Ethem Sarısülük belgeseline Kanada’dan ödül

Ethem Sarısülük’ün öldürülüşü ve ailesinin hukuk mücadelesini konu alan belgesel Kadana’da ödüle layık görüldü.
Yönetmenliğini Gürkan Hacır’ın yaptığı Haziran Yangını&June Fire belgeseli Kanada Uluslararası Film Festivali’nde belgesel kategorisinde Mükemmeliyet Ödülü’ne layık görüldü.

11-12 Nisan tarihleri arasında Vancouver’da yapılacak olan festivale 90’ın üzerinde ülkenin katılıyor.

1 Haziran günü Kızılay Meydanı’nda polis tarafından gerçek mermiyle başından vurularak hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün hikayesi ve Ethem’in ardından ailesinin giriştiği hukuk mücadelesi tanıklıklar üzerinden anlatan Haziran Yangını’nda anlatıcı olarak Sarısülük ailesinden Sayfi Sarısülük, Muzaffer Sarısülük, Mustafa Sarısülük, İkrar Sarısülük, Çiğdem Sarısülük’e ek olarak dava avukatları ve olaylar esnasında Kızılay’da bulunan eylemciler yer alıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2013 Mayıs’ında Taksim Gezi Parkı’na bir kışla ve AVM yapmaya karar vermesi üzerine İstanbul’da başlayan eylemlerin tüm ülkeye yayılmasını anlatarak başlayan belgesel, giderek sertleşen polis müdahalesi ve artan tansiyon içindeki Ankara’ya odaklanıyor.
Belgesel 4-19 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek 34. İstanbul Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması bölümünde yarışacak. Prömiyeri belgesel ekibinin katılımıyla 16 Nisan Perşembe saat 19:00’da Fransız Kültür Merkezi’nde yapılacak olan belgeselin biletleri ilk günden tükendi.
(http://ilerihaber.org/ethem-sarisuluk-belgeseline-kanadadan-odul/13311/)

Yorum yapın