Moskova Metro’sunda ‘sanal kütüphane’

Moskova metrosu yolcuları telefonlarına yükledikleri mobil kodlar ile sanal kütüphanelere giriş yapabilecekler. Şu an itibariyle kütüphanelerde Rus Edebiyatı’ndan Puşkin, Bulgakov, Lermantov, Çehov, Gogol ve diğer Rus klasikleriyle birlikte 100 kadar eser bulunuyor.

Moskova metrosu yolcuları telefonlarına yükledikleri mobil kodlar ile sanal kütüphanelere giriş yapılabilecek. Dinamo, Mendelevskaya, Krasnıye Varota, Kitay-gorad ve Beleruskaya ve diğer 30’a yakın istasyonda ”QR” kodlu afişler asıldı.

HaberRus’un haberine göre beyaz kare ve siyah desenli barkodun taratılması ile sanal kütüphanelere giriş yapılabilecek. Şu an itibariyle kütüphanelerde Rus Edebiyatı’ndan Puşkin, Bulgakov, Lermantov, Çehov, Gogol ve diğer Rus klasikleriyle birlikte 100 kadar eser bulunuyor.

Sanal kütüphaneyi kullanmadan önce, e-kitaplar için mobil kod uygulamasının telefonlara ya da tabletlere yüklenmesi gerekiyor.

Sonra metrodaki afişler üzerindeki QR Kodunu tarattığınızda Moskova Metrosu’nun sanal kütüphanesi açılıyor. Kitaplar fb2, Epub, PDF, Adobe Acrobat olarak ücretsiz indirilebilir, ya da online okunabilir.

Ayrıca yıl sonuna kadar Moskova metro istasyonlarının tamamında bedava internet ağının tamamlanacağı belirtildi.
(http://ilerihaber.org/, 28-10-2014)

Yorum yapın