Ceylan Yayınları: Sansürcü tutumu protesto etmek için Ankara Kitap Fuarı’ndan ayrılıyoruz.

ceylan_yayınlarıCeylan Yayınları, “bu sansürcü zihniyetin, savaş yanlılarının baskılarına boyun eğmeyeceğiz” dedi.
Açıklamanın tamamı şöyle:

AKP Hükümetinin sürdürdüğü kirli savaş destekçileri boş durmuyor. Ankara 10. Kitap Fuarı’na katılan Ceylan Yayınları standı, fuar yönetiminin baskısı nedeniyle kaldırıldı. Gerekçe, Ceylan Yayınları standında yer alan “Dağın Kadın Hali” ve “Devrimin Rojava Hali” kitapları.

Fuarın ilk günü sabah saatlerinde, Ceylan Yayınları standının hemen yanında bulunan Efsane Yayınları isimli yayınevi “görevlileri” gelerek müdahalede bulunmak istedi. 1990’lı yıllarda bölge illerinde kirli savaşta oynadığı rolüyle bilinen Osman Pamukoğlu’na yakın Efsane Yayınları’nın çıkardığı provokasyon sonucu, yazar Arzu Demir’in “Dağın Kadın Hali” ve “Devrimin Rojava Hali” kitaplarının tanıtım afişleri kaldırılmak istendi.
Bu gerginlik üzerine standa gelen fuar yönetimi, önce stanttaki afişin indirilmesini, ardından da söz konusu kitapların kaldırılmasını istedi. Ankara 10. Kitap Fuarı’nı düzenleyen Eylül Fuarcılık yönetimi, kitapta YPG’li gerillalarla yapılan röportajları ve Türkiye’nin YPG’yi “terör örgütü” olarak tanımasını gerekçe gösterdi. “Burası Ankara, çözüm süreci de bitti. İstanbul’da sorun olmasa bile burada yaşanabilir. Biz burada bir sorun istemiyoruz” diyen fuar yönetimi, yayınevimizin fuardan ayrılmasını istedi.
“Buradan ayrılması gerekenlerin saldırgan tutum içerisinde olanların olduğunu” söylememize rağmen fuar yönetimi siyasal ve ideolojik tutum alarak sansürcü zihniyetini gösterdi. Yayınevi olarak, sansürcü zihniyeti teşhir etmek ve gelişebilecek provokasyonların önünü alabilmek için fuardan ayrılma kararı aldık.
Daha birkaç yıl önce şimdiki cumhurbaşkanı, dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, kitap için “en tehlikeli bomba” tanımlaması yapmış, yazarlar, gazeteciler hapse atılmıştı. Şimdi aynı zihniyet savaşı yeniden başlattı, yandaşları da başka alanlarda iş başında. Yayınevimize uygulanan sansürcü zihniyetin kişisel olmadığını biliyoruz. Kürt halkının uğradığı haksızlıklara ses olmanın, inadına barış savunuculuğuna soyunmanın ateşten gömlek olduğunun bilincindeyiz. Tam da bu nedenle sansür gibi egemen zihniyetlere ait olan bir ayıbın Ankara’nın orta yerinde yayınevimize uygulanması bizi şaşırtmadı. Saray cuntasının Hitler’e özendiği şu günlerde yandaşlarının kitap yasaklaması hiç ama hiç şaşırtmadı bizi.
Yayınevi olarak, bu sansürcü zihniyetin, savaş yanlılarının baskılarına boyun eğmeyeceğiz. İnadına barış, inadına kardeşlik şiarını yaşamın her alanında; başta da kitaplarımızla savunmaya devam edeceğiz.

Ankara Kitap Fuarı sansürle başladı
10. Ankara Kitap Fuarı bugün bir skandal ile başladı. “Dağın Kadın Hali” ve “Devrimin Rojava Hali” kitapları nedeniyle Ceylan Yayınları’nın standı kaldırıldı. Kitapların toplanmasını isteyen fuar yetkilisinin “Çözüm süreci de bitti, başımıza birşey gelir” demesi dikkat çekti.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium Fuar Alanı’nda bugün başlayan fuarda yetkili olduğunu söyleyen bir kişi gelerek ETHA Muhabiri Arzu Demir’in yazdığı “Dağın Kadın Hali” ve “Devrimin Rojava Hali” kitaplarının terör propagandası içerdiğini öne sürdü ve kaldırılmasını istedi. Ceylan Yayınları çalışanları kitapları kaldırmayacaklarını söylemesi üzerine Efsane Yayınları’nın standından gelen kişiler, “Bunlar askerimizi, polisimizi öldürenler” diyerek provokasyon çıkarmaya çalıştılar. Evrensel Basım Yayın ve Yazılama Yayınevi’nin müdahale etmesine rağmen provokasyon sürerken, Ceylan Yayınları fuarı terk etme kararı aldı.

