Dünya’nın dilleri bir bir soluyor

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO’nun yayımladığı bir harita, dünya genelinde halihazırda konuşulan 6 bin dilin geleceği konusunda endişe verici bir tablo çiziyor. Çoğu yerel olan bu diller yerlerini İngilizce, İspanyolca ve Mandarince gibi belli coğrafyalarda yaygın konuşulan lisanlara bırakıyor.

Dilbilimcilere göre, önümüzdeki yüzyıl sona ermeden 3 bin dil unutulma tehlikesiyle karşı karşıya. Binden fazla yerel dil, şu an kritik ya da yok olmak üzere olan diller listesinde yer alıyor.

UNESCO’nun haritası şu an tehlike altındaki dillerin bulunduğu yerleri gösteriyor. Sarı tehlike altındaki, turuncu ciddi anlamda tehlike altındaki ve kırmızı renkle işaretlenen yerlerse kritik seviyeyi işaret ediyor.

Buna göre en çok tehdit altındaki diller güney yarımkürede yer alıyor. ABD’nin batı sahilleri, Güney Amerika’nın Amazon yağmur ormanları bölgesi, Orta Afrika, Asya’nın güneyi, Avustralya’nın neredeyse tamamı ve onun kuzeyinde yer alan Okyanusya adalarının çoğu risk altında görünen bölgeler.

UNESCO verilerine göre dünyadaki dillerin yüzde 96’sı, toplam dünya nüfusunun sadece yüzde 3’ü tarafından konuşuluyor.

Dilbilimciler, “kritik” olarak belirlenen ve listeye alınanları korumaya yönelik çalışmalar yürütüyor. Bu kapsamda telaffuz bilgileri kayıt altına alınırken sözlük çalışmaları yapılıyor. Ancak bir dilin hayatta kalması için bu çalışmaların yeterli olmadığına ve bunu ancak o dili konuşanların koruyabileceğine dikkat çekiliyor.

15.12.2014 http://kitap.radikal.com.tr/

Yorum yapın