Harfler – Ergün Doğan

klavyeBeyaz lotus çiçeğinin gölgesi vurmuş sazlığa. Uzaklardaki karlı tepelerin yamaçlarına değin uzanan gölün kımıltısız yüzeyinde yeşilimsi bir yaprak tabakası. Kıyıda sazlar ve açık kanatlarıyla yabani ördekler sıkışmışlar monitörün pırıltılı penceresine. Duvara asılı kafesten yayılan muhabbet kuşu bağırtıları bu donmuş hayatlara karışıyor. Renkleri alabildiğine canlı ve kusursuz… Uzantıları dışarı taşamayan ama bedenimde uç veren göz alıcı renkler.

Küçük Japon balığı da benim gibi aldanıp süzülüyor sazlığın yeşil tozlarına. Onun prangası fanus, benimkiyse fiber optik kablolar. Girişi ve çıkışı olmayan yasak Macintosh Şehri…
Yazıcının kutusuna folyo harf kalıpları düşerken cam duvardan caddeye çeviriyorum yüzümü. Zemin kat utangaçlığı birbirine bakamayan, bakışlarını birbirinden kaçıran yüzlerin örtülü sözleşmesi, biliyorum. Yalnızca benden gizlenen bir oyun bu.
Sokağın gün batımı kasveti onların izleyici sığınakları olmuş. Bense tepemdeki florasanın beyazlığıyla çırılçıplağım; spot ışıkları altında tek kişilik oyunumda terliyorum.
Dükkânın en az ışık alan köşesinde Şah Usta masasına kurulmuş, tabelasının bitmesini bekleyen kitabevi sahibini dikkatle dinliyor. Tabelaya ismini veren bir Yedi Uyurlar anlatısı bölük pörçük geliyor kulaklarıma. Üç yüz seksen yıl süren deliksiz bir uyku, eskiyip tedavülden kalkan paralar, din değiştiren imparatorlar ve kutsal metinlerin Ashab-ı Kehf meseli arasından oyunu ele veren kaçamak bakışların can sıkıntısı. Biri göz çukurundaki hızlı devinimlerle, diğeri boynu üzerinden bir ileri bir geri çevirdiği başıyla gözetliyor beni. Aldırış etmeden harf kalıplarının akışkan düşüşlerini izliyorum: her biri diğerinden bağımsız ve kopuk, her biri kapısız penceresiz odacıklar. İçime işliyor, bu küçük harf hücreleri kapanın başladığı yer.
Şah’ın bulunduğu karanlık köşeye bakıyorum, sonra da harflere… Hangisinin hangisini düşlediğini bilemediğim kusursuz bir bütünlük, dükkanın içinden dışarıya süzülüp -düzmece- evrene eklemlenen ve çeperimi kaplayan bir sarmal, kalp yüzlerin konakladığı hayat denen sanallık. Ansiklopedilerin, haritaların, fotoğrafların, sinema perdelerinin ve televizyon ekranlarının, harçsız, tuğlasız ve üç boyutsuzluğu… Bilgisayarın yazıcısından çıkan harf kalıpları gibi sokaklara inen ve ben görmediğim zaman yok olan prefabrik bedenler…
Turuncu harfleri tek tek tezgahın üzerinde sıralıyorum. Aralarındaki bağ kusursuz işleyen bir aygıtın –oyunun- izdüşümünü biçimlercesine çarpıyor yüzüme. Bu tiksinçlik midemi bulandırıyor. Toprak ve su, ateş ve et, içi boş yüzeyler… Parçalanmış ahşaplar, profil demirler, elektrik tesisatı için kullanılan çeşitli kablolar ve ampuller, polikarbon ve galvaniz sac parçaları, kaynak maskesi ve tütsü benzeri kokulu elektrotlar, hezaren kafesteki muhabbet kuşu, masa ve sandalyeler, sarkaçlı ahşap saat, kapının hemen girişinde pinekleyen kitabevi sahibinin cins köpeği Kıtmir, sırt sırta duvara yaslı duran bitirilmemiş tabelalar, Şah’ın Afgan yüzü… Kaosun kılığına bürünmüş sistematiğin ruhuma saplanan gölgeleri.
