Ahmet Şık’ın yasaklı kitabı Tüyap Kitap Fuarı’nda

Ahmet Şık’ın Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanmasına neden olan ve daha sonra da İstanbul Özel Yetkili 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararıyla el konulan kitabı, kitap olarak basıldı.
Ahmet Şık’ın Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanmasına neden olan ve daha sonra da İstanbul Özel Yetkili 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararıyla el konulan kitabı, Postacı Yayınları tarafından kitap olarak basıldı ve İstanbul Kitap Fuarı’nda kitapseverlerle buluştu.

Kamuoyunun geçtiğimiz mart ayında OdaTv operasyonuyla birlikte “İmamın Ordusu” adıyla tanıdığı, Fethullah Gülen cemaatinin emniyet içindeki örgütlenmesini anlatan kitap “000Kitap – Dokunan yanar” adıyla basıldı ve Tüyap Kitap Fuarı’nda gerçekleştirilen basın toplantısında kamuoyuna tanıtıldı.

Postacı Yayınları tarafından ilk basımı gerçekleştirilen ve başlangıçta 100 imzayla basılması planlanan ve kısa süre içinde 125 imzaya ulaştı. Hâlen “örgütsel doküman” olduğu gerekçesiyle hakkındaki toplatma kararı devam eden “Dokunan yanar” adlı kitap, Ahmet Şık’la birlikte 125 gazeteci, yazar, bilim insanı ve aydının imzasını taşıyor.

Yaşar Kemal’den Vedat Türkali’ye, İsmail Beşikçi’den Murathan Mungan’a kadar medya, sanat ve bilim dünyasından pek çok önemli isim yer alıyor. “Ahmet ve Nedim’in Gazeteci Arkadaşları – ANGA” adıyla bir sivil inisiyatif olarak çalışan ve Ahmet Şık-Nedim Şener için pek çok eyleme imza atan gazetecilerle, Ahmet Şık’ın İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden çalışma arkadaşları da kitap yazarları arasında bulunuyor.

Ahmet Şık tarafından baskıya hazırlandığı sırada 14 Şubat’ta OdaTv’ye gerçekleştirilen operasyonda OdaTv’deki bir bilgisayarda ele geçirildiği öne sürülen kitap taslağıyla ilgili olarak daha sonra 24 Mart tarihinde toplatma ve el koyma kararı verilmiş, İthaki Yayınevi ve Radikal Gazetesi’ndeki bilgisayarlarda bulunan dijital kopyalar polis nezaretinde silnmişti. “İmamın Ordusu” adıyla tanınan kitap, daha sonra 31 Mart tarihinde internette yayınlanmış ve bir kaç saat içinde 200 bini aşkın kopyası indirilmişti.

Ahmet Şık’ın kişisel bilgisayarında “000Kitap” dosya adıyla kaydedilen ve daha sonra kim tarafından ve nasıl gönderildiği belirsiz bir şekilde OdaTv bilgisayarında ele geçirilen kitaba “Örgütsel doküman” nitelemesine atfen bu ismin verildiği belirtiliyor. Kitabın alt başlığı olan “Dokunan yanar” ise Ahmet Şık’ın 3 Mart tarihinde gözaltına alınırken evinden polisler eşliğinde çıktığı sırada söylediği “Dokunan yanar arkadaşlar” sözüne dayanıyor.

Alıntı: http://sabitfikir.com/haber/ahmet-sikin-yasakli-kitabi-tuyap-kitap-fuarinda

