Asteriks miti çöküyor mu?

Yazar René Goscinny ile çizer Albert Uderzo’nun 1959 yazında Paris’te küçük bir balkonda yarattıkları Galyalı Asteriks’in ilk albümü 1961’de yayımlandı. O günden bugüne 352 milyon sattı, 111 dile çevrildi. Efsanevi seri ile ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı.

Fransız L’ Obs dergisinin web sitesinde yer alan habere göre, Buenos Aires’te 1928- 1945 arasında yaşayan René Goscinny, ülkede hayli popüler olan Patoruzú ve Upa karakterinden öykünerek Asteriks’i yazmış.

Zira yerli Patoruzú da Asteriks ile çizgi romanda aldığı rol bakımından benzeşiyor; Upa tıpkı Hopdediks (yeni çevirilerde Oburiks) gibi kalıplı ve başı belaya girdiğinde göbeğini bir silah gibi kullanıyor.

Esin olsa ne olur
Roma İmparatoru Sezar’ın bir türlü dize getiremediği bir Galya köyünün (hiç de sakin olmayan) sakinleri ufak tefek ama zeki ve cesur Asteriks, onun can dostu, boğazına düşkün, iri-yarı, şerbetli ve çok güçlü Oburiks ve köy ahalisi yarım asrı aşkın bir süredir Romalı askerlere karşı direnişe devam ediyor.

Kimselerin ölmediği, tek damla kanın akmadığı savaşlar, zekice göndermelerle süslenmiş ince espriler, İngilizler, Belçikalılar, Hintliler, İspanyollar, Korsikalılar vs.’nin boy gösterdiği farklı coğrafyalarda geçen renkli ve komik maceralar tüm dünyada heyecanla okunuyor.

Öyle ki herkes “Asteriks artık bitti” derken 2014’te, sekiz yıl aradan sonra 35’inci Asteriks cildi Jean-Yves Ferri ve Didier Conrad, yani yeni yazarı ve çizerinin imzasıyla (Uderzo’nun danışmanlığında elbette) görücüye çıktı ve Fransa’da çoksatar listelerinde ilk sıraya yükseldi.

Kitap, Asteriks ve Piktler adıyla Remzi Kitabevi tarafından Türkçe yayımlandı.
(RADİKAL KİTAP)

Yorum yapın