Dört bir yandan kuşatılmış, burçları yıkılmış, surları aşınmış korunaksız bir kaleyim. Aslında kırılgan olan ben değilim, onların kırılganlığıyla köksüzleşip boşluğa düşüyorum. Yüzümü tanımıyor yüzümü bilmiyorum. Oyun suretimin çizgilerini de yok etti. Aynalara düşürdüğüm yansılar benim değil. Koca bir evreni derinlerinde taşıyan o gümüş yüzeyler beni çoğalttıkça tuz buz oluyorum. Yine de her kuşluk vakti banyonun loş sarı ışığında saçlarımı ellerimle ıslatıyor, bıyıklarımı tarıyor, belli belirsiz hatlarımı toplayarak sokağa çıkıyorum.
Sokaklar, dolmuşların, servis araçlarının belediye otobüslerinin ve aynı durağan bakışlarla koşuşturan suretlerin iç içe geçtiği bir curcuna. Beni de alıyor içine beni de kaybediyor içinde. Bazen ufka değin uzanan otobanların doğrusal çizgilerinde, bazen de birbirine bağlanmış yolların, labirent köprülü kavşakların değirmi çizgilerinde…
Dükkânın ardına kadar açık kapısından biri içeri giriyor. Kıtmir kulaklarını dikip adamı süzüyor ama yerinden kımıldamaya niyeti yok; açık gözleriyle başını mozaik zemine yatırıyor. Adam bana doğru temkinli adımlarla yaklaşıyor. Ütüsüz partal bir kumaş pantolon giymiş. Üzerinde yaka içi yağlanmış bir gömlek, saçları kırçıl kırçıl…
Masama ulaşmadan işaret parmağıyla geçen hafta cama yapıştırdığım kağıdı gösteriyor: “Çırak mı lazım?”
Orta Anadolu aksanlı sesi titreye titreye inceliyor. Gözlerimle işaret ederek onu Şah’a gönderiyorum. Karanlık köşeye doğru yöneliyor. Şah Usta ve adını hala bilemediğim kitabevi sahibi konuşmalarını kesip kendilerine doğru yaklaşan adama doğru çeviriyorlar acıtan bakışlarını.
Onlara yakınlaştıkça büyük bir beladan kurtulmuşçasına ayaklarını yere sağlam basıyor. Onu ancak arkadan görebiliyorum ama hissediyorum, yüzündeki endişe silinmiş, belki de yüzsüz. Az önce başlayan kısacık hayatının kapıdan çıkıp da görünmez olunca biteceğini bilmenin huzurunu yaşıyor.
Caddenin vızıldayan motor sesleri arasında konuşmaya başlıyorlar. Tek tük kelime dışında duyamıyorum onları. Duvara asılı kaynak maskesine ilişiyor gözüm. Adamın kül rengi cama düşen yüzü, yüzsüzlüğü, bir maskenin ardından bakan karanlık bir siluet…
Gözlerimi yeniden maskeden aşağıya doğru indiriyorum. Bir sözlük gibi uzak tanımlarla bakıyorum Şah’ın ve diğerlerinin bulunduğu karanlık noktaya. Benim dışımda benden soyutlanmış ve benim değer yargılarımla örtüşmeyen bu varlıklar tepegözün duvara vuran yansısına benziyor; istediğim an içine girebileceğim ama gerçekte asla içinde olamayacağım geçirgen ve dokunulmaz ışınların siluetine…
Acıkıp susarken, gün boyu eğilip kalkmalarla belim iki büklüm olurken, montaj sırasında küçük elektrik çarpmaları bedenimi sarsarken çalışan duyargalarım nasıl oluyor da dış dünya söz konusu olduğunda işlemez hale geliyor? Belki de işliyor ama çeldirici bir dolapla yüz yüzeyim, bunu yadsıyamam. Hep bir ağızdan “Bu senin yaşamın!” dediklerini duyar gibi oluyorum bazen, inanansım gelmese de oyunda payıma düşeni sessiz sedasız oynuyorum yine de. Ama unutmamam gereken bir şey var: Bu bir girdap, beni savunmasız bırakıp oyunun tehlikesiz dipsizliğine sürükleyen alt edilemez bir çekim.
