Can Yücel’in mezarına saldırdılar.

Şair Can Yücel?in Datça’daki mezarı, kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğradı.
Dün geceyarısı meydana geldiği sanılan saldırıda Yücel?in mezarı, paramparça edildi. Bekçisi bulunmayan belediye mezarlığında, Datça Emniyet Amirliği ekipleri, inceleme başlattı. Polis, saldırganların olayı önceden planlayıp, yanlarında getirdikleri balyoz benzeri sert bir cisimle mezarı parçaladıkları ihtimali üzerinde duruyor.

Tüm dünyada ?hoşgörü mezarlığı? olarak bilinen Datça Mezarlığı?nda Müslüman kabirlerinin yanı sıra Hıristiyan ve Yahudi kabirlerinin bulunduğunu hatırlatanlar, olaya sert tepki gösterdi.

Yücel?in geçen Cuma günü olan ölüm yıldönümünde, bazı kişiler tarafından vasiyeti olduğu ileri sürülerek mezarına şarap dökülmüştü. Dün açıklama yapan Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Sedat Deniz de bu şaraplı anmaya tepki göstermişti.
Kaynak: 19.08.2011, http://www.ntvmsnbc.com

AKP Datça İlçe Başkanı Ahmet Sedat Deniz, “Kimsenin içkisiyle uğraşacak değiliz. İstedikleri kadar içip, sarhoş olabilirler. Ama bunu yaparken lütfen milletimizin inançlarına, geleneklerine, manevi duygularına küfretmeye, hakaret etmeye kalkışmalarına da sessiz kalacak değiliz” demişti.(http://www.haberturk.com, 19.08.2011)

AKP’den ‘şaraplı anma’ya tepki
Muğla Datça’da AKP İlçe Başkanı Ahmet Sedat Deniz, Türk edebiyatının usta şairlerinden Can Yücel’in, 12 Ağustos Cuma günü anılması sırasında mezarına şarap dökülmesine tepki gösterdi.
AKP’li Datça İlçe Başkanı Ahmet Sedat Deniz, şairin mezarının yanına, ailesi tarafından, üzerinde ?Çiçek dışında birşey bırakılmaması rica olunur? yazan tabela konulduğunu hatırlattığı yazılı açıklamasında şöyle dedi:

“Biz kimsenin içkisiyle uğraşacak değiliz. İstedikleri kadar içip istedikleri kadar sarhoş olabilirler. Ama bunu yaparken lütfen milletimizin inançlarına, geleneklerine, manevi duygularına küfretmeye, hakaret etmeye kalkışmalarına da sessiz kalacak değiliz.

İnsafla düşünmek lazım. O mezarlıkta yatanları rencide edici harekette bulunma hakkını kim kendinde görüyor? Efendim Can Yücel ?Ben öldükten sonra benim mezarıma şarap dökün? demiş ve güya vasiyetini yerine getiriyorlarmış. Can Yücel asla böyle bir söz sarf etmemiştir. Bunun şahitleri hayattadır. Ama bazıları milletin değerleriyle alay etmeyi, milletin manevi duygularıyla oynamayı zevk haline getirmelerinden dolayı bu saçma sapan olayı gerçekleştirmek istemişlerdir. Ama unutmasınlar bu olayın bir daha tekrar olmaması için var gücümüzle çaba sarf edip yetkililerin atacağı adımların takipçisi olacağız.” (Radikal Gazetesi, 18/08/2011)

Can Yücel’in mezarına saldırdılar.” üzerine bir yorum

  1. Hiç şaşırmadım ama çok üzüldüm.
    Datça’daki siyasi örgüt ya da kanaat önderleri; lütfen, sağduyunuzu göreve çağırınız.
    Bakarsınız, gelen, insan yanınızdır; kim bilir?
    Can Baba’yı güldürmeyelim halimize.
    Hayata saygıyla.

Yorum yapın