Van Gogh’un yıllar sonra ortaya çıkan; arkadaşı tarafından çizilmiş portresi

Almanya’daki bir müzede Van Gogh’un, ressam arkadaşı Emile Bernard tarafından çizilmiş bir portresi bulundu.
Ünlü ressam Vincent Van Gogh‘un, arkadaşı olan Fransız ressam Emile Bernard tarafından bir eskiz olarak çizilmiş portresi Almanya’daki Kuntshalle Bremen müzesinin arşivlerinde bulundu.

Eskizin de yer aldığı Bernard’ın taslaklarını hazırladığı ve 45 yıldır müzede bulunmasına rağmen yeni keşfedilen defter 850 adet çalışma içeriyor. Kronolojik bir düzende olmayan işlerin dağınık bir biçimde durması nedeniyle bu kadar geç keşfedildiği belirtilen defterdeki Van Gogh portresi, yakında açılması planlanan Emile Bernard: On the Pulse of Modernity sergisinin küratörlüğünü üstlenen Dorothee Hansen tarafından tespit edildi. Söz konusu portrenin 1886/87 yıllarında Emile Bernard ve Vincent Van Gogh‘un yakın arkadaşlarıyla beraberken çizldiği belirtiliyor.

İlk önce The Art Newspaper‘da yayınlanan ve ortalama bir karpostal büyüklüğünde olduğu anlaşılan portrede Van Gogh, Paris‘de bir kafede yanında iki kadınla otururken betimleniyor.

Yorum yapın

This site is protected by wp-copyrightpro.com

Daha fazla Biyografiler, Sanat
Nietzsche’nin sıradışı yazı makinesi: ‘Malling-Hansen Writing Ball’

Yaşamının son on yıllık döneminde Friedrich Nietzsche‘nin giderek kötüleşen sağlık durumu, filozofu oldukça zor bir duruma soktu. Hayatının büyük bir...

Kapat