Bâb-ı Âli’de bir çınar devrildi

Bâb-ı Âli’nin son kitapçılarından İnkilap Kitabevi’nin 64 yıllık çalışanı Onnik (Orhan) Şenorkyan, 75 yaşında yaşama veda etti.
Bâb-ı Âli yokuşunun kalan son kitapçılarından İnkilap Kitabevi’nin 64 yıllık çalışanı Onnik Şenorkyan, 2012 yılında gazeteci-yazar İsmail Saymaz ve yayıncı Semih Sökmen ile birlikte Türkiye Yayıncılar Birliği Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü’nü almıştı.

1939’da Kumkapı’da doğan Şenorkyan, ilkokulu Mesropyan’da, ortaokulu Bezciyan’da okuduktan sonra eniştesi Garbis Fikri’nin 1927 yılında kurduğu İnkilap Kitabevi’nde çıraklığa başladı. 1950’den itibaren ise kitabevinin çalışanıydı.

Şenorkyan’ın cenaze töreni 1 Ekim 2014 Çarşamba günü, saat 13:00’te, Kumkapı Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi’nde yapılacak.

İşte, Şenorkyan’ın 2012’de bianet’ten Nilay Vardar ile yaptığı söyleşiden bazı satırbaşları;

* 1950’lerde, kitapçıların İstanbul’daki tek merkezi Bâb-ı Âli’de 50-60 kitapçı vardı. Remzi, Cumhuriyet, Halit Polat, İkbal, Siluet, Ahmet Yaşaroğlu, İnsev, Zaman, Gayret, Çığır, Semih Lütfü, Suhulet, Kanaat, İnsel, Atlas… O zamanlar buraları hem yayınevi, hem kitabeviydi. 25 kişi sabahlara kadar kitap basardık. Beş binden aşağı kitap basılmazdı. Nuri Osmaniye Caddesi olduğu gibi matbaaydı. İşte oraya kâğıtlar inerdi, kitap basılırdı. Sonra da buraya gelirdi, satış yapılırdı. Şimdi matbaalar Güneşli’ye kaydı. Kitapçılar da alışveriş merkezlerine.

* Teker teker gitmeye başladılar ama esas 70’lerden sonra azaldılar. Darbelerden sonra kitabı bitirdiler. Kitap bir ‘suç’ olarak ortaya çıktı. Bunun da büyük etkisi var.

* Çok yazar tanıdım, o zamanlar yazarlara ulaşmak şimdiki gibi zor değildi. Buraya gelir, herkesle sohbet ederlerdi. Şimdi bir yazarı nerede bulacaksın ki… Reşat Nuri, Yaşar Kemal, Necati Cumalı, Orhan Kemal, Saik Faik, Abdül Baki Gölpınarlı ilk aklına gelenler. Bir de aklında kalan tek kadın yazar Kerime Nadir.

* Kitapçılık sabır işi. Bir koyup beş alamazsın. Şimdi saatte ya bir insan geliyor ya da gelmiyor. Öyle kitaplarımız olur ki, çocuklar “ağabey bu kitap satılmıyor” der, derim ki “her kitabın bir alıcısı var”. Birisi gelir, doğrudan o kitabı ister. İşte onu bulduğunuz vakit o müşteri artık sizindir. Sabretmek lazım.

* Bilinçli okur var; geliyor, seçiyor, alıyor. Ama çoğunluk elinde listeyle geliyor; öğretmen diyor ki Reşat Nuri’yi alacaksın, onu alıp çıkıyor. Bir de kitap kurtları var ki; mesela Refik Halit’in yeniden bastığımız sadeleştirilmemiş kitabını istiyor; üslubu değişmemiş şeklini merak ediyor. “Bana sürükleyici bir kitap tavsiye eder misiniz’ diyenler var; ondan da birkaç ipucu öğrenip tavsiye ediyoruz. Müşteri ayırt etmeyiz.
(29.09.2014, http://kitap.radikal.com.tr/)

Yorum yapın