İNSANOKUR.ORG 4 YILDIR GÜNEŞİN SOFRASINDA…

Kültür ve edebiyat alanında varolan www.insanokur.org kitap sitesi, yayın hayatına başladığı 15 Kasım 2007 tarihinden bu yana dünyada ve ülkemizde insanın kendine, topluma ve doğaya yabancılaşmasına karşı inatla ve ısrarla mücadele ederek bilimi, aydınlanmayı ve ilerici değerleri savunan bir yayın organı niteliğine kavuşmayı amaç edindi.
Ve kitap sitemiz insanokur.org, 4 yıldır sürdürdüğü insanileşme ve farkındalığı artırma mücadelesinde, insana değer katan kitapları tanıtmaya çalışarak ortalama günlük tekil ziyaretçisi 4000 kişiye ulaşmış oldu.

4 yıl boyunca genel olarak edebiyat dünyasında liberalizmin, ırkçılığın ve gericiliğin edebiyat anlayışına karşı emeğin eşitliği ve özgürlüğünden, dayanışmadan, halkların kardeşliğinden, bağımsızlıktan ve toplumcu edebiyattan yana içerikle kitap alanında varolmaya çalıştık. Yayınladığımız yazılar, tanıttığımız kitaplar insanı anlamaya, farkındalığını geliştirmeye, acılarını, sevinçlerini, isteklerini ve yaşamlarını dile getiren eserler oldu. Ama bunları yaparken insanı insana düşman, öfkeli, intikamcı kılmadan birbirlerini anlamaya ve insanı insana düşman kılan nedenleri farkettirmeye çalıştık. İnsanın insanca insanlarla birlikte paylaşarak, dostluk, güven ve sevgi temelli bir yaşamı kurmaları düşüncesini yaratmaya hedefledik.

Ve her zaman www.insanokur.org olarak edebiyat alanında kararlılıkla “farkında olduğunun farkında olmak için” okumaya ve okutmaya devam edeceğimizi ilan ediyoruz.

Yürüttüğümüz bu kültürel üretimde bize katkıda bulunan ve sitemizi ziyaret eden bütün dostlarımıza teşekkür ederiz.
Sevgi ve selamlarımızla…

www.insanokur.org Yayın Kurulu

Güneşin Sofrasında Söylenen Türkü
Dalgaları karşılayan gemiler gibi,
gövdelerimizle karanlıkları yara yara
çıktık, rüzgarları en serin
uçurumları en derin
havaları en ışıklı sıra dağlara.
Arkamızda bir düşman gözü gibi karanlığın yolu.
Önümüzde bakır taslar güneş dolu.
Dostların arasındayız!
Güneşin sofrasındayız!
(…)

Nazım Hikmet

İNSANOKUR.ORG 4 YILDIR GÜNEŞİN SOFRASINDA…” üzerine 2 yorum

 1. Değerli Dostlar, güzel işler yapan insanlar çoğu kez bunun bilincinde (farkında) olmayabilirler. Bu kötü birşey de değildir. Bilinçli yapılmayan eylemlerin zamanla ekseninden kayma olasılığı hep vardır. Onun için aslolanın bilinçle, farkındalıkla yapılan etkinlikler olduğuna inanırım ben.
  Sizleri daha önce neden farketmediğime üzülüyorum.
  Kimi edebiyat siteleri; gelen tüm ürünleri yayımlayarak bir kargaşa yaratmanın ötesinde okurun kafa karışıklığına uğramasına da neden olabiliyor. Bir gün içinde yüzlerce yazıyla karşılşan okurdan gelenler içinden iyi olanı, doğru olanı seçmesi nasıl beklenebilir?
  “insanokur.org”un farkı burada ortaya çıkıyor işte.
  Sizi tanımaktan, yazarınız olmaktan büyük mutluluk duyduğumu bir kez daha belirmek isterim.
  Dil konusunda birçok yazardan daha titiz olduğumu farketmiş olmalısınız. Arı Türçeyle yazarım öykülerimi.
  Öykülerimde yabancı sözcük (Batı ya da Doğu kökenli)çok az hatta yok denilebilecek düzeydedir.
  Atatürk’ün kurduğu “Türk Dil Kurumu” kapatılıp yerine hükümetin emrinde bir kurum oluşturulduktan sonra (1980 darbesiyle)bir avuç aydın tarafından Dil Derneği adıyla yeni bir örgütlenmeye gidildi.
  Ben, Ankara’da kurulu o derneğin üyesiyim.
  Bunları not ettikten sonra sizden küçük bir dileğim olacak.
  Ana sayfa girişinde, yazıların türünü belirlerken “kategori” sözcüğünü kullanıyorsunuz.
  Bu yabancı sözcüğü kullanmak zorunda olamdığımızı, yerine “yazı türü” denilebileceğini hoşgörünüze güvenerek belirtmek istiyorum.
  Her na kadar bin türlü sorunlarla girsek de yeni yılın insanlığa, hepimize mutluluklar getirmesini diler içten sevgilerimi iletirim. Celal İlhan

 2. Sevgili Celal İlhan dostumuz, merhaba
  http://www.insanokur.org‘a dair olumlu görüşleriniz için çok teşekkür ederiz. Sitenin günlük ortalama 5000 tekil ziyaretçinin gelmesinde ve istenilen niteliğe kavuşmasında siz değerli dostlarımızın ve ziyaretçilerimizin büyük katkısı var.
  Siz değerli dostumuzun sitemizin yazarı olmasında şanslıyız. Biz kendimizi size duyuramamışız. Aslında eksikli olan biziz. Ve anladık ki ulaşmamız gereken değerli dostlarımız bulunmakta.
  Yayın Kurulumuz, gelen bütün yazıları en ince ayrıntısına kadar değerlendirmekte. Ve uygun olmayanları yapıcı bir tarzda ziyaretçimize iletmekte. Ama bu süreci 24 saat içinde tamamlamaya çalışıyoruz. Eksiklerimiz mutlaka oluyor. Ve okuyucularımız bizim için değerli eleştirmenlerimiz.
  Yayın Kurulumuz dil konusunda özellikle titizlik göstermektedir. Hele hele edebiyat sitelerinde bu noktaya dikkat edilmediğini gördük. Ve olabildiğince bu duruma dikkat ediyoruz.
  Ana sayfa girişinde, yazıların türünü belirlerken ?kategori? sözcüğüne dair eleştirinizde haklısınız. ?Kategori? sözcüğü sitenin şablonunda yeralmaktadır. Sizin uyarınızdan önce düzeltmeye çalıştık. Fakat yapamadık. Teknik anlamda bizi aştığını farkettik. Aslında yapısal bir sorun. Bu sorun aklımızda. Çözme kararlılığımız sürüyor.
  Sizin de yeni yılınızı en içten duygularımızla kutlar, doğaya ve insana zarar veren her türlü kötülüğe karşı size umut ve mücadele azmi diliyoruz.
  Sevgilerimizle…


                  Ümit Yıldırım
  http://www.insanokur.org Yayın Kurulu adına

Yorum yapın