Edebiyatçılar Kobanê’ye destek ve insanlık koridoru açılması için sınıra gidiyor.

Geçtiğimiz cuma günü “Kobanê için 1 cümle” çağrısıyla buluşan ve hükümete “İnsanlık koridorunu aç” diye seslenen edebiyatçılar 25 Ekim’de sınıra gidecek.

Aralarında Murathan Mungan, Sema Kaygusuz, Gaye Boralıoğlu, Vivet Kanetti, Ayşegül Tözenen, Hatice Meryem, Seray Şahiner, Aslı Erdoğan, Işıl Özgentürk, Menekşe Toprak, Sine Erkut, Onur Behramoğlu, Can Öz, İlkay Akkaya gibi isimlerin bulunduğu grup IŞİD saldırısı altındaki Kobanê halkına destek vermek için sınırda olacak.

İstanbul’dan gidecek yazar grubuna Diyarbakır ve Batman’dan da katılım bekleniyor. Yazar Aslı Erdoğan öncülüğünde change.org’da başlatılan “Kobanê’ye bir koridor açalım” imza kampanyası da devam ediyor.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Aslı Erdoğan, görüş ayrılıkları, siyasi ve kişisel çatışmaların bir yana bırakılarak Kobanê ile dayanışmanın genişletilmesi çağrısını yaptı. Erdoğan, yapılan ortak açıklamada, “Kobanê’ye bir koridor açalım. Tek başımıza, hiçbir kılığa bürünmemiş, tekil bir vicdan olarak Kobanê’ye doğru, dikenli tellere, ağır silahlara, cellâtlara doğru sessizce yürüyelim. Gerçek ya da temsili olarak, Kobanê’ye doğru yola çıkalım” dedi.

İmza metnine Avrupalı yazarlardan da destek geldiğini belirten Erdoğan, konunun PEN’in Avrupa’daki şubelerinde gündeme geleceğini kaydetti. Bölgenin ihtiyaçları ile ilgili diğer kurum ve kuruluşlarla da ortak çalışmalar yapılması planlanıyor.
(http://kitap.radikal.com.tr/,22.10.2014 )

Yorum yapın