“Alter-Eco” : Bir Derginin Otuz Yılı – M. Şehmus Güzel

Bir derginin on yıl, yirmi yıl, hele otuz yıl yaşaması ve giderek okuyucu sayısını artırması öyle sık rastlanan bir hadise değildir. Bizde, Engin Erkiner?in yönettiği Yazın dergisi, zaman zaman yayınını askıya almak zorunda kalan Birikim Sosyalist Kültür Dergisi ve belki bir-iki dergi daha vardır bu sınıflamaya girebilecek. Varlık dergisini ise saymıyorum, çünkü o yaşamına birkaç otuz yılı sığdırabilen ender bir « yaratık »tır. Herbirimizin edebiyatla ve sanatla tanışmamızda, ilgilenmemizde, mutlaka bir parça öykü, bir parça şiir, bir parça resim ve heykel, bir parça birşeyler taşımıştır. Varlık dergisi sadece bir dergi değil bir olgu, bir hadisedir : Birçok şeyi « yoktan var etmiştir » çünkü. Evet yoktan var etmiştir.

Okuyucularının sayısını artırarak, kardeş yayınlarını çoğaltarak, gerçek bir başarıyla otuzuncu yıldönümünü kutlayan, yönetim biçimiyle örnek alınabilecek olan, iktisat öğrencilerinin, uzmanlarının ve öğretmenlerinin, sendikacıların, işçilerin ve işverenlerin işine yarayacağını umduğum çok iyi bir dergiyi tanıtmak, onun mütevazi ve şirin serüvenini kısaca aktarmak istiyorum : Fransa?nın en iyi aylık ekonomik ve toplumsal dergisi Alternatives Economiques (Ekonomik Alternatifler. Kısaca « Alter Eco ») Ekim 2010?daki 295. sayısıyla 30. yılını yeni bir « formül »