YKY’den ‘dipnot’ özensizliği: Halkın isyankâr ruh halini kınıyoruz

Yapı Kredi Yayınları tarafından basılan bir tarih kitabında ilginç bir dipnot yayımlandı. “Yayıncının notu” olarak lanse edilen dipnotta, halkın isyankâr ruh hali “kesin bir dille” kınandı.

Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan bir tarih kitabında, ilginç bir dipnota yer verildi.

Giambattista Toderini’nin Türklerin Yazılı Kültürü (Türklerin Edebiyatı) isimli kitabının çevirisinin 46. sayfasında yer alan 16. dipnotta “yayıncının notu” bildirimiyle şu ifadelere yer aldı:

“Biz burada İtalyanca özgün metni tam olarak çevirmekten başka bir şey yapmıyoruz, ama halkların bu başıbozukluğunu ve hükümran otoritenin boyunduruğunu sarsmalarına yol açan bu isyankâr ruh halini kesin bir dille kınıyoruz.”

Toderini’nin metninin bu kısmında, padişahın tahttan indirip hapse atılabildiği, hatta kimi zaman da öldürülebildiğinden bahsediliyor. Kitabın çevirmeni ise Ali Berktay.

Tarihçiler, bu tip dipnotların zaman zaman bazı yayınevlerinde konulduğunu söylüyorlar. Ancak bu tip yayınevleri, genellikle milliyetçi ya da muhafazakar ideolojiye yakınlıklarıyla biliniyorlar.

Okurlarımzdan gelen uyarıya göre ilgili dipnot, YKY tarafından değil, kitabı 1789 yılında Fransızca’ya çeviren çevirmen tarafından düşülmüş. YKY ise, “yayıncının notu” ibaresiyle yayımlamış.

İşte o dipnot:


(http://haber.sol.org.tr/, 11/11/2014)

Yorum yapın