusuf Ziya Bahadınlı’nın katıldığı etkinlikte bir de savaş karşıtı bir bildiri metni Abdullah Nefes tarafından okunarak imzaya açıldı. Kitaplarını imzalayan şair-yazarlar dışında Abdullah Özkucur, Adnan Özveri ve Feridun Büyükyıldız da bildiriye imza attılar.

İmza metni, etkinliğin açış konuşmasını yapan şair Abdullah Nefes tarafından okunarak katılımcılarla da paylaşıldı:

?SAVAŞ BİR İNSANLIK SUÇUDUR! KARŞI ÇIKIYORUZ?

Yeryüzündeki birçok haksızlığın, adaletsizliğin, yokluğun, yoksulluğun, sağlıksızlığın, bebek ve anne ölümlerinin, doğa yıkımlarının, felâketlerin sorumlusu olan;

kâr hırsının güdülediği emperyalist-kapitalist sistem, yer altı ve yer üstü zenginliklerine tamamen el koyabilmek, silah, petrol, otomotiv ticaret ve cinayetini sürdürebilmek için, halklar ve milletler arasındaki kültür ve inanç farklılıklarını kışkırtarak savaşlar çıkarıyor?

Ne yazıktır ki,
Emperyalist saldırganlığın işgal ettiği yurdunu dişle, tırnakla savunarak Kurtuluş Savaşı vermiş ülkemizin bugünkü egemen siyasi iktidarı,
emperyalist yayılmacılığa koçbaşı edilmiş inanç istismarını da kullanarak,
komşu ülke Suriye?de iç savaşın yaratılması ve sürdürülmesinde taraf olmuş,
Emperyalist Batı?nın işgal kuvvetlerine gerek kalmayacak bir tutum içine girmiştir.
Biz aşağıda imzası bulunan, insan sevgisini, dostluk ve kardeşliği her şeyin üstünde tutan yazarlar,
her ne sebeple olursa olsun, savaşa karşı olduğumuzu duyuruyor, özgür ve insancıl akla, yüreğe sahip herkesi, savaşa karşı çıkmaya, bu doğrultuda mücadeleye çağırıyoruz??

Ankara Nâzım Hikmet Kültür Merkezi, 30’u aşkın şair-yazarı okurlarla buluşturdu” üzerine bir yorum

Yorum yapın