Evrensel Kültür Dergisi’nin Şubat 2015 sayısı çıktı

SUNU
Birbirine bağlı pek çok saçmalığın birlikte sergiledikleri tutarlılık, parçaların her biri açık bir akıl dışılık gösterse de, sonuçta korkunç bir bütünlük çıkarır ortaya. Her biri için “bu kadarı da olmaz artık!” dediğimiz tekil olaylar, ayrı ayrı sorunlarmış gibi, birbirinden kopuk tepkilere konu oluyorlar. Her bir karşı çıkış, bütünlüğün azametine çarpıyor, dağılıyor ve bir süre sonra da bıkkınlıkla unutuluyor; yeni bir akıl dışılık karşımıza çıkana kadar.

Charli Hebdo katliamı nasıl öfkeden çok şaşkınlık yarattıysa, Saray’ın merdivenlerine dizilmiş on altı müsamere bahadırı da korku yerine neşe getirdi! Felsefemiz yok, çünkü Osmanlıca bilmiyoruz mealindeki sözler de öyle. Gittikçe daha ağır bir karanlığa sürüklendiğimizi hissediyor, ama parçaların cümbüşü ile oyalanmaktan bütünü bütün olarak karşımıza alacak fırsatı da zamanı da bulamıyoruz. “…burada, bu kara mermerin altında”, yeniden yazılan bir devlet dersini izlemeye mahkûm edilmek isteniyoruz. Akılla açıklanamaz, parçalarıyla uğraşılarak düzeltilemez bir saçmalığın içinde, hakikatten daha katı hale gelmiş masallarla boğuşmaya zorlanıyoruz. İranlı sanatçı Touka Neyestani’nin aynı durumdaki her aydının baş belası otosansürü anlatan müthiş deseninde anlatılanın aksine, ellerimizi birleştirme cesaretini gösterebildiğimizde, kopacak olanın kendi kellemiz olmayacağını bilmeliyiz.

ŞUBAT 2015 (278) – İÇİNDEKİLER

Charlie Hebdo: Simgesel katliam ve sonrası / MİTHAT FABİAN SÖZMEN
Charlie Hebdo saldırısı, el-Kaide markasının hayal ettiği şekilde pek çok yönüyle simgesel bir katliam olarak tarihe geçti. Simgesel mananın bir bölümünü cihatçı terörün altın çağında politik mizahın tarihi başkentindeki karikatüristlerin hedef alınması; diğer bölümünü ise cihatçıların, Batı toplumlarında 2005’ten bu yana devam eden Hz. Muhammed’in resmedilmesi ve ifade özgürlüğü tartışmalarına verdiği korkunç yanıt oluşturdu.

Amir Or: Şiir bir isyandır / SÖYLEŞİ: NEŞE YAŞIN
İsrailli şair Amir Or, Şiirden Yayınları arasından Ülker İnce çevirisiyle çıkan “Mucize ve Yağma” adlı kitabının tanıtımı için İstanbul’daydı geçtiğimiz günlerde. Nazım Hikmet Vakfı’ndaki tanıtım öncesinde Emin Türk Eliçin Vakfı’nda oturup Evrensel Kültür dergisi için sohbet ettik onunla.

Yeni Türkiye’nin Kara Murat’ı / ÇAĞDAŞ GÜNERBÜYÜK
Fatih’in Fedaisi Kara Murat ise, bir epik film, bir destan, bir dünya tahayyülünün ifadesi değil, öfkeyle dövüşen insanlar hakkında bir aksiyon olmayı seçmiş. Onda çok iddialı, tahammülsüz ama başarısız da. İçerik ve nitelikteki düşüşe, seyirci sayısındaki düşüş de eşlik edecektir, kuşku yok ki.

Nuri Bilge Ceylan’ın Anadolusu / YONCA SAKA
YYönetmenliğinden belki daha önce fotoğrafçı kimliği ile bilinen Nuri Bilge Ceylan, filmleri için mekan arayışına girdiği zamanlarda yaptığı Anadolu seyahatleri sırasında çektiği panoramik fotoğraflardan oluşan sergisi “Panoramik Bakış” ile Ankara Cer Modern’de izleyici karşısına çıkıyor.

