Bir Us ve Bilim Savaşçısı Cemal Yıldırım’a Armağan

Zaten tam burs diye bir şey yok, kısmi burs veriliyor. Belirli oranlarda burs veriliyor. Dolayısıyla kendi finansmanınızla yine o süreç yurtdışı eğitimi içerisinde karşılamanız gerekiyor. Ama alternatif olarak Work&Studing dediğimiz çalış ve oku sistemi var. Bu Work&Studing?te kampusun içerisinde size verilebilecek olan herhangi bir işi yapıyorsunuz ve bu da size burs olarak geri dönüyor. Bu türden bir yaklaşım da söz konusu olabilir veya oradaki geçiminizi sağlayabilirsiniz. Şimdi işin finansman kısmına tekrar geri dönmek istiyorum. Zannetmeyin ki Amerikalı bir öğrenci içinde her şey güllük gülistanlık, finansmanlarını kolaylıkla sağlıyorlar. yurtdışı eğitimi Amerikalı öğrenciler için de çok pahalı üniversite eğitimi.

Ama şimdi burada sorun şurada: Tamam çalışmışsınız ama öğrenci vizesi ile gideceğiniz için çok öyle her yerde çalışamıyorsunuz yasal olarak böyle bir sınırlama getirilmiş. Ama işte restoranlarda çalışabilirsiniz işte kafelerde yurtdışı eğitim danışmanlıkları çalışabilirsiniz farklı küçük işlerde çalışma olanağına sahip oluyorsunuz bir de kampus içinde çalışabiliyorsunuz tabi. Fakat lisans düzeyinde tamam sorun değil çalışma günlük geçiminizi sağlamak için ama özellikle yüksek lisans ve doktora amacıyla gitmiş iseniz ki öğrenim ücretlerinin yarısını karşılamak üzere yurtdışı üniversite bir işte çalışıyorsanız ki bu fazla saat çalışmanız anlamına geliyor. Şimdi orada çalıştığınız saati yüksek yurtdışı eğitimi lisans ya da doktora düzeyinde özellikle derslerinize çalışarak harcamanız gerektiğini düşünüyorum ben. Çünkü o kadar yoğun saatlerde çalıştığınız zaman yüksek lisans veya doktora çalışmalarınıza ve araştırmalarınıza ne kadar zaman ayıracaksınız. O yüzden benim düşüncem şu: Bir yıl çalışmanız gerekmeyecek şekilde bir finansmanla oraya gitmeniz ve derslerinizde yurtdışı üniversite üst düzey başarı göstermeniz. Böylelikle profesör ve hocalarınızın gözüne girerek daha fazla oranda burs almanız. Böyle bir önerim var. Dolayısıyla ilk yıl sadece derslerinize konsantre olabileceğiniz şekilde bir finansmanla yola çıkın.   Çok iyi bir iş yaptığını düşünüyorum ama Türkçe öğrensem iyi olur bakalım benim söylediklerimi çeviriyor mu çevirmiyor mu?

Ben Türk öğrencilere bakış açılarını merak ediyorum. Buradan gidişteki yeterliliklerini ve orada nasıl karşılanıyorlar? Türkler orada seviliyor mu? Profesör gözü ile açıklar mısınız? Şimdi burada yüksek lisans ya da doktora öğrencisi olarak gidiyorsanız burada kim olduğunuz o kadar da önemli değil. İster Türk olun, ister Fransız, isterseniz yurtdışı eğitim danışmanlıkları Teksaslı olun hiç fark etmiyor. Burada asıl önemli nokta şu: Siz kimsiniz? Yetenekleriniz, yurtdışı üniversite becerileriniz, kapasiteleriniz nedir? Aynı şekilde ne türden bir araştırma yapmak istiyorsunuz? İşbirliğine açık mısınız değil misiniz? Ne kadar işbirliğine açıksınız? Aynı şekilde profesörünüzün araştırma alanına destek veriyor musunuz yıl içerisinde? Dolayısıyla bunlar zaten önyargılarla profesör olunmaz. Burada bunu söylemek gerek. Bütün bunlardan yola çıkarak burada sizin öğrenci olarak kimliğiniz önemli. Tabii profesör Ermeni yurtdışı eğitim danışmanlıkları kökenli bir Amerikalı, işte Yunan kökenli bir profesör ise o zaman işler değişir. O takdirde o profesörle çalışıp çalışmama belirleme noktasını belirleyici olur. Ama böyle bir önyargıdan söz etmek mümkün değil.

Yorum yapın