Hataylı Şair – Yazarlardan Basın Açıklaması

Ankara’da 30 Mayıs – 02 Haziran 2012 tarihleri arasında yapılması planlanan ” Hatay Günleri” etkinliklerinde, Hataylı şair-yazarlara da yer verilmesi düşünülmüş, bu çerçevede bizlerin içinde yer aldığı bir program hazırlanmıştı. Hataylı sanatçılarca olumlu karşılanan bu program, ani bir kararla değiştirilmiş, sanatçılar program dışı bırakılmışlardır. Hem programa davet edilmemiz, hem de program dışı bırakılmamız, şair-yazarlar olarak bizim dışımızda cereyan etmiştir.

Hatay Günlerinde, Hatay’ın, özellikle Antakya’nın tarihsel birikimi, günümüzdeki önemi, çok dinli, çok dilli barışçıl duruşu dillendirilecek, ülkemizin gelişimine ve halkımızın aydınlanmasına katkıda bulunulmaya çalışılacaktı.Hatay şiirleri okunacak, ezgileri seslendirilecek, kıyıda köşede kalmış çeşitli anılar gün yüzüne çıkarılacaktı. Konuşmacısı ve dinleyicisiyle Hatay’ın mutluluğu bazında sarmaş dolaş olacaktık.

Hataylı şair ve yazarlar olarak Ankara?da düzenlenecek ?Hatay Günleri?nde yer alması önerilen ?Edebiyat Programı?nın iptal edilmesini demokratik bulmadığımızın bilinmesini istiyoruz.

Bu programın iptal edilmesi bizim için bir üzüntü kaynağı değildir. Ancak katkıda bulunmayı düşündüğümüz konuları, kendi çabamızla yaz sonrası yapacağımız bir etkinlikle hayata geçirmeye çalışacağımızın bilinmesini isteriz. Bu çerçevede,sevgili Hataylı hemşehrilerimizi gönülden selamlar, kentimizin kültür ve sanat birikiminin zenginleştirilmesi, yaygınlaştırılması için dayanışma içinde olacağımızı ilan ederiz.

Arif Berberoğlu
Bedran Cebiroğlu
Burhan Günel
Müslüm Kabadayı
Adil Okay
Arif Okay
Sabahattin Yalkın

NoT:  Şair-yazarların adları soyadın göre alfabetik sırayla yazılmıştır.

Yorum yapın