Sanatımızın deruni insanı Ertuğrul Oğuz Fırat’ı kaybettik

1923’te Malatya’da doğan, 1940’lı yıllarda İstanbul’da Hukuk Fakültesi öğrencisiyken müziğe ve şiire kendisini veren Ertuğrul Oğuz Fırat, 1949-1959 arasında Malatya’da avukatlık yapar. 1959-1965 arasında Reyhanlı’da yargıçlık yaparken annesini kaybeden sanatçı, resim yapmaya başlar.
İlk müzik eğitimini keman öğretmeni Karl Berger’den alan Ertuğrul Oğuz Fırat, küğ adını verdiği çok sesli müziğe yönelir. 1951’de “Dördül Fa” adlı bestesiyle başlayan küğleri, “Gerçek Simge Oyun”, “Acı Gölgelerin Rastlantısında”, “Anadolu Mayası” başlığını taşıyan üç yoğunyuvarı ile zenginleşmiştir.

İlk resim sergisini 1970’te Almanya’nın Wuppertal kentindeki Geleri Palette’de açtı. Orada resmine gösterilen yoğun ilgi Türkiye’deki galerilerinde onun resmine açılmasını sağladı.
Şiir ve yazılarının bir kısmı Küçük dergi, Pazar Postası, Türk Dili, Yücel, Opus, Forum, Küğ, Eflatun, Güney, Flarmoni, Ankara Sanat, Oluşum gibi dergilerde yayınlanan Ertuğrul Oğuz Fırat’ın, ilk öykü kitabı “Karmakarışık Öyküler Kitabı” adıyla 1995’te edebiyat dünyasına kavuşur. Şiir ve öykülerinden oluşan ikinci kitabı “Seviçıra” adıyla 1997’de yayınlanır. 1999’da sanat ve eleştiri yazılarının yer aldığı “Umursanmamış” başlıklı kitabı gün ışığına çıkar.
Türkçeye katkılarından dolayı 1964’te TDK üyesi de olan sanatçının “öncü sanat”ın korunması ve yeni kuşaklarca geliştirilmesi doğrultusunda yürüttüğü çalışmaların da çok önemli olduğu biliniyor. Fazıl Say başta olmak üzere birçok sanatçının yetişmesine emek veren Ertuğrul Oğuz Fırat, uzun yıllar her cumartesi gününü çağdaş müzik buluşması için evini açar.
“Okullu çevreler” tarafından “umursanmayan” sanat sevdalısı, 16 Ekim sabahı aramızdan ayrılır. Ailesi ve dostları, kamuoyuna şu duyuruyu yapar:

“Merhume Hatice ve merhum Sait Fırat’ın oğlu, merhume Nevide Türkan Doğuş’un kardeşi, Fırat ailesinin değerli büyüğü, sayın Mehmet Börcek’in can yoldaşı, değerli hocamız; bağdar (besteci), ressam, yazar, ozan, emekli yargıç ERTUĞRUL OĞUZ FIRAT 16 Ekim 2014 tarihinde vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim 2014 Cumartesi günü Karşıyaka Mezarlığı’nda öğle namazının ardından toprağa verilecektir.
Çiçek gönderilmemesi, çiçek göndermek isteyenlerin Sayın Ertuğrul Oğuz FIRAT önderliğinde kurulmuş ÖNCÜ SANATI KORUMA DERNEĞİ İş Bankası Ankara Yeşiltepe Şubesi (4220) 0824869 (IBAN: TR830006400000142200824869) numaralı hesabına bağışta bulunmasını dileriz.”
Bağlaç Kültür Sanat Edebiyat Dergisi de, Kasım-Aralık 2014’te yayınlanacak olan 6. sayısında dosya konusu olarak Ertuğrul Oğuz Fırat’ı hazırlar. Derginin Yayın Kurulu, bir değerbilirlik örneği olarak hazırlanan dergiyi, bu sanat sevdalısına ulaştıramamanın üzüntüsünü duyar. Sanat ve edebiyatımıza önemli katkılarda bulunmuş değerlerimizin yaşarken anlaşılması, hak ettiği ilgiyi görmesidir önemli olan. Onun dostlarına düşen ilk görev, bıraktığı yapıtların yeni kuşaklara ulaştırılmasını sağlamaktır.

Müslüm Kabadayı

Yorum yapın