İnsancıl Dergisi, Haziran 2016 sayısı çıktı

insancıl haziranİnsancıl Haziran 2016 Sayısından

1 F. Nurten Ergen – Muhacir Mahallesinde Tütün İşçiliği (Şiir)
2 Betül Çotuksöken – Felsefenin Gör Dediği: Takiyettin Mengüşoğlu’nun Söyleminde İnsan Hakları ve Felsefi Antropoloji
Takiyettin Mengüşoğlu’nun birinci anlamındaki felsefe tarihi karşısındaki eleştirel duruşu, söyleminin yapılanmasında büyük rol oynar; onun söyleminin hareket noktasını oluşturur. Yapıtlarını kaleme alırken insan sorunsalıyla, yine insanla bağlantılı sorunsalı olan etik sorunsal, onun temel sorunsallarını oluşturur.

6 H. Nur Erkızan – Aristoteles’in Kinetik Olmayan Eudaimonia Anlayışı Üzerine
Burada ele alınıp incelenecek konu, insan için iyi olan yaşamın ne olduğudur. İnsan yaşamı ise son derece karmaşık bir yapı gösterir; dolayısıyla, yalnızca bazı kurallara uyarak iyi yaşamı kurmak pek mümkün görünmemektedir. Çünkü; kuralların tartışmasız ve objektif uygulanması bile son derece tartışmalıdır. Bu nedenle; insanın kendi anlama, değerlendirme ve karar verme yeteneğini etkin olarak kullanması çok önemlidir.

13 Fazlı Humar – Sen Gittin Gideli (Şiir)

14 Berrin Taş – Hep Yolda
29 Nisan 2016
1994-1995 yıllarından 2004’e dek şiir üstüne yazdığım yazılar var. Bildiriler, eleştirel baktığım yazılar. Adını “Şiir Nedir Şair Kimdir” koymuştum. Yıllar önce bir kez daha yayımlanmak üzere hazırlandı. Kim bilir ne oldu da ekonomik sorunlar kitabımı engelledi. Kitaba ayırdığım para kim bilir hangi sorunu çözmeye harcandı. Adını da belirlemiştim o zaman.

16 Bize Gelenler

17 Bünyamin Durali – Kimi Kadınlara Gazel (Şiir)

18 Temel Demirer – Aşk, Travma, Toplumsal İnşa veya Devrim, Kapitalizm, Sosyalizm
Egemenlerin biz(ler)e ezberlettiği alışkanlıklara bağımlıyız; bu yüzden ezberlenmesi kolay olan düzene, kurallara ve birilerinin bize ne yapacağımızı söylemesine ihtiyacımız var ki; “olağan” dedikleri tam da budur!
Egemenlerin “olağan” dediklerini, insan(lık) dışı bir olağanüstülük olarak nitelediğim için “Aşk, Travma ve Toplumsal İnşa” konusunu, olması gerektiği üzere “Devrim, Kapitalizm ve Sosyalizm” başlığı altında irdeleyeceğim.

28 Ali Can Güçlü – Söz – Ulanmadan – Öz – Yaş (Şiirler)

29 Yusuf Çotuksöken – Deneme: “Katılımcı ve Müzakereci Demokrasi” Üzerine
Bu aşamada önemli olan, bütün halkı kucaklayacak bir demokrasi anlayışında buluşulabilir mi? Böyle bir demokrasi anlayışını nasıl oluşturabilir ve yaygınlaştırabiliriz? Bu mümkün görünüyor mu, görünmüyor mu? Mümkün görünüyorsa, bu yolda nasıl bir çalışma izlencesi hazırlayabiliriz?

31 Hüseyin Kandil – Umuttan Fazla (Şiir)

32 B. Sadık Albayrak – Ahmet Ümit’in Gecikmiş Elveda’sı
Kitapta kişi yok, dedim, nasıl olur, Ahmet Ümit, yüz yıl önceki tarihimizin bütün ünlü ve önemli kişilerini, Elveda’da roman kahramanı yapmış. Resneli Niyazi’den Talat Paşa’ya, Abdülhamit’ten Yakup Cemil’e, Ahmet Rıza’dan Mustafa Kemal’e beş yüz otuz sayfalık bu metinde yok yok. Hatta olay örgüsünde hiçbir yeri olmadığı halde, Pera Palas Oteli’nin müşterileri arasında Agatha Christie bile var.

