Britanya dünyanın kitabını yayımladı

Uluslararası Yayıncılık Kuruluşu’nun yaptığı bir araştırmaya göre, dünyada kişi başına en çok kitap yayımlayan ülke Britanya oldu.
Ortaya çıkan rakamlar sonucu, listenin ikinci sırasında Tayvan ve Slovenya yer alırken, Avusturya en sonuncu oldu. Bu rakamlar yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Britanya’nın önde gelen yayımcı-larından Canongate yayınevi sahibi Jamie Byng “Bence ülke olarak fazla kitap yayımlıyoruz bu, eserlerin tanıtımını ne kadar iyi ve doğru yaparak piyasaya sürdüğümüz sorusunu da beraberinde getiriyor” dedi. Basın danışmanı Johhny Geller, “Tabii ki bu rakamlar, orta gelirli bir bireyin yılda bir ila beş kitap okuduğunu düşündüğümüzde, kulağa çok abartılı geliyor” açıklamasında bulundu.

John Murray Yayınevi yöneticisi Roland Philips ise daha olumlu bir yaklaşım sergileyerek “Yayımlanan kitapların tamamı tüketiciye ulaşmasa bile, toplum olarak kültürün gelişimine katkı sağlamak ve canlı tutmak adına yayınevlerinin bu çabasını takdir ediyor, doğru buluyorum” dedi. GUARDIAN
(http://www.taraf.com.tr/haber-britanya-dunyanin-kitabini-okudu-166701/)

Yorum yapın