‘KİTAP YAKMAKLA KALDIRMAK ARASINDA FARK YOK’

Olayı gazetemize anlatan Ceylan Yayınları’ndan Gökhan Sofuoğlu, “Ardından bir fuar yetkilisi gelerek kibarca fuardan gitmemizi ya da kitaplarımızı kaldırmamızı istedi. ‘Başınıza bir şey gelmesini istemeyiz. Çözüm süreci de bitti. başınıza bir şey gelir’ dedi. Biz de kitapları kaldırmayacağımızı söyleyerek standımızı topladık” diye konuştu. Bu uygulamanın Hitler dönemi uygulamalarına benzediğini belirten Sofuoğlu, “Kitap yakmakla kaldırmak arasında bir fark yoktur. Kitap fuarı düzenleyen bir şirketin böyle düşünmesi iktidar, saray kafasıdır. Özelikle devlet dili kullandılar. Bunun Saray Türkiyesi’nin fiili bir sansürü olduğunu düşünüyorum” dedi.

‘BU BASKI HEPİMİZE’

Evrensel Basım Yayın’dan Burhan Coşar da, “Ceylan Yayınları’nın standında kitaplar kaldırılmak istendiğinde Yazılama Yayınevi’ndeki arkadaşlarla olaya müdahale ettik. Fuar yönetimiyle görüştük ve duruma tepki gösterdik. Fuar yönetimi kitapların veya standın kaldırılmasını istediğinde Ceylan Yayınları standının kaldırılamayacağını ve karşılarında olacağımızı belirttik. Gazetecilerin yaptıkları haberler nedeniyle tutuklandığı, birçok olay karşısında iktidarın sansür uyguladığı bir dönemde karşılaştığımız bu olay, Saray tarafından yönetilen Türkiye’nin geldiği noktayı gösteriyor. ETHA muhabiri Arzu Demir’in yazdığı kitapların fuarda istenmemesi, ülkemizde gazeteciliğin ve ifade özgürlüğünün ne kadar baskı altında olduğunun kanıtlarından biri. Bu baskı ve tehdidi hepimize yapılmış sayıyoruz” diye konuştu.
http://www.evrensel.net/ 08 Ocak 2016

Ankara Kitap Fuarı’nda sansür skandalı!
Eylül Fuarcılık tarafından bu yıl onuncusu düzenlenen Ankara Kitap Fuarı, Ceylan Yayınları’na sansür uyguladı, fuardan ayrılmalarını istedi. Yayınevi, yönetimin sansürcü tutumunu protesto etmek için fuardan ayrıldı.

Ceylan Yayınları’nın Ankara Kitap Fuarı’na katılımının engellenmesine gerekçe olarak yayınevinden çıkan, Arzu Demir’in hazırladığı “Dağın Kadın Hali” ve “Devrimin Rojava Hali” kitapları gösterildi.

ETHA’da yer alan habere göre; Yayınevi çalışanı Gökhan Sofuoğlu bugün açılışı yapılan fuarda yaşananları şöyle anlattı: “Sabah saatlerinde önce fuar çalışanlarından biri geldi. Burada ‘Örgüt propagandası yapılmasına izin vermeyiz” dedi. Ardından Fuar sahibinin yeğeni geldi. ‘YPG/YPJ terör örgütü listesinde. Onlarla ilgili kitaplarınız var. Buna izin vermeyiz’ dedi. Sonra Osman Pamukoğlu’nun sahibi olduğu Efsane Yayınları’ndan gelenler oldu. Provokasyon yaratmaya çalıştılar, tehdit ettiler. En son Eylül Fuarcılık sahibi Remzi Çayır geldi. ‘Sizin başınıza bir şey gelmesini istemeyiz’ diyerek gitmemizi istedi. Şu anda kitapları topluyoruz. Karşılaştığımız bu sansürcü tutumu protesto etmek için fuardan ayrılıyoruz.”
http://www.birgun.net/ 08.01.2016

Yorum yapın