İnsancıl Eylül 2016 Sayısı çıktı

insancilİnsancıl Eylül 2016 Sayısından
1 Sıtkı Salih Gör – Çevremiz Daralırken Kopuyor Dost Zinciri (Şiir)
2 Betül Çotuksöken – Felsefenin Gör Dediği: Felsefe Tarihi: Antropoontolojik Okuma 3
Bu çalışmada tarihsel varlık olarak insanı özellikle dikkate alarak felsefe yolunda yürüdüğümüz açıkça görülüyor; dilde kendini vareden tarih bize ışık tutuyor. Felsefi düşünme ve felsefi bilme yolunda ya da yolculuğunda, felsefe tarihinde uğramadan dokunmadan geçemediğimiz kavşakların olduğunu biliyoruz. Bu kavşaklardan biri de Aristoteles’tir.

5 Çetin Örgen – Gün Işırken Çeşitlemesi Yine Ayna Kırıkları Yine Berkin (Şiir)
6 Bünyamin Durali – “Şiir Nedir Şair Kimdir” Diye Düşünmek
Berrin Taş’ın; Şiir Nedir Şair Kimdir (İnsancıl Yayınları, 1. Basım, Haziran 2016, İstanbul) başlıklı kitabı, yakınlarda yayımlandı. Kitabı coşkuyla okudum. Coşkuyla okudum, diyorsam boşuna değil. Aşağı-yukarı üniversite öğrenciliğimden bu yana (dile kolay, 35 yıl öncesinden söz ediyorum), şiirle oturup şiirle kalktığımı söyleyebilirim. Öyleyken, beni düşündüren, düşlemimi zorlayan birçok konuya, Berrin Taş’ın denemeleri ışıklar serpiştirdi; zihnimdeki soru kıymıklarını yerlerinden oynattı. Başka başka bakış pencereleri, değişik eleştirel açılar kazandırdı bana. Kitabın satırlarında gezinirken; mutlakçılığın ve tekben- ciliğin, bağnazlığın ve safsatanın, sanat ve felsefe düzlemlerindeki katılıkların bertaraf edilebilmesinin, ancak ve ancak gep-geniş bir demokrasi kültürüyle donanmış kültürel-estetik bilinçlerin ayağa kaldırılmasıyla mümkün olacağını, defalarca, sevinçle deneyimledim. Şiir üstüne ter döken, gönül dolusu emek verdiği hemen her cümlesinden anlaşılan bir yazarın kitabından daha ne bekleyebilirim?
20 Cafer Yıldırım – Gelincik Çiçekleri (Şiir)
21 Berrin Taş – Hep Yolda
15 Temmuz 2016
K. Özer’in İkinci Yeni sürecini okurken burada durdum birden. Uludağ Üniversitesi’nde şiir üzerine konuşmuştum. 1994 yılında verdiğim bildirinin adı “insanın niteliksel değişiminde şiirin etkisi.” Bildirim beğenildi.
Salondan çıkarken kapıda beni bekleyenler vardı. Güzel sözler duydum. İçlerinden biri bildiriniz güzeldi, ama toplumsala kayıyor. Bireyselde kalsaydı daha iyiydi, dedi. Bildirimden toplumsallığı dışlamam kendi küçük benliğimle idare etmem isteniyordu.
29 Güldane Bulut – Sürünme (Şiir)
30 B. Sadık Albayrak – Roman kılığında Bir İtiraf Tutanağı (Ahmet Ümit’in Gecikmiş Elveda’sı – III)
Elveda’nın bir yerinde Resneli Niyazi’yi görüyoruz. Silahıyla dürterek Şehsuvar Sami’yi uyandırıyor ve onun getirdiği şifreli mektubu alıyor. Fotoğraflarındaki pala bıyıklarını gördüğümüz bu sahnede, tarihsel eylemini anlayacağımız bir Resneli Niyazi bulamıyoruz. Burada yalnızca Resneli Niyazi’nin dışsal hakikatini görürüz. Oysa bizim için önemli olan onun tarihsel ve devrimci hakikatinin ortaya konmasıdır. Tarihsel ve nesnel bağlantıları içinde bu büyük devrimcinin kişiliğinin ve eyleminin yazılabilmesidir.
36 Asım Öztürk – Issız Kent (Şiir)
37 Yusuf Çotuksöken – Artniyetli(lik) Üzerine (Deneme)
Dünyada olduğu gibi ülkemizde de iyiniyetli insanların yanısıra, artniyetli insanlarda var kuşkusuz. Sayılar az olduğunda pek bir sorun olmuyor da, arttığında ciddi, yaşamsal sorunlarla karşı karşıya geliyoruz.
Günlük yaşamımızda, en tehlikeli olan tiplerinden biri de, bu artniyetli insan tipidir… Siyaset alanında rastladığımız artniyetli kimselerin verdikleri zararı anlata anlata bitiremezler, siyaset anılarını, tarihini anlatanlar…

