Bukowski’nin şiirleri animasyonlara ilham veriyor

Charles Bukowski’nin şiirleri bugüne kadar pek çok okura ilham vermiştir. Bazılarına toplumsal olarak onaylanmayan bir hayat sürmek için ihtiyaç duydukları anlayış ve cesarati temin ederken, bazılarına edebi eserler yaratmak konusunda yol göstermiştir. Fakat 2000’li yıllara girdiğimizden beri şiirlerin bunların dışındaki bir etkisine daha şahit oluyoruz.

Örnek olarak ise Jonathan Hodgson, Monika Umba, Bradley Bell ve Guilherme Moretti Cheriato’nun, Bukowski’nin şiirlerinden uyarladıkları animasyonları gösterebiliriz.

2000 yılında En İyi Kısa Animasyon dalında BAFTA kazanan Hodgson, yazarın Güzel Gözlü Adam şiirini; Umba, Mavi Kuş şiirini; Bell, Gülümseyen Kalp şiirini; Cheriato ise Salla Zarı şiirini çizgileriyle yorumladılar. Animasyonları YouTube’da bulmak mümkün.

Umba, Mavi Kuş’ta Bukowski’nin kelimelerine değil, kelimelerin düşündürdüklerine yer verirken, Bell, Gülümseyen Kalp için hazırladığı animasyonu Tom Waits’in sesinden dinletiyor. Bukowski’yi seslendirmek için hiçbirimiz daha iyi bir isim düşünemezdik şüphesiz.

Animasyonlara ulaşmak için şiirlerin isimlerine tıklayabilirsiniz: Güzel Gözlü Adam, Mavi Kuş, Gülümseyen Kalp, Salla Zarı

Kaynak: http://www.sabitfikir.com/haber/bukowskinin-siirleri-animasyonlara-ilham-veriyor, OpenCulture

Yorum yapın