Bülbülü Öldürmek’ten tam 55 yıl sonra Harper Lee’nin “yeni” bir romanı yayımlanacak.

Dünya edebiyatında yılın ilk büyük sürprizi Harper Lee’den geldi. Lee, kadın bir yazar tarafından yazılmış en etkili roman seçilen Pulitzer ödüllü unutulmaz klasiği Bülbülü Öldürmek’ten tam 55 yıl sonra yeni bir roman yayımlayacak. Harper Collins’in 14 Temmuz’da tam 2 milyon kopya basacağı romanın adı Go Set a Watchman olacak.

Lee’nin 1950’lerin ortalarında yazıp yayıncısının tavsiyesi üzerine kaderine terk ettiği romanı Bülbülü Öldürmek’in ana karakteri Scout Finch’in yetişkinlik yıllarına odaklanıyor.

Go Set a Watchman geçen sonbaharda, Bülbülü Öldürmek romanının daktiloyla yazılmış özgün metnine iliştirilmiş halde bulundu. 88 yaşındaki Lee, “Kitabın özgün kopyasının bugüne dek gelebildiğinin farkında değildim. Sevgili arkadaşım Tonja Carter bunu bulunca çok şaşırdım ve memnun oldum. Epeyce düşündükten sonra güvendiğim birkaç kişiye okuttum ve onların kitabın basılmaya değer olduğunu belirtmeleri beni çok sevindirdi” diye konuştu.

1950’lerin ortalarında ABD’nin güneyindeki hayali Maycomb kasabasında geçen romanda, Scout’un babası avukat Atticus Finch’i ziyaret etmek üzere New York’tan dönüşü anlatılıyor.

Bülbülü Öldürmek 40 milyon sattı
Lee, Bülbülü Öldürmek’i yazmaya 50’li yılların ortalarında, yazar olmak için taşındığı New York’ta başladı. 1957 yılında romanı bitirdi ve 1960 yılında, Amerikan insan hakları hareketinin alevlenmesinden hemen önce yayımlandı. Kitap için yazılan eleştiriler değişkenlik gösteriyordu; bazı eleştirmenler dokuz yaşında bir çocuğun ağzından anlatılan hikâyenin inandırıcı olmadığını söylüyor ve romanı aşırı ahlakçı olarak nitelendiriyordu. Buna rağmen 60’lı yılların başının ırkçı atmosferinde kitap büyük bir popularite kazandı ve 1961 yılında Pulitzer Ödülü’ne layık görüldü. Kitap bugüne dek 40 milyondan fazla sattı.
(AP, BBC, Radikal Kitap)

Yorum yapın