Ceyhun Atuf Kansu şiir ödülünü “Sevdam Sığmadı Düşlerime” adlı yapıtıyla Mehmet Ercan kazandı

Ceyhun Atuf Kansu
Ceyhun Atuf Kansu

Bu yıl (2016) Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü’nü, Cengiz Bektaş, Adnan Binyazar, Bahar Gökler (ailesi adına), Emin Özdemir, Ahmet Özer, Çiğdem Sezer ve Ferruh Tunç’tan oluşan seçici kurul oyçokluğu ile Mehmet Ercan’ın “Sevdam Sığmadı Düşlerime” adlı yapıtına verdi.

MEHMET ERCAN’IN SANAT YAŞAMI

Ödülü kazanan şair Mehmet Ercan, 1957’de Konya’nın Kulu ilçesine bağlı Gördoğlu köyünde doğdu. Aslen Adıyamanlı. Ankara Keçiören Lisesi’ni bitirdi. Gazi Eğitim Fakültesi Edebiyat bölümünü kazandıysa da, o günkü siyasi ortamın baskısı yüzünden eğitimini sürdüremedi. Siyasi çalışmalarından dolayı 4 yıl ceza aldı. Konya E tipi ve Kadınhanı cezaevlerinde yattı.

Yapıt, Petek, Dönem, Güney, Beşparmak, Yaba, Yaba Edebiyat, Pencere, Ekin Sanat, Çalı, Sanat ve Hayat, Kurgu gibi sanat ve yazın dergilerinde şiirleri, öyküleri yayımlandı.

“Pir Sultan Abdal Destanı” başlıklı dosyası, 2003 Sanat ve Hayat Dergisi’nin yarışmasında dikkate değer bulundu. Şiirlerinden “Sevdam Celladımdır” Beşparmak dergisi 2003 şiir yarışmasında üçüncülük ödülüne, “Güneşini Yüreğimde Sakladım” ise aynı derginin 2006 yılı birincilik ödülüne değer görüldü.

“Acılara Yazılıdır Sevdam” adlı kitabı, Aydın Kitapevi yayınları arasından, ikinci kitabı “Pir Sultan Abdal Destanı” da Kalan yayınlarınca yayımlandı.

Yorum yapın