Öyle de olsa durmaksızın aldatılmam, durmaksızın zehirlenmem gerekiyordu; dönüşü olmayan bir helezonda yol almama karşın böyleydi bu. Küçük bir kuşku, yaralı ve yırtıcı bir aslanın doğasına sokabilirdi beni. Belki de bu onların anlamsız bir korkusuydu. Çünkü sezgilerimin bana öğrettiği bir şey var: yapıcılığın ve yıkıcılığın arasındaki savaş görünüşte. Gerçekte hiçbir sonuç ne tarafların güçlülük düzeylerine ne de rastlantılara bırakılır. Bunu bilmeme karşın Şah’ın bir yalvaç olarak yeryüzünde bulunduğuna kuşku duymuyorum. Sayısız yandaşıyla birlikte aklımı çelmeye gelmiş biri o. Kitabını yüzlerin çarmıhına mıhlamış yalancı bir peygamber.
Caddenin kalabalığı an be an çoğalıyor. Birbirine karışan ölgün yüzler benzeşerek tanınmaz hale geliyor. Aynı kayışla çevrilen çember, teker ya da disk, makineleşmenin bütün saatlere ve bedenlere kılcal kılcal bulaştırdığı cüzam, tiksinç bir mutasyon…
Bu değişim motor gürültüleri, peşi sıra patlayan kornalar, havada vızıldayan hız ve renk pigmentleri ve bağrışmalar arasında benim derime de yapışacak sanıyorum. Aldanmıyorum, içerime sokulan ince bir sızı etlerimi hırpalayarak yol alıyor, bir külçe gibi yığılıp kalıyorum oturduğum sandalyeye. Bayıltan bir sinerji ya da gün bitimi yorgunluğu. Nedeni ne olursa olsun peygamberi incitiyor: “Elini biraz çabuk tut, montaj için karanlığa kalmayalım.”
Toparlanıp ayağa kalkıyorum. Duvara yazılı duran tabelaya doğru yöneliyorum sonra. Profil kasasını dün yaptığım tabela yaklaşık dört metre boyunda. Demirlerini birleştirirken erittiğim elektrotların ateş oyunlarından gözlerime sıçrayan kan hala retinamı yakıyor. Bu yüzden durmadan gözlerimi kırpıştırıyorum. Yanma hissi göz yuvarlaklarımla göz kapaklarım arasında sağa sola darbelerle ilerliyor. Sarkaçlı duvar saatine bakıyorum, yediye yaklaşmış. Acele etmem gerek.
Harf kalıplarının yerlerini polikarbon üzerinde belirlemek için yazıcıdan kalıplarla birlikte çıkan şablonu alıp tekrar bir solukta tabelaya ulaşıyorum. Tam bu sırada Şah’la görüşmesini bitiren adam hızlı adımlarla sırtıma teğet geçiyor. Ağır bir yağ kokusu doluyor burnuma. Yan yan arkasından bakıyorum. Kendini atarcasına çıkıyor kapıdan. Profilden memnun yüzünü görüyorum; sonra gözden kayboluyor, ölüyor.
Şah ve kitabevi sahibini huzursuz eden bakışlar altında şablonu bir kenara bırakıp tabelayı kan ter içinde tezgâha taşıyorum. Tekrar şablonu alıp polikarbon üzerine bir baştan diğer bir başa kadar seriyorum. Sol göğüs cebimden çıkardığım keçeli kalemle harf yuvalarının sınırlarından bir bir geçiyorum sonra.