40 Hasan Çapik – Kendisinin Korkağı (Şiir)

41 Tahir Şilkan – Paytoncu Hüseyin Amcam (Öykü)
Hayatımda iz bırakan insanlardan biridir Hüseyin amcam. Avluları bitişik evlerde otururduk. Hüseyin amcam, paytoncuydu. Amcamlarım toprakla sıvalı, üstü çinkolu, önünde asması bulunan evlerinin yan tarafı paytona koşulan atların barındığı ahırdı. Ahırın içi sıcacıktı; gübre-saman karışımı bir kokunun varlığı çok uzaktan hissedilirdi.

43 Gülay Yeşilipek – Soma’da Kaybettiklerimiz Anısına… “Sarı Çizmeler”in Ekonomi Politiği
Sarı Çizmeler öyküsü ilk kez İnsancıl dergisinin Mart 2015 sayısında yayımlandı. Öykünün beni ilk bakışta ençok etkileyen yanı Soma’da yerin yüzlerce metre altında ölenlerin sınıfsal gerçekliğiydi. Soma’da ölen 301 madencinin birçoğu madende çalışmaya başlamadan birkaç yıl öncesine kadar Ege’nin köylerinde tarımla geçinen küçük üreticilerdi. Küçük tarım üreticiliğinden maden işçiliğine geçenler… Tıpkı Sarı Çizmeler öyküsündeki Sadık gibi…

46 Hasan Akarsu – Leyla Civil’in Öyküleri
Leyla Civil Aslan, 1980 Isparta-Şarkikaraağaç-Beyceğiz Köyü doğumlu olup hemşirelik yapar ve Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirir. Ortaokul yıllarında başlayan yazma tutkusunu sürdürür. “Sarı Çizmeler” adlı öykü yapıtında on beş kısa öykü yer alır. Eleştirmen Cengiz Gündoğdu, onun öykülerinin gerçekçi çizgide olduğunu belirtir.

47 Erkan Öztürk – Bir Bahar Günü (Öykü)
Moda sahilinde bankta oturmuş pırıl pırıl bir güneş altında kitap okuyordum. Deniz önümde dingin, masmavi uzanmıştı. Karşıdan balıkçı tekneleri, gemiler geçiyordu. İnsanlar oldukça mutluydu. Kimi çimenlerin üstüne uzanmış, kimi bisiklet sürüyor, kimi yürüyüş yapıyor, kimi grup halinde şarkı söylüyordu.

48 Mustafa Göksoy – An Karanlıktan Paris’e (Şiir)

49 Müyesser Karaibrahim – Bir Cumhuriyet Eğitimcisi Eyüp Hamdi Akman (1892-1954)
Eğitim devriminin ilk köklerinden, ilk ışıklarından biri Eyüp Hamdi Akman…

51 Nurşen Aydoğan – Recep Çitikbel’le “Sen Türkülerini Söyle” Şiir Kitabı ve Şiiri Üzerine Söyleşi
Nurşen Aydoğan: Merhaba Recep, ilk şiir kitabın “Sen Türkülerini Söyle”, İnsancıl Yayınlarından yayımlandı. Kitabını eline aldığın andaki duygularını anlatır mısın?
Recep Çitikbel: Kitabımın çıktığını duymuştum. Duyuranların heyecanı, beni de heyecanlandırmıştı. Merak ediyordum. Kitaplar gelince, elime aldığımda, mavilikler içinde uçan güvercinlerle, özgürleştiğim duygusu ağır bastı.

57 Cengiz Gündoğdu – Yıldız Güncesi
7 Nisan Perşembe
Mehmet Aydın için ne söylesem az… Telefonla çok konuştuk, ama hiç karşılaşmadık… Hem Berrin Taş’a hem bana karşı gönüldaş davrandı. Mehmet Aydın hep yaşayacak… güzel şiirler… güzel yazılar yazacak, ben de o ürünleri değerlendireceğim. Oysa, son yapıtıyla ile ilgili yazdıklarımı bile okuyamadı.

Işıl ışıl bilinçli Mehmet Aydın… Şuna inanıyorum. Kuşaktan kuşağa geçecek bir yazın emekçisiydi o.

İNSANCIL AYLIK KÜLTÜR VE SANAT DERGİSİ
İNSANCIL YAYINLARI:
SAYI:311
AY : HAZİRAN – 2016
TÜRKÇE, 64 SAYFA, 3.HAMUR CİLTSİZ, 18,5*27 cm
Dergi Fiyatı :15 TL

Yorum yapın

Daha fazla Dergiler
Emeğin Sanatı e-dergi – M. Şehmus Güzel

On yıl evet tam on yıl. 176 sayı evet tam 176 sayı. Emeğin Sanatı Kolektifi on yıldan bu yana ortaklaşa...

Kapat