Hayat Sigortası – Ergün Doğan

sonsuzlukSelin soğuk Kasım akşamı yüz on katlı gökdelenin son katında bulunan dairesinden içeri adım atar atmaz kocasının öldüğünü anladı. Çok değil, yaklaşık bir ay kadar önce kocasına otuz sekizinci yaş gününde satın aldığı Bilinç Sinyal Bankası Şirketinin yeni nesil ürünü olan yapay beden koltuğa oturmuş, yekpare camdan dışarı bakıyordu. Selin hemen karşı duvarda gömülü bulunan gizli bölmeye yöneldi.

Yapay bedenin korunduğu özel bölmenin boş olduğunu görünce yanılmış olabileceğine ilişkin bir şüphesi kalmadı. Bu ölüme böyle hazırlıksız yakalanmak canını sıkmıştı. Olası bir ölüm söz konusu olduğunda kendisine ileti gönderilmesi seçeneğini paketten çıkararak cimrilik etmekle akıllıca davrandığı söylenemezdi doğrusu. Yine de fazla haksızlık etmemek gerekir. Bu bedeni alabilmek için neredeyse maaşının yarısını gözden çıkaran o değil miydi? Bunun yanında Tunca’nın hayat sigortası için harcadığı paranın lafı bile edilmezdi.

Selin bu kıyaslama yoluyla duygu satın almaksızın içinde bulunduğu sıkıntılı durumdan kurtulup, Duygu Kontrol ve Pazarlama Şirketine para kaptırmadığı için kendisiyle gurur duydu. Ama bu konu üzerinde gereğinden fazla kafa yorarsa bir sinyale takılabileceğini biliyordu. Kayıt dışı işlem yaptığı için para cezasına çarptırılmak şu an isteyeceği en son şeydi.

Bu nedenle hemen düşüncelerini kovup hızlı adımlarla Tunca’nın yanına gitti. Tunca sakin ve devinimsiz bir şekilde yekpare cam duvardan dışarı bakıyordu hala. Seçtiği atmosfer şu anki ruh haline hiç uygun değildi. Ayaklarının dibinden başlayıp ufka değin uzanan yosun kokan tropikal bir deniz. Biraz ilerde güneş ışınlarının dans ettiği pırıl pırıl sularda oynayan çocukların ve onların tepesinde kavisler çizen martıların birbirlerine karışan çığlıkları. Denizin nemini taşıyıp Tunca’nın yüzüne vuran hafif bir esinti…
Selin yeni nesil bedenlerin kopya bilinçle entegre sürecinin uzun sürdüğünü bilmese, kocasının bu denli durağan olması nedeniyle endişeye kapılabilirdi. Ama sık sık bu tür şikâyetler kulağına geliyordu. Şu an için ciddiye alınacak bir sorun görünmüyordu. Eğer entegre süreci gereğinden fazla uzarsa teknik servisle iletişime geçecekti kuşkusuz. Tunca’nın ne durumda olduğunu anlamanın en iyi yolu onu konuşturmaktı. Bu yüzden ona sağ profilden seslendi:
-Öldün demek!
Tunca kafasını çevirmeden kayıtsızca cevap verdi:
-Evet.
-Nasıl oldu peki?
-Hiç hatırlamıyorum.
Tunca nasıl öldüğünü gerçekten anımsamıyordu. Aklında kalan en son şey, ofisten çıkıp eve gitmek üzere asansöre bindiğiydi. Asansörde kendisinin dışında otuz beş yaşlarında geniş alınlı iki erkek daha vardı. İçeri girer girmez nezaket gereği onlara sırtını dönmüştü. İşte bundan sonra bir kopukluk olmuş, bir anda kendisini evinde bulmuştu. Daha kendisine ne olduğunu anlayamadan Bilinç Sinyal Bankası Şirketinden bir mesaj almıştı. Beyninin içinde yankılanan ileti şöyleydi: “Bilinç Sinyal Bankası yeni yaşamınızda size mutluluklar diler. Güncellemeler ve yeni ürünlerimizin tanıtımı için lütfen zihninizi açık tutunuz.