Şablonu kaldırır kaldırmaz beyaz zemin üzerindeki ıslak siyah çizgiler çıkıyor karşıma. Sezgiyle başımı yukarı kaldırınca Şah’la göz göze geliyoruz. Yine o mideme kramplar indiren can sıkıcı bağ, oyun içinde oyun, tasarlananın tasarlaması. Yoksa Şah da mı bir düş? Ama bir düş insana bu kadar zarar verebilir mi? Pürüzsüz bir cetvelle çizilen çizgilerin, ortaya dökülen sayıların, eksiltmelerin, çoğaltmaların, yapılan ölçümlerin daha en başta sonu belirlemesi. Saatler, takvimler, yıldızlar arasındaki milimetrik hesaplılığın ve başı sonu belliliğin beni de tin ve beden olarak tam bir bütünlülükle kavraması.
Arkalarındaki zarlarından sıyırdığım harf kalıplarını polikarbona yapıştırırken bunları düşünmek soluğumu kesiyor. Bulaştığım, bulaştıkça kendimi hançerlediğim bir çıkmazın içinde olduğum gerçeğiyle yüz yüze bırakıyor beni. Kendi ellerimle oyuna alet edilmenin, içi boş yüzeylere renkli ve ışıklı tabelalarla sahte hayatlar vermenin ağzımda bıraktığı küf tadı bu. Çürümüş dişlerim, mide fıtığı ve gastrit, yemek borumdan ince bağırsağıma değin uzanan koridorda hissedilen ekşime ve yanma hissi, dışarıda seyrekleşen maskeli yüzlerle, onlara karışan tabelalar, içeride hayat bulan turuncu yedi uyurlar… Hepsi de bu küf tadının ve demir tutan paslı ellerimin boynuma doladığı birer bedel, suçum taşınamaz oldukça bir parçamı kurban edeceğim.
Son kontrolleri yapıp montaja hazırlanmak için biraz geriye çekiliyorum. Ayağa kalkan Kıtmir koşar adımlarla benle tabela arasından geçerek sahibinin eline siyah nemli burnunu sürtüyor. Birkaç metre mesafeden bakıyorum harflere, aralıklar eşit ve kusursuz.
Tabelaya yaklaşıp profil kasanın birleşim yerlerini ellerimle inceliyorum. Kasayı hafif dikleştirip, arkada galvaniz sac üzerinde açılmış delikten uzanan kablolara elektrik veriyorum. Kahretsin! Bazı florasanlar yanmıyor, kasayı açıp tesisatı yeniden kontrol etmem gerek. Şah yerinden doğrularak bana doğru geliyor. Kabloları tutup o elektrik veriyor bu kez; değişen bir şey yok!
Bana ters ters bakarak suratını ekşitiyor, seri adımlarla masasına dönüyor ardından. Yüzünü bize çevirerek olanları anlamaya çalışan kitabevi sahibi, Şah yerine ulaşır ulaşmaz eski pozisyonunu alıyor.
Bulundukları köşe iyice belirsizleşmiş; tam karşılarında duran çekmecesiz konsol üzerindeki akvaryumdan sızan ince mavi ışık huzmesi de uzanamıyor onlara. Astigmat sol gözüm bu loşlukta karanlık içinde küçük kımıltılarla oynaşan gölgelerle yetiniyor yalnızca. Ama seslerini fısıltıyla da olsa duyuyorum, ya da ben öyle sanıyorum. Saldırgan gülüşmeler atılan kahkahalar arasında birbirine yapışmış sözcükler zihnimde süzülüp ayrışıyorlar. Bütünden kopardığım bu parçalar benim mi onların mı bilmiyorum!
