Mehmet Aydın ile Söyleşi ve İmza Günü

Cumhuriyet Dönemi eğitim ve edebiyatının hem üretken öznelerinden hem de canlı tanıklarından Mehmet Aydın’ın “İnsanlığa Adanmış Bir Yaşam” adlı kitabı Kasım 2012’de Sone Yayınları’nca edebiyat dünyasına kazandırılmıştı. Ankara Nâzım Hikmet Kültür Merkezi de eğitim ve edebiyat çınarı Mehmet Aydın’a değerbilirlik göstererek, yeni kuşak okurlarla buluşturmak üzere 5 Ocak 2013 Cumartesi günü saat 15.00’te söyleşi ve imza düzenliyor.
Bugüne kadar 16 şiir, 12 inceleme-araştırma, 7 dil ve sözlük, 2 ders ve 5 ortak kitabı yayımlanan Mehmet Aydın’ın yayımlanmaya hazır 10 dosyası bulunmaktadır.
4 Mart 1923’te Afyon Bayat’ta doğan Mehmet Aydın, 1948’de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdikten sonra Kayseri Pazarören Köy Enstitüsü’nde başladığı öğretmenlik yaşamını, Kars Cılavuz, Erzurum Pulur Köy Enstitülerinde sürdürdü. Bursa Eğitim ve Gazi Eğitim Enstitülerinde de çalışan Mehmet Aydın 1960 başlarında görevli olarak gittiği Paris’te Nâzım Hikmet’le Abidin Dino’ların evinde tanışır. Daha sonra Belgrat Üniversites’nde çalışır.
En son Bilkent Üniversitesi’nde hocalık yapan Mehmet Aydın, 1962’den beri edebiyat ve eğitim alanında kitaplarını yayımlar. Toplumcu gerçekçi çizgide ürünler verir. Şiirlerini, halk diliyle kültür dilini harmanlayarak oluşturur. O, dünü bugüne taşıyan kültür, sanat ve edebiyat işçisidir.
Nâzım Hikmet Kültür Merkezi, Karanfil Sokak No: 58’de bulunan Sinema Salonu’nda düzenlediği söyleşi ve imzaya, eğitim ve edebiyat dostlarını davet ediyor.

Kitabın Künyesi

İnsanlığa Adanmış Bir Yaşam (Anılar- Söylemler- Anlatılar)
Mehmet Aydın
Sone Yayınları
Kasım 2012
655 sayfa

Yorum yapın