Beynindeki ses kesilince hemen sol omzuna bakmış, BSB markasını görünce öldüğünü anlamıştı. Bir cinayete kurban gittiği kuşkuya yer bırakmayacak kadar açıktı. Evet, durum bunu gösteriyordu. İyi de kimseyle bir alıp vermediği yoktu, kim, neden öldürmek isterdi onu? Ve nasıl ölmüştü? Kafasına ya da şahdamarına aldığı bir darbeyle mi? Eğer öyleyse bu darbeye ilişkin bir sinyal neden Bilinç Sinyal Bankasına gönderilmemişti? Şirketin çalışma prensibi ve sözleşme koşulları bunu gerektirmez miydi? Ortada bir ihmal olduğu kesindi ama şu an itibariyle bunun çok da önemi yoktu. Aldığı ölümcül darbe sayılmazsa, geçmişine ilişkin başkaca bir eksiklik yok gibiydi. Çocukluk anıları, eğitim ve kariyer süreci ve hayatı ona zindan eden mutsuz evliliği (bu nedenle Duygu Kontrol ve Pazarlama Şirketi faturalarına harcadığı paranın haddi hesabı yoktu) ile ilgili bütün detaylar belleğinde çok berraktı. Yaşadığı her an kusursuz bir şekilde Bilinç Sinyal Bankasına gönderilerek güncellenmiş, data işlemi sonucunda hayatı başarıyla sigorta altına alınmıştı.

Selin eve geldiğinde Tunca bunları düşünüyordu. Deniz havası ve çıplak ayaklarına ıslaklık hissi veren tuzlu su ona iyi gelmişti. Selin’in huzursuz eden varlığı salonun havasını ağırlaştırmasa çok daha iyi olacağı kesindi. Bir süre daha yalnız kalmak, kendini dinlemek istiyordu ama artık bu isteğini gerçekleştirme şansı kalmamıştı. Oysa ancak bu yolla içinde bulunduğu şoktan çıkıp, yeni yüzünü görmek üzere aynanın karşısına geçme cesareti gösterebilecekti. Aynaların yanıltıcı sanal görüntüsüne inancı olmasa da yapacaktı bunu. Öte yandan karısının ona sipariş ettiği yeni yüzü doğum gününde görmüştü zaten. Kendi görünümüyle uzaktan yakından ilgisi olmayan bu hediyenin yüz hatları çok belirgin ve etkileyici, vücudu atletikti. Tunca yakışıklı biri sayılmazdı. Dahası çirkin denilebilecek denli sevimsiz bir yüze sahipti. O gün menü panelinden yapay bedenin atletik, algısal, duyusal ve cinsel özelliklerini okuduğunda, Selin’in bu hediyeyi aslında ona değil de kendine aldığını anlaması uzun sürmemişti.
Üstelik kocasına hiç benzemeyen modifiye bir beden almakla kalmamış, hobi ve yetenek tercihlerini belirlerken de onun beğenilerini dikkate alma inceliğini göstermeyecek kadar ileri gitmişti. Tunca’ya büyük keyif veren simila futbol ve simila zaman yolculuğu hobiler arasında yoktu. Oysa Tunca her akşam odasına kapanıyor, ya on binlerce taraftarın tezahüratları altında futbol yıldızlarıyla aynı sahada yirmi beş boyutlu teknolojiyle gerçeğinden farksız goller atıyor, ya da antik çağların krallarının rolüne soyunarak ordusunun başında oluk oluk kan döküyor, aldığı kılıç darbeleriyle acının tadına varıyordu.

Tunca artık yeni yüzüyle yüzleşmenin zamanı geldiğine inanç getirerek koltuktan yavaşça kalktı ve karısını orada öylece bırakarak banyonun yolunu tuttu. Selin onun peşinden cama dokunarak tropikal deniz manzarasını kapattı. Aynı anda oda sessizliğe büründü, rüzgâr kesildi. Dışarıda yağmur başlamıştı. Ayna, banyo kapısının tam karşısında bulunan lavabonun üzerindeydi. Tunca neredeyse içine girecek kadar yaklaştı gümüşsü yüzeye. Ama tuhaf bir boşluk duygusuyla tedirgin oldu ve yüzünü biraz geriye doğru çekti. Hayır, yaşamıyordu, düpedüz ölmüştü işte, yüzsüz bir bilinç tek başına ne işe yarardı?