Kitabevi sahibi duvarlar arasında gidip gelen bu ses oyunları arasında doğrularak ayağa kalkıyor. Sırtı bana dönük elini sıkıyor Şah’ın. Sonra da soğuk bir sesle “iyi akşamlar” diyerek uzaklaşıyor oradan. Kıtmir peşi sıra izliyor onu. Tabelanın önünde duraklayıp ellerini bir süre harflerin üzerinde gezdiriyor. Varlığından huzursuz olup masama dönüyorum. Şah da yerinden kalkıp bana doğru geliyor. Yaklaştıkça karanlıktan çıkan belirsiz yüzü hatlarına kavuşuyor, tersten bakan devrik bir cümle yakınlaşıp beni tepe üstü tavana asıyor sanki. Her an biraz daha genişleyen bir açı, yuvalarından yukarı tırmandıkça merceğini kaybedip beyazlaşan gözlerim. İyice sokulup kulağıma eğiliyor: “Bu akşam tesisatı hallet, sabah sekizde montaja gidiyoruz.”
Omzuma dokunup tabelasını incelemeyi sürdüren kitabevi sahibine doğru ilerliyor. Gözlerimi yakan kan sıçramalarıyla gitgide küçülen bedenine sırtından bakıyorum. Öylece biraz daha kalsam büzülüp biçimsiz bir et yığınına döneceğini, ardından eriyip eşikten dışarı doğru akmaya başlayacağını düşünüyorum. Varlıklarımız arasındaki yansımanın, döngüsel bir bakışımın sonucu bu. Akşamın bu saatinde incelen avurtlarım beni içerime doğru çekiyor, o yansımayla biçimsizleşip koltuğa dökülüyorum. Karşı yakamda ekrana hapsedilmiş göl, hala uçamayan ördekler ve beyaz lotus çiçeği. Bir yatak bulsam koltuğu, masayı, fareyi, klavyeyi ve ekranı kıvrıla kıvrıla aşıp akacağım o mecraya, bir yatak bulsam başımı yaslayıp kaz tüyü yastığa kıvrılarak yatacağım.
Bırakıldığım etten molozlar arasından girişe doğru başımı uzatıyorum: kimsecikler kalmamış, ne Şah ne de başka biri. Cadde de karanlık bir sessizliğe gömülü, vericileriyle iletişimi kesilmiş bir film gibi. Dükkânın camından dışarı taşan beyaz ışığın demet demet uzandığı parke kaldırımda ve gri asfaltta parçalı, gölgeli bezekler. Her gün bitiminde yinelenen bir sahne. Sanki bu kara perdenin öncesinde gürültülü bir oyun oynanmamış!
Yerimden kalkarak dış kapıyı içerden kilitlemeye yollanıyorum. Dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı koruma güdüsü mü bilmiyorum? Ama anahtarı yuvasında çevirirken, sığındıkları mağaranın girişi pagan bir imparator tarafından taşlarla örülerek kapattırılan Yedi Uyurlar düşüyor aklıma. Ortak bir yazgı! Belki tek fark anahtarı tutan ellerim ve sabah olur olmaz gözlerime bağlanan kuşağın altından ele veren ayakları göre göre yörüngemde dönüp duracağım bir körebe oyunu. Bir İsevi’nin, parasının tedavülden kalktığını bilerek her gün yeniden mağaradan çarşıya inmesi gibidir bu. Ne büyük budalalık diye söyleniyorum kendi kendime.
Bedenim her an biraz daha ağırlaşıyor, ayakta durmaya gücüm kalmadı. Tabelaya yan gözlerle bakarak mutfak olarak kullandığımız bölmeye giderken ayaklarımı sürüye sürüye ilerliyorum. Bir kahve yapıp gözlerimdeki ateşi söndürmeliyim. Bölmenin sol iç duvarındaki düğmeyi el yordamıyla bulup sarı bir ışığı tepemden boşaltıyorum. Omurgalarıma binen yükü iyiden iyiye taşınmaz hale getiren, göz uçlarımda küçük halelerle baygınlık veren 60 watt. Duvarda sessizliği salvolarla yırtan sarkaçlı saatin tik takları.