39 Mürüvet Yılmaz – Mayıs’a Kömür Karası Düştü (Şiir)
40 Faruk Güçlü – 1980 Sonrası Yaşanan köyden Kente Göç Olgusunun Doğurduğu Siyasal Değişim Kozlucu Köyü Örneği
1980 öncesi köyde merkez sağ (AP) ve merkez solda (CHP) konumlanan iki partinin neredeyse eşit düzeyde oy aldığı, çok az sayıda MSP (şimdiki SP) ve MHP oyu olduğu görülmektedir (YSK verileri). Köydeki siyasal tercihin göçle birlikte değiştiği görülmektedir.
41 Hayrettin Geçkin – Boynumda Bir Dize İnci
Kadını öykülerinin öznesine alan, öykü kahramanlarına yaşatılan acıları kendisine olduğu kadar bizlerin boynuna da dize yapan, dahası beni böylesine etkileyen, düşten düşe vuran, yarattığı sözcük kasırgasıyla beni savuran ama savrulmama izin vermeyen yazar, Gogol’un Paltosu’ndan çıkarak yıldız kümelerini keşfeden, onlara bilmediğimiz renkler iliştiren ve duymadığımız adlar veren öykücülerden biri olmalı.
44 Hasan Çapik – Gündelikçi (Şiir)
45 Nusret Karaca – Genco Erkal ile Tarihi Mahmut Paşa Köşkü Bahçesinde… (Söyleşi)
47 Bize Gelenler
48 Ubeydullah Günel – Yanmayan Küllerinden Doğamaz (Öykü)
Siz hiç ekmek parası kazanmak için yalnızca dilini kullanan adamları vapura binerken gördünüz mü? Kolay limon sıkacağı, ince patates soyacağı, dünyanın en keskin bıçağı gibi uyduruk araç gereçleri satan gezgin satıcılardan söz ediyorum. Vapura binerken denize düşme tehlikesiyle karşı karşıya olduğumuzdan mıdır nedir, kimse kimsenin yüzüne birkaç saniyeden fazla bakmaz ama ne olursa olsun birilerini gözümüze kestirir, hiç değilse içeri girince onu arar gözlerimiz. Kimimize karşı cins alımlı gelebilir ya da bir çocuğun yürürken tedirginliğine göz dikeriz de, bir türlü şu gezgin satıcı abileri göremeyiz.
53 Hasan Ahmet – Üç kalbim Var (Şiir)
54 Cengiz Gündoğdu – Yıldız Güncesi
19 Temmuz Salı
Bakın ne anlatacağım… Fetö’nün gözde olduğu yıllar… övülüyor… göklere çıkarılıyor… Abant toplantılarına gitmek… orda konuşmacı olmak…
İnsancıl’a da sokuluyorlar yavaş yavaş… şöyle övüyorlar. İnsancıl düzeyli dergi. Desteklenmesi gerekir. Ama solda iş yok… “Hocaefendinin bir söyleşisini yayımlasak… net kırk bin satış…”
Parasızlık çekiyoruz… sıkıntı çekiyoruz.

İNSANCIL AYLIK KÜLTÜR VE SANAT DERGİSİ
İNSANCIL YAYINLARI:
SAYI:314
AY : EYLÜL – 2016
TÜRKÇE, 64 SAYFA, 3.HAMUR CİLTSİZ, 18,5*27 cm
Dergi Fiyatı :15 TL
İSSN 1300-4158 —2013— RESİMLİ

Yorum yapın

Daha fazla Dergiler
İnsancıl Dergisi Ağustos 2016 sayısı çıktı

İnsancıl Ağustos 2016 Sayısından 1 Cumali Karataş – Tutsak Toprak Ana (Şiir) 2 Betül Çotuksöken - Felsefenin Gör Dediği: Felsefe...

Kapat