“Askere Gitmeyin Çünkü” demek suç

“Askere Gitmeyin Çünkü” kitabına katkıda bulunan ve aralarında Akın Birdal, Aydın Engin, Cafer Solgun, Tan Oral ve Ferhat Kentel’in de bulunduğu 381 aydın hakkında “halkı askerlikten soğutmak” suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.

İçlerinde İstanbul Şehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferhat Kentel’in de bulunduğu 381 aydın hakkında “halkı askerlikten soğutmak” suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.

“Askere Gitmeyin Çünkü…” isimli kitaba yazılar ve çizimler yoluyla katkı sunan Akın Birdal, Aydın Engin, Cafer Solgun, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Sadık Yalsızuçanlar, Tan Oral, Ohannes Kılıçdağı, İsmail Beşikçi ve Roni Margulies gibi isimler hakkında Genelkurmay Başkanlığı’nın şikâyeti üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türk Ceza Kanununun 318. maddesi gereği soruşturma başlattı.

Hakkında soruşturma başlatılan Prof. Dr. Ferhat Kentel, GasteŞehir’e şu değerlendirmelerde bulundu: “Ben, ‘Askere Gitmeyin Çünkü’ kitabına şu satırları yazmıştım: ‘Askere gitmeyin çünkü askerlik aptallaştırır; emir, dayak, silah, ölmek ve öldürmek normalleşir. Halbuki emirsiz bir hayat ve muhabbet ruhu zenginleştirir; yaşamak ve yaşatmak ise insanı daha insanî yapar.’ Tabii belki de bu satırlara başka satırlar da eklenebilir; mesela şöyle: ‘Ya da çok istiyorsanız gidin, ama kimseyi zorlamayın; herkes aynı tornaya girmek zorunda değil.’ Aslında askerliğin sorgulanamaz olması, ‘gitmeyin’ diyenlere takibatlar açılması tipik bir kutsallaştırma operasyonunun sonuçları… Ulus-devletin güvenlik ve güvensizlik ikilemi içine sıkışmış ideolojisinin ya da bu ikilemi tek rasyonel olarak sunan, çıkar temelli egemen sınıf ilişkilerinin ürettiği bir sözde kutsallık bu… Ulus-devletin “modern dini”, daha önceki geleneksel toplumların, dinlerin kutsallığını devşirip, seküler inançlar ve kutsallıklar da yeniden kurguluyor. Ve tabii, kendinden menkul yoğun kutsallıklarla örülmüş resmi ve egemen bir ideoloji, bu kutsallığa halel gelmesine tahammül edemiyor. Kutsallığını ancak yasaklarla, kanunlarla koruyabiliyor. Sonuç olarak, paradoksal bir biçimde, “kral çıplak” diyenlere karşı getirdiği her baskı, kutsallığının yaldızlarının bir kere daha dökülmesine sebep oluyor.”

“Askere Gitmeyin Çünkü…” cümlesini kendi iradeleriyle tamamlayarak, olgu üzerinden bir araya gelerek yazdıkları ve bazı plastik sanatlar insanlarının çizgileriyle cümlelerini kurdukları kitapta 381 kişi sözleri ile savaşa karşı barış çağrısı yapmıştı. Türk Ceza Kanunu’ndaki (TCK) “halkı askerlikten soğutma suçu” başlıklı 318. maddenin kaldırılması için geçtiğimiz ay, Çağlayan Adliyesi karşısında toplanan yaklaşık 30 kişi “askere gitmeyin çünkü;…” diye başlayan cümleleriyle sivil itaatsizlik eylemi gerçekleştirmişti. Bayraksız, pankartsız ve slogansız eylemde katılımcıların yanı sıra askeregitmeyin.com internet sitesinde toplanan ve Mehmet Atak ve Ayşe Lebriz’in okuduğu o güne kadar gönderilen 194 cümle seslendirilmişti.

08.04.2015 http://kitap.radikal.com.tr/

Yorum yapın