Sancı Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi ilk sayısı bayilerde…

Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi (YÇKM) olarak 21. yılımıza yaklaşırken ‘yüz çiçek yan yana açsın, yüz fikir akımı birbiriyle yarışsın’ şiarıyla bünyemizde bulunan komisyonlarımızla işçi direnişlerinde, mitinglerde, alanlarda ve yine profesyonel olarak kurumumuzda çalışmalar yapmaktayız. Bu dönem Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi olarak çalışmalarımızı yeni bir solukla zenginleştirme hedefiyle, Sancı Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi’ni yayın hayatına hazırladık.

Sancı; kültür sanat ve edebiyatın sancısıdır. Hem halkın, hem de edebiyat çevrelerinin okuyabileceği bir edebiyat dergisi ile deneme, öykü, şiir, biyografi ve konusu edebiyat olan sanat yazılarıyla yola çıkmayı hedefliyoruz. Tanınmış yazarlara yer verirken tanınmamış, genç ve nitelikli edebiyatçılara da yer vereceğiz. Geniş yığınları unutarak dar bir kesime dönük ürünlerle yetinen bir kısırlığa düşmeden; gerillanın resmini de, amele pazarında iş bekleyen, köprü altlarında soğuktan titreyen insanlarımızı da, sepeti sırtında köylüyü, mavi tulumuyla işçiyi ve aşkını da anlatacağız.

İki aylık periyot ile çıkaracağımız dergimizin ilk sayısında dosya konumuz ‘EDEBİYATIN GÖZÜYLE 1915 ERMENİLER’. Dergimizde; Ragıp ZARAKOLU, Karin KARAKAŞLI, Muzaffer ORUÇOĞLU, Pakrat ESTUKYAN, Emek EREZ, Şükrü ERBAŞ, Cemil GÜNGÖREN, Ahmet SONER, Ümran DÜŞÜNSEL, Selim TEMO, Gülcan TOSUN, Tunay BOZYİĞİT, Mine SÖĞÜT, Seyit SAATÇİ, Okan EROĞLU, Hasan DEMİR, Direnç KÖSE, Hasan UYGUN, Ahmet Can AKYOL, tutsak devrimci Cihan KİRSİZ, Fırat GÜLLÜ, Ahmet ÖNAL, Devrim GÜR, Selvi KÖSE, Hovsep HAYRANİ, Aşkın AYRANCIOĞLU, Deniz Faruk ZEREN, Adil OKAY, Emirali YAĞAN, Eda PINAR, Muzaffer ORUÇOĞLU, Sait ÇETİNOĞLU, Bayram DENİZ, Özgür ROJAT, tutsak devrimci Ali MÜKAN, Hakan YAVUZ, Nilüfer AKTAĞ, Tahir BOZKURT, Burcu YILDIZ, Hülya SOYŞEKERCİ, Harun BEYHAN, Kasım KOÇ, Yılmaz KOÇ, Hüseyin KARTAL, Sibel ÖZ, Ayşegül TÖZEREN, Tiyatro OYUN BANDI, Hasan Hayri ASLAN ve diğer yazarlar makale, şiir, öykü, karikatür ve röportajları ile yer alıyor. Danışma Kurulu ise Muzaffer ORUÇOĞLU, Ali ZÜLFİKAR, Deniz Faruk ZEREN ve Aşkın AYRANCIOĞLU tarafından oluşmaktadır.

Dergimizin ilk sayısı, yaşadığımız hukuksal ve teknik sıkıntılardan kaynaklı gecikmeli olarak hafta sonu raflardaki yerini alacaktır… Bu gecikmeden kaynaklı özür diliyor ve gelecek dosya konumuzu, YIKIM ve İNŞANIN SANATI: KOBANÊ olarak belirlediğimizi ilgilerinize sunuyoruz. Nisan ayında çıkacak olan 2. sayımızın tüm geliri Kobanê’nin inşası için gönderilecektir. Kobanê için oluşturacağımız bu komünde sizin de sesiniz olsun!

Sancı Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi ilk sayısı bayilerde…” üzerine bir yorum

  1. Merhaba yeni yayin döneminde size basarilar dilerim. Ben fransada yasiyorum sehir(monbelliard) alevi kultur merkezinde kultur ve sanat baskaniyim eger muzaffer orucoglu fransaya gelirse bana haber verebilirmisiniz biz bir panel yapip onu cagirmak istiyoruz lutfen haberim olsun

Yorum yapın