Çaydanlığı alıp musluğun altına sürüyorum. Basınçlı su gürültüyle deliklere değin yükseliyor. Musluğu kapatmakta ağır davranınca çaydanlık ağzına kadar doluyor. Ocağın doğalgaz akışını düzenleyen düğmeyi çevirerek çakmağı çakıyorum. Çaydanlığı ocağın üzerine bırakıp masamda alıyorum soluğu.
Tükenmiş gövdemi koltuğa bırakıyorum yeniden. Mutfağa metrelerce uzaktayım ama alevlerin kesintisiz tınısı saatin hükmünü parçalıyor yine de. Yalnızca kulaklarımda değil, hissediyorum, bütün duvarlarda dolaşan, kuytulara, kör deliklere dolan bir uğultu bu, debisi değişmeden durmaksızın akan bir su, içerimi ağır ağır boşaltan İsrafil’in üflediği ilk sur. İkincisi çalındığında ellerimden çıkan bütün tabelalar yerle bir olacak, etten maskeler dağılacak ve oyun bitecek!
Kim bilir belki de oyun bitti, o düzmece kuşatma çekildi üzerimden. Artık ne Şah’ın ne de diğerlerinin esamesi okunmuyor burada. Küçük başını boynundan kanadına doğru tüylerine gömen muhabbet kuşunu görüyorum, örgülü bambu hezaren aralıklardan. Japon balıkları akvaryumun kuytularında ve yapay galerilerinde kaybolmuş. Ayağa kalkmaya gücüm olsa saatin saniye ibresini ve sarkacını hareketsiz bulacağıma da kuşku duymuyorum artık. Sonu geldi zamanın, zamanı geldi sonun!
Eklemlerim de oynaklığını yitirdi, üzerimde bir karabasan karaltısı duruyor sanki. Göle doğru kaskatı çekildiğimi hissediyorum. Kulaklarımda kaynayan su, fokurdayan su… Ansızın kesiliyor İsrafil’in surundan yayılan uğultu. Yeniden tik taklamaya başlayan, keskin bir kılıç gibi havayı yırtan sarkacın salvoları… Kımıldayamıyorum yerimden, kollarımı oynatamıyorum. Çaresiz gözlerimle gidiyorum hükmüme. Bir kuş gibi tepeden geçiyorum klavyeyi, harfler karışıyor, etlerime batıyor. Sonra dört bir yana saçılmış bedensiz tabelalar, doğmamış bebekler, yavaşça genzimi yakan sarımsak zehri. Ben yükseldikçe o da beni büzüştürüp sarkacın ritmiyle damla damla damıtıyor. Gaz ciğerlerime inip dolaşıyor. Tıpkı bir potada eritilen biçimsiz kurşun parçaları gibi gözeneklerimden akıyorum.
Bakışlarım tırmanarak duvarlarda geziniyor sonra. Kavisler çiziyor, Şah’ın çerçeveden bakan donmuş siyah beyaz yüzü üzerinde keskin pikeler. Hafif açık kırmızı dudaklarında belli belirsiz bir im, açığa vuramadığı sırların toplandığı küçük sivri tepe, yuvasından çıkamayan yanardağ cerahatı… O fotoğrafın sınırlarında ağırlaşan göz kapaklarım güç bela seçilen lekeler, parçalanmış ışıklı ışıksız tabelalar, sokaklarda hamurlaşan ahşap, demir, plastik ve polikarbon tozlar, anlamını yitirmiş biçimsiz harfler, silinmiş yüzlerle boğuşuyor. Kirpiklerimin ucunda dağılıveren zamanın bir oyunu bu, kaybolduğum bir zamanın, soluduğum kır çiçeklerinin, dağ havasının, fanustan dışarı son bir bakışla atıldığım beyazın, genzimde dişlediğim sarımsağın, sönüyorum.

Yorum yapın