PEN Genel Kurulu: İfade özgürlüğü için mücadele çağrısı

PEN Yazarlar Derneği Türkiye Merkezi Olağan Genel Kurulu bugün yapıldı. Maya Cüneyt Türel Sahnesi’nde yapılan genel kurula İstanbul başta olmak üzere Ankara, Diyarbakır’dan da yazarlar katıldı.

Genel kurulun açılış konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Oral, PEN’in son 3 yıllık çalışmalarını aktardı. Katıldıkları etkinliklerin başında ifade özgürlüğüne dair etkinliklerin geldiğine değinen Oral, Türkiye’nin ifade özgürlüğünde en kötü ülkeler arasında olduğuna dikkat çekti. Edebiyata verdikleri önemden dolayı gazetemize, BirGün, Cumhuriyet, Aydınlık, Hürriyet ve Radikal gazetelerine teşekkür eden Oral, Türkiye’de yazarların ve gazetecilerin hala hapiste olduğunu ifede etti.

Charlie Hebdo saldırısında hayatını kaybedenler, düşünceleri nedenyle öldürülen gazeteciler, yazarlar ve aydınlar için saygı duruşunda bulunulan genel kuruluda, Adnan Özyalçıner, Mehmet Zaman Saçlıoğlu ve İlyas Orak divan üyeliklerine seçildi. Divan adına söz alan Özyalçıner, son dönemde Charlie Hebdo dergisine yönelik katliamın ifade özgürlüğüne karşı büyük bir saldırı olduğuna dikkat çekti. Charlie Hebdo dergisinden bir seçkiyi ek olarak veren Cumhuriyet Gazetesi’ne yapılan baskının haber alma hakkına karşı bir engelleme olduğunu söyleyen Özyalçıner, PEN Yazarlar Derneği’nin bu baskıları kınaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından yapılan seçimlerde PEN’in Genel Başkanı Zeynep Oral oldu. Yönetim kuruluna ise Tarık Günersel, Tülin Dursun, Halil İbrahim Özcan, Mario Levi ve Haydar Ergülen ve Zeynep Aliye seçildi.
Genel Kurula, Adnan Özyalçıner, Sennur Sezer, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, MarioLevi, Haydar Ergülen, Orhan Alkaya, Zeynep Oral, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Türkiye Eleştirmenler Birliği Başkanı Üstün Akmen, Feyza Hepçilingirler ve daha bir çok şair, yazar ve eleştirmen katıldı.
(17 Ocak 2015 http://www.evrensel.net/)

Yorum yapın