Şirketin ürün yelpazesini geniş tutması ve modifiye olanağı sağlaması, ilk bakışta müşteri memnuniyeti açısından iyi bir strateji gibi görünse de, atlanılan çok önemli bir ayrıntı vardı. Bilincin nasıl oluştuğu gerçeğini ya hiç hesaba katmıyorlar, ya da bunu görmezden geliyorlardı. Dış görünüm, zekâ, duygu ve yetenekler insanın bilincini oluşturan bir bütünün ayrılmaz parçaları değil midir? Bu parçalardan bir tanesi bile eksik olsa, o bilinç artık başka bir bilinç olmaz mı?

Tunca gözlerini kapayarak eski yüzünü anımsamaya çalıştı. Haklarını teslim etmeliydi, şirket kopyalama işlemini kusursuz bir biçimde gerçekleştirmişti. Yüzündeki bütün hatları, en ince ayrıntısına değin anımsıyordu, hem de eski bellek gücüyle kıyaslanamayacak bir canlılıkta… Aylardır beyin reklam bandında reklamı geçen son teknoloji bedenin sayısız özelliğinden biri sayesinde oluyordu bu. Tunca beyne gelen reklam sinyallerini çoğu kez reddetse de nadir zamanlarda can sıkıntısından izin vermiş, şirketin yeni nesil ürününün beyninin normal insan beynine göre üç yüz kat fazla bellek kapasitesine ve çözünürlüğe sahip olduğunu bu sayede öğrenmişti. Ama neye yarardı? Şu anki bilincinde Tunca bir anıdan farksızdı. Kendi hayatını sigorta ettirip başkasının hayatını yaşamak ne büyük bir çelişki!

Gözlerini açtığında yeni yüzünün sol tarafında Selin’in aksini gördü. Selin banyonun kapısında dikilmiş anlam verilmesi güç bir ifadeyle Tunca’ya bakıyordu. Etik Kurulu’nun aldığı saçma sapan kararlar bir yana bırakılıp yapay bedenlere düşünce okuma özelliği donanımı da eklense hiç fena olmazdı. O zaman Selin’in ne düşündüğünü bilebilecekti. Kesin olan bir şey vardı ki yeni oyuncağına kavuşmuş bir çocuğun coşkusundan eser yoktu Selin’in yüzünde. Oysa bu bedeni doğum gününde Tunca’ya verdiğinde gözlerindeki parıltıyı fark etmemek olanaksızdı.

Tunca düşüncesinde haksız değildi. Selin tam bir düş kırıklığı yaşıyordu. Oysa bu güne ilişkin ne hayaller kurmuştu. Kocası tam istediği gibi bir adam olacak, belki de mutsuz evliliği böylece kurtulacaktı. Ama karşısındaki adam Tunca değildi, bir yabancıydı. Tunca aynanın önünden ayrılıp yanından geçerken göz göze geldiklerinde, kocasının bakışlarında hiçbir tanıdık yan bulamadı, öylece arkasından bakakaldı.

Tunca alışkanlıkla her akşam yaptığı gibi simila futbol oynamak için odasına geçti. 25D Similasyon cihazının içine girip kapıyı kapattı. Hızlı bir şekilde futbolcu ve stat tercihlerini yaptıktan sonra başlat düğmesine bastı. Düğmeye basmasıyla kendini sahada bulması bir olmuştu. Hafif bir rüzgâr vardı, nem yok denecek kadar azdı. Her zaman yaptığı gibi takım arkadaşlarıyla el sıkışıp birbirlerine şans dilediler. Hepsinin de elleri sıcacıktı. Tunca takım arkadaşlarının yanından ayrılıp, isminin yankıladığı coşkulu tribünleri selamladı sonra. Herkes pozisyonunu alıp tam santra yapılacakken futbol oynamaktan hiç hoşlanmadığının farkına vardı. Öyle ya simila futbol hobileri arasında değildi artık. Bunun üzerine bir çırpıda cihazdan dışarı attı kendini. Açıkçası bu duruma canı çok sıkılmıştı. Hemen odasından ayrılıp salonda aldı soluğu. Sağa sola bakındı, Selin ortalarda yoktu. Odasında olabileceğini düşündü ama yanılıyordu. O futbol oynamak üzere odasına kapandığında, Selin de otuz beş yaşlarında geniş alınlı iki erkekle buluşmak üzere evden ayrılmıştı.

Ergün Doğan

Yorum yapın