Hrant Dink Vakfı 2015 ajandasını yayımlandı

Hrant Dink Vakfı tarafından 2015 ajandası çıkartıldı. Ermeni Soykırımı’nın 100. yıl dönümüne ilişkin çıkarttığı ajandanın kapak konusunu soykırım olarak belirledi.
Hrant Dink Vakfı tarafından 2015 ajandası çıkartıldı.
Vakıf tarafından yapılan tanıtımda şu ifadelere yer veriliyor:
“Takvimler 2015’i gösteriyor. 1915 Ermeni Soykırımı’nın, Büyük Felaket’in, Tehcir’in, kıyımın ya da adına ne derseniz deyin, büyük bir trajedinin 100. yılı.

“Hrant Dink Vakfı olarak, 2015 ajandamızı, 100 yıl önce yaşanmış olan bu büyük yıkıma adadık.
“Türkçe, İngilizce, Ermenice hazırlanan 2015 ajandamız, 1915 Soykırımı’na farklı boyutlarıyla bakmaya, ölenleri anmaya, gidenleri ve kalanları anlamaya, arta kalanı yaşatmak için unutmamaya, adil bir gelecek için geçmişi ve bugünü konuşmaya ve paylaşmaya vesile olsun istedik.
“Yıl boyunca ajanda sayfalarında tanıklık edeceğimiz büyük acıların, yenilerinin yaşanmasını önleyebilecek kadar büyük bir ilham sağlayacağı bir yıl dileğiyle.”
Her hafta farklı bir konu
Her hafta farklı bir konuya değinen ajandada bir gecede tutuklanarak ölüme yollanan Ermeni toplumunun önde gelen entelektüellerinin, çıkarıldıkları ölüm yolculuklarında hayatta kalmayı başarıp dünyanın dört bir köşesine dağılarak yeniden kök salma mücadelesi verenlerin ve kendi evlerinde yaşamaya devam edebilmek için dinini değiştirip dilini unutmak zorunda bırakılanların hikâyeleri okunabilecek.
Bu hikâyelere, kâh zorunlu göç ettirmelere karşı çıkan vicdanlı devlet adamları, kâh yüz yıllık sessizliğin kırılmasında rol oynayanlar, kâh bir kitap ya da bir film, kâh kimliğini ellisinden sonra öğrenip köklerinin peşine düşenler eşlik ediyor olacak.
2015 ajandasında 53 metne 64 görsel eşlik ediyor. Ajandada, resmi tatil günlerinin yanı sıra, Müslümanların, Alevilerin, Ermenilerin, Rumların, Süryanilerin, Musivelerin, Ezidilerin ve Kürtlerin bayramları ve özel günleri de yer alıyor.
(http://www.imctv.com.tr/, 27 Aralık 2014)

Yorum yapın