İlkokul çocuklarına cinsiyetçi kitap

İlkokul çocuklarına cinsiyetçi kitap: Dişi hayvanlara özgürlük verdiğimizde, kendilerini erkeklerle bir tutacaklar.
TDK’nın ‘müsait’ kelimesini “flört etmeye hazır olan (kadın)” olarak tanımlamasının ardından bu kez de İlköğretim 4. sınıf öğrencilerine dağıtılan Çiçek Bahçesi adlı kitapta cinsiyetçi ifadelere yer verildiği ortaya çıktı.

İstanbul Esenler’de “Bir Kitap Bir Dünya Projesi” kapsamında ilköğretim 4’üncü sınıf öğrencilerine dağıtılan “Çiçek Bahçesi” isimli bir kitapta “Dişi hayvanlara özgürlük verdiğimizde, kendilerini erkeklerle bir tutacaklar. Çalışmaya başladıklarında, ailelerine ayıracak vakit bulamayacaklar” gibi çalışan kadınlara yönelik cinsiyetçi ifadelerin yer aldığı ortaya çıktı.

CNN Türk’te yer alan habere göre; çocuklar için olduğu söylenen ve 4. sınıf öğrencilerine dağıtılan kitapta sanatçılara yönelik ise şu ifadeler yer alıyor: “Dişi olanların da güzellerini seçin. Bunları ‘sanatçı’ adıyla meşhur edip paraya boğacağız. Bir çoğunu içki ve uyuşturucuya alıştıracak, bu durumu da normal bir şey gibi göstereceğiz.”

Kitabı, “Cüneyd Suavi” takma adıyla yazan Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Şükrü Şumnu, yaptığı açıklamada, “kitabı çocuklara yönelik yazdım. Tıpkı aslan kral’daki gibi bir çocuk çizgi hikayesi. Oradaki hikaye hayvanlar aleminde geçiyor. Böyle çocuk hikayelerinde abartı olur” ifadelerini kullandı.
(http://www.birgun.net/news/view/ilkokul-cocuklarina-cinsiyetci-kitap-/14942)

Yorum yapın