Kürk Mantolu Madonna, İngilizlerin prestijli yayınevi Penguin’inde

Dünyanın pek çok diline çevrilen Sabahattin Ali’nin ölümsüz eseri Kürk Mantolu Madonna, İngilizlerin prestijli yayınevi Penguin’in “Modern Klasikler” dizisine alındı. Yayınevi romanı 2016 yılının ilk aylarında yayımlayacaklarını duyurdu.
“Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna adlı başyapıtının, İngilizce dilindeki yayım haklarına ilişkin, dünyanın en büyük yayınevlerinden Penguin’le ajansımız arasında anlaşma sağlandı.” Romanın telif haklarını yöneten ONK Ajans, bu güzel haberi böyle duyurdu.

Penguin, “Modern Klasikler” dizisinde yer vereceği Kürk Mantolu Madonna’nın İngilizce çevirisini, 2016 yılının ilk aylarında yayımlayacak. Dizi kapsamında geçtiğimiz yılın başında Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü de yayımlanmıştı.

Kürk Mantolu Madonna, ONK Ajans aracılığıyla bugüne dek Almanca (Dörlemann), Fransızca (Le Serpent Á Plumes), Rusça (Ad Marginem Press), Hırvatça (Hena Com), Arapça (Sphinx) ve Arnavutça (Shkupi) yayımlandı; İspanyolca (Salamandra), İtalyanca (Scritturapura), Hollandaca (Verlag Van Gennep) ve Gürcüce (Ustari) baskıları yayıma hazırlanıyor.

Beş yıldır zirvede
Son beş yıldır çoksatar listelerinde ilk 10’da yer alan Kürk Mantolu Madonna ilk kez Hakikat gazetesinde 18 Aralık 1940-8 Şubat 1941 (çıkmadığı günler: 8-10,14,15 Ocak 1941) tarihinde “Büyük Hikâye” başlığı altında 48 bölüm olarak tefrika edildi. Kitap olaraksa 1943’te Remzi Kitabevi tarafından yayımlandı.

İlk eleştiri Nâzım’dan
Kitap hakkındaki ilk eleştiri Nâzım Hikmet’ten gelir. Nâzım, Mayıs 1943’te Bursa Hapishanesi’nden gönderdiği mektupta Kürk Mantolu Madonna hakkında şunları yazar: “Kürk Mantolu Madonna, ben bu kitabı hem sevdim, hem kızdım. Evvela niçin kızdığımı söyleyeyim. Kitabın birinci kısmı bir harikadır. Bu kısmın kendi yolunda inkişafı yani bir küçük burjuva ailesinin içyüzünü tahlili öyle bir haşmetle genişlemek istidadında ki, insan buradan ikinci kısma geçerken, elinde olmayarak, yazık olmuş, bu çok orijinal, çok mükemmel başlangıç ve imkân boşuna harcanmış, keşke bu başlangıç harcanmasaydı, diyor. Ben başlangıcı okurken yani Berlin’e kadar olan pasajı, senin benim anladığım manadaki realizmine hayran oldum. Beni dinlersen o başlangıcı almak ve kahramanın ölümünü kısaca tekrarlamak suretiyle o ailenin efradı ve eşhasının hayatları etrafında bir ikinci cilt, ayrı bir roman yapabilirsin, böylelikle de dinlemeye başladığımız harika musiki birdenbire kesilmiş olmaz. Gelelim ikinci kısmına, o kısım, başlı başına bir büyük hikâye olarak güzeldir ve böyle bir tecrübe gerek senin için gerekse Türk edebiyatı için lazımdı. Sen bu tecrübeyi başarıyla yaptın.”
(http://kitap.radikal.com.tr/makale/haber/efsane-penguin-modern-klasiklerde-418496)

Yorum yapın