Olay kitaba yazar olarak imza koyan isimler

Ahmet Büke ? Ahmet Meriç Şenyüz ? Ahmet Şık ? Ahmet Tulgar ? Ahmet Ümit ? Akın Tek ? Ali Murat Hamarat ? Ali Ömer Türkeş ? Alper Kırklar? Alper Turgut ? Arat Dink ? Aslı Erdoğan ? Aslı Tunç ? Ayça Söylemez ? Aydın Engin ? Ayfer Tunç ? Ayşe Düzkan ? Ayşegül Devecioğlu ? Ayşenur Arslan ? Bagış Erten ? Banu Güven ? Berat Günçıkan ? Burak Cop ? Can Dündar ? Candan Yıldız ? Cem Özdemir ? Çiğdem Mater ? Çiğdem Öztürk ? Claudia Roth ? Deniz Gökçe ? Didem Danış ? Dinç Çoban ? Ece Temelkuran ? Ekin Karaca ? Elif Ilgaz ? Elif Yılmaz ? Emine Ocak ? Ercan İpekçi ? Erdinç Ergenç ? Eren Eğilmez ? Erol Önderoğlu ? Erkan Çapraz ? Ertan Önsel ? Ertuğrul Mavioğlu ? Esra Arsan ? Ezgi Başaran ? F. Cengiz Erdinç ? Fahri Alakent ? Fatma Göktepe ? Foti Benlisoy ? Franziska Keller ? Gaye Boralıoğlu ? Gökçer Tahincioğlu ? Gökhan Tan ? Gülşah Karadağ ? Gülşin Ketenci ? Gün Zileli ? Gürhan Ertür ? Güventürk Görgülü ? H. Hüseyin Tahmaz ? Hakan Güneş ? Hakan Lokanoglu ? Halil Nalçaoğlu ? Hazal Özvarış ? Hilmi Hacaloğlu ? İbrahim Aydın ? İbrahim Kaboğlu ? İrfan Aktan ? İsmail Beşikçi ? İsmail Saymaz ? Jaklin Çelik ? Jean-Francois Julliard ? Johann Bihr ? Kemal Göktaş ? Kumru Başer ? Mahmut Hamsici ? Maside Ocak ? Mebuse Tekay ? Mehmet Demir ? Mehmet Güç ? Mehmet Kaçmaz ? Mehmet Kuyurtar ? Melek Göregenli ? Mirgün Cabas ? Murat Hamarat ? Murat İnceoğlu ? Murat Sabuncu ? Murat Uyurkulak ? Murathan Mungan ? Mustafa Alp Dağıstanlı ? Nazım Alpman ? Nevin Sungur? Nilgün Toker ? Niyazi Dalyancı ? Osman Kavala ? Osman Şenkul ? Özgür Gürbüz ? Özgür Mumcu ? Pınar Öğünç ? Ragıp Duran ? Rengin Arslan ? Reyda Ergun ? Rıdvan Akar ? Serdar M. Değirmencioğlu ? Serkan Seymen ? Serra Akcan ? Siren İdemen ? Süleyman Arıoğlu ? Şanar Yurdatapan ? Şebnem İşigüzel ? Şükrü Argın ? Tuğrul Eryılmaz ? Uğur Vardan ? Ümit Alan ? Ümit Kıvanç ? Vecdi Erbay ? Vedat Türkali ? Yahya Şafak Eser Koçoğlu ? Yaşar Kemal ? Yıldırım Türker ? Yücel Göktürk ? Yücel Tunca ? Zehra Kafkaslı ? Zerrin Kurtoğlu ? Zeynep Altıok ? Zeynep Erdim

Ahmet Şık’ın yasaklı kitabı Tüyap Kitap Fuarı’nda” üzerine bir yorum

 1. Dokunan yanar

  Alev sarmış camideki bacayı,
  Dokunan yanıyor, bakınan rahat.
  Suçlamayın kundaklayan hocayı,
  Suçlayan yanıyor, çekinen rahat.

  Minareyi çalan kılıfı bulsun,
  Seccadeyi alan, salın kurtulsun.
  Yangından mal kaçar; ver helâl olsun,
  Koruyan yanıyor, yakınan rahat.

  Cemaat huylanır indir elini,
  Takkeye dokunma, örtsün kelini.
  Uçkura elleme, tutsun belini,
  Elleyen yanıyor, sakınan rahat.

  İmamın önünde elpençe durun,
  Hırsızı bırakın, bekçiye vurun.
  Nevzat gibileri hep asıl sorun,
  Dövmeyen yanıyor, dokunan rahat.

  Halk Ozanı Karamanlı Nevzat

Yorum yapın

Daha fazla _Diğerleri
Umuda öylesine ihtiyacımız var ki – Deniz Kavukçuoğlu (TÜYAP Genel Koordinatörü)

Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı?nın o yılki onur yazarını ve temasını sevgili dostumuz Doğan Hızlan?ın başkanlığında toplanan Danışma Kurulu belirliyor. 12...

Kapat