?Evrim? yine soruşturma sebebi

Coğrafya öğretmeni Mustafa Şahin’e Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından skandal niteliğinde bir soruşturma başlatıldı. Soruşturmanın gerekçesi, öğrencilere önerdiği popüler bilim kitaplarında evrimden söz ediliyor olması.

CNN Türk’ten Süleyman Arıoğlu’nun haberi, 2014 Türkiyesi?nde, işi öğrencilerine ?pozitif bilim? öğretmek olan bir fen lisesi öğretmenin yaşadığı dramı gözler önüne seriyor.

Bartın Sabri Çavuşoğlu Fen Lisesi coğrafya öğretmeni Mustafa Şahin, öğrencilerine popüler bilim kitapları tavsiye ettiği ve söz konusu kitaplarda ?Evrim Teorisi? desteklendiği için soruşturmaya maruz kaldı. Soruşturma, Şahin hakkında, Alo 147 ihbar hattına yapılan, ?Önerdiği kitaplardan dolayı dini duygularım rencide oldu? şeklindeki bir meçhul ihbarla gerekçelendirildi.

Şahin’i ?yakan? kitaplara gelince… İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan insanoğlunun tarihini ve dünyanın oluşumunu bilimsel teorilerle açıklayan ?Dünyanın En Güzel Tarihi?; hayvanların yeryüzüne yayılışını, bazı türlerin yok oluşunu, evcilleştirilmelerini, tıp ve endüstride kullanılmaları gibi pek çok şeyin tarihini bilimsel olarak anlatan ?Hayvanların En Güzel Tarihi? ve ilk bitkilerden insanoğlunun tarımı keşfine ve ilk yetiştirilen bitkilere ilişkin bir popüler bilim kitabı olan “Bitkilerin En Güzel Tarihi”.

Öğrencinin de işi zor
Kısa bir süre önce de Gezi direnişine katıldıkları için iki öğretmenin görevine son verilmesini isteyen Bartın Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Mustafa Şahin hakkında başlattığı soruşturmaya ilişkin Eğitim-Sen’den de açıklama yapıldı. Eğitim-Sen Bartın Şubesi Başkanı İsmet İpçi, ?Alo 147 ihbar hattına yapılan, ‘Önerdiği kitaplardan dolayı dini duygularım rencide oldu’ şeklindeki meçhul bir ihbara dayanılarak okula gelen Bartın Milli Eğitim Denetmeni ve Milli Eğitim Müdür Yardımcısı, 9 ve 10. sınıflardan topladıkları dörder öğrenciyi sorguya aldı. 15- 16 yaşındaki çocuklara veli rızası olmadan hukuksuz biçimde ‘inceleme soruları’ adı altında yönlendirici sorular yöneltildi” diye konuştu.

Öğrencilere, ?Öğretmen size siyasi düşüncelerini empoze ediyor, değil mi??, ?Evrim kuramını anlatıyor mu?? şeklinde sorular sorulduğunu belirten İpçi, ?Bartın Milli Eğitim Müdürlüğü’nü, yasal ve meşru biçimde laik, bilimsel ve demokratik eğitim için mücadele eden Eğitim-Sen ve üyelerine yönelik sindirme ve intikam amaçlı uygulamalarını kınıyor ve buna bir son vermeye çağırıyoruz? dedi.

?Kasabının Laneti?ne maruz kaldı
Bu arada Şahin?in 2013?te yayımlanan ve taşrada birey ile toplum arasında yaşanan çatışmayı çarpıcı bir hikâyeyle işlediği Kasabanın Laneti (Ayrıntı Yayınları) adlı bir romanı bulunuyor. Roman, en küçük bir özgürleşme girişimine bile tahammülü olmayan muhafazakârlığı, insan hayatına yön veren tutkuları, sessizliğin ardındaki uğultuyu, ötekine duyulan düşmanlığı bir lanet metaforuyla ortaya koyuyor.

(http://kitap.radikal.com.tr/, 02.04.2014)

Yorum yapın