Neruda soruşturması silbaştan

Şili’de 11 Eylül 1973’te Augusto Pinochet’yi iktidara getiren CIA destekli askeri darbeden yalnızca 12 gün sonra yaşamını yitiren şair-düşünür Pablo Neruda’nın ölümüyle ilgili soruşturma, kemiklerinde zehirlenme emarelerine rastlandığı için yeniden başlatıldı.

Şili İnsan Hakları Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Francisco Ugas, 2013 Nisanı’nda mezardan çıkarılan kemiklerde “kimyasal izler” tespit edildiğini duyurdu. Ugas’ın bu açıklaması, 2013’te yapılan ilk incelemede zehirlenme belirtisine rastlanmadığına ilişkin raporla çelişiyor. Yeni inceleme önceki testlerden çok daha kapsamlı analizlere gidileceğini gösteriyor. Ölüme doğrudan yahut dolaylı olarak sebep olan inorganik veya ağır metaller ile hücre ya da proteinlerde hasara yol açan herhangi bir ajanın varlığı araştırılacak.

Ölümü sırasında şairin şoförlüğünü yapan Manuel Araya “zehirleme” vakasının baş şüphelisi konumunda. Araya, daha önce Neruda’nın başkent Santiago’daki bir hastaneden kendisini aradığını ve midesine yapılan bir iğnenin ardından fenalaştığını söylediğini aktarmıştı.

Resmi ölüm belgesinde, Neruda’nın prostat kanserinden hayatını kaybettiği belirtilse de, Şili’de yaygın kanı şairin zehirlendiği yönünde. Pinochet yönetimi Allende’nin katlinden sonra Neruda’nın bayrağı devralacağından çekiniyordu. Allende’nin iktidara geldiği 1970 seçimlerinden önce Pablo Neruda da cumhurbaşkanlığı için adaylığını koymuş, ardından Allende lehine çekilmişti.

Şili Komünist Partisi daimi üyesi olan Neruda, 1971 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü. Şair ayrıca Nâzım Hikmet Barış Ödülü’nün de sahibiydi.
(http://kitap.radikal.com.tr/, 25.01.2015)

Yorum yapın