Edebiyatta ve Tanpınar’ın romanlarında aşk üzerine notlar / ALİ GALİP YENER
Denemenin ilk bölümünde edebiyatta aşk konusunun genel anlamda nasıl işlendiği ve aşkın tarihi üzerine bir şeyler söylemek istiyorum. İkinci bölümde ise şair, romancı, edebiyat tarihçisi ve denemeci Ahmet Hamdi Tanpınar’ın (1901-1962) romanlarında aşkın nasıl ele alındığı üzerine yayınlanmış yeni bir çalışmadan söz edeceğim.

Bir şair: Kaya Çanca / C.HAKKI ZARİÇ
Kaya Çança’nın kendinden sonra gelen kuşaktan ziyade, 1990’lı yılların başında yazmaya başlayan Kıbrıslı şairleri daha çok etkilediğini yazmış, Gürgenç Korkmazel. Vefa, hepimiz kadar, şairler için de gerekli. Anımsamak, dile getirmek, anmak, paylaşmak ve çoğaltmak için vefa.

ŞİİR / Güç ve korku / OĞUZ ÖZDEM
Sait Faik’i tokatlayan şair / MEHMET ERGÜN
Kim mi? Ahmed Arif! Nereden mi biliyoruz bunu? Kendi sözlerinden! Tek tanığı / tek bileni “anlatan”ı olan bir olay söz konusu burada. Üstelik yüz ağartıcı, eyleyenine “Aşk olsun!” dedirtecek nitelikte bir olay da değil bu. Hatta tam karşıtı, eyleyenini küçültücü / küçük düşürücü nitelik taşıdığı bile söylenebilir. Hele de bu kişi mektuplarında en çok mertliği ve yiğitliği ile övünen bir kişi ise!

Felsefenin yeşerdiği yerde müzik sanatının yükselişi – Antik Yunan kültürü – AHMET SAY
Yunan müziğinin omurgasını ses müziği (vokal müzik) oluşturmuştur. Bilindiği gibi, vokal müzikte melodi ile şiir birbiriyle iç içedir. Başka bir deyişle müziğin ritmi, şiirin vezninden kaynaklanmıştır. Böyle bir müzikte temel bir yönüyle ezginin işlevi, şiirin güzelliğini vurgulamaktır. Ritmik hareket oldukça karmaşıktı ve sıkı kurallara bağlıydı.

Heidi’nin ayakları neden çıplaktı? / SEVİM AKYÜREK
Verdingkinder… Heidi, İsviçre’nin toplumsal tarihinde hatırlanmak istenmeyen bir gerçeğin simgesidir ve onun çıplak ayakları bugün çocuklara karşı işlenmiş bir suçun yarattığı utancın üzerinde koşuyor. Heidi çıplak ayaklıydı; çünkü çıplak ayaklar, erkek ya da kız bütün “köle çocukları” diğer çocuklardan ayıran keskin uçurumun simgesiydi.

Ömer Kaleşi’nin Balkan geçmişine Paris düşleri / SENNUR SEZER
Çiçeği solmadan, kokusunu duymadan, kayıp gitmiş parmaklarımızdan. Tanımadığımız iklimlerden yığılmış gibi düşlerimize, bir hasret tortusu bırakıp gecelerimize bir anda dağılan. Bir mevsimdir bu.

‘Suriye sadece savaş değil’ diyen sergi / KORAY KARAERMİŞ
Marmara Üniversitesi Rektörlük binasının içindeki Cumhuriyet Müzesi Sergi Salonu’nda açılan sergi, Suriyeli çağdaş ressamları bir araya getiriyor. Sergide savaş nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalmış ressamların eserleri yer alıyor.

Ölümlü tanrı ya da Leviathan / SUZAN A. DEMİR
Rus yönetmen Andrey Zvyagintsev son filmi Leviathan da devlet, din, erk, adalet ve mülkiyet kavramlarının peşi sıra giden bir hikâye anlatıyor. Eyüp Peygamber’den yola çıkan film, canavarlaşmış devlet iktidarı ve mutlakıyeti üzerine yoğunlaşıyor.

‘Biz’ ve ‘onlar’ / SEÇİL TOPRAK
Macar yönetmen Kornél Mundruczó’nun Cannes Film Festivali Belirli Bir Bakış Ödülü kazanan filmi Feher Isten (Beyaz Tanrı – White God) isminden başlayarak bizi ötekiyle karşılaşmaya, onu tanımaya; hâkim olanın gittikçe artan şiddetine ve şiddetin çoğullukla alakasına dair düşünmeye davet ediyor.

Uygur Orhan: Şiir ve yontu kirvedir / ÖZGÜN E. BULUT
Heykeltıraş ve şair Uygur Orhan’la “Roboski Ölüleri” ne yazılan şiirini konuştuk. “Benim şiirim bir yumruk indirmeli, sarsmalı, vicdanları ısırmalı” diyen Uygur Orhan, insanlığın bombalanmasına, Kürt çocuklarının vurulmasına, halkların acılarının örtbas edilmesine, daha doğrusu ettirilmesine bir karşı koyuş olarak yazdığını anlatıyor.

ŞİİR – Dil ve mayıs / MEHMET ÖZKAN ŞÜKÜRAN
Lemoiz’den Gezi’ye… / ÖZCAN YAMAN
Nükleer, HES’ler, Termikler gibi santraller modern çağda insanlığın baş belası olarak duruyor. Doğa ve yaşam için verilen mücadelelerin bıraktığı her miras da bir anıt gibi… Tıpkı Atlantik okyanusunun hemen kıyısında bir “enkaz” halinde duran Lemoiz Nükleer Santrali gibi…

ŞİİR – Özlem ile kavuşku – Kâğıt / NİHAT ATEŞ
ÖYKÜ – Son’un son anları / NEVZAT GÜNGÖR
Bir aşk yüzünden yıkılan kent: Troia / SEÇKİN SAĞLAM
Troia ve Kaz Dağları’nı konuşmak için yılın ortalama 300 gününde olduğu gibi yine rüzgarın bir bıçak gibi kestiği Çanakkale’de, Kordonboyu’nda bulunan Troia tahta atının önünde Çanakkaleli yazar Yusuf Ay ile buluşuyoruz.

ÖYKÜ – Sevdalı mesel / AÇELYA ELÇİ
ŞİİR – Leş ve eşya / HALİL İBRAHİM ÖZBAY
ŞİİR – Gözlüğünü çıkar / UMUT ÇETİN
DOSYA: Felsefenin dili

Acı içinde uzun süre can çekişerek yıkılmış bir imparatorluğun örnek alınmasındaki şaşırtıcı çelişki, bugünü düzenlemeye çalışan bir politikanın ifadesi olduğunda hayati önem kazanıyor. Osmanlıcanın zorunlu ders olarak okullara dayatılmasının gerekçesi olarak Cumhurbaşkanı, büyük bir kültürden kopmuş, bilim-felsefe yapamaz hale gelmiş olduğumuzu gösterdi. Şimdi artık çocuklarımız, ecdadının mezar taşlarını okuyabilecekti! Ancak kazanacaklarımız bundan ibaret değildi, felsefe de yapabilecektik! Dosya konumuz, dil ve felsefe arasındaki ilişkileri bu çerçevede irdeleyen yazılardan oluşuyor. Ortaya atılan bu görüşün yalnızca ifade edilen içerikten ibaret olmadığını biliyoruz. Bunu tamamlayan ve köklü bir egemenlik anlayışının parçaları halinde üzerimize gelen çok yönlü bir saldırıyla karşı karşıyayız. Öyle görünüyor ki, bir süre sonra Osmanlıcayla nasıl bir felsefe yapılması gerektiğini de öğreneceğiz! Böyle bir dille, ancak sınırları ve kapsamı Gazali tarafından belirlenmiş, akılla vahiy arasında tercih yapmak zorunda bırakan bir felsefenin yapılabileceği de yakında tebliğ edilebilir! Saldırı geniş çaplı ve kapsamlıdır. Şimdi önümüzde duran güncel sorunlara, ancak olası geleceği de düşünerek bakmamız gerektiğini görüyoruz. Felsefe, sanıldığı gibi inzivaya çekilerek yapılan bir miskinlik uğraşısı değildir ve onu herhangi bir dille teslim alma olanağı da yoktur.

DOSYA yazarları: Doğan Göçmen, Metin Becermen, Engin Delice, Aydın Çubukçu, Bülent O. Doğan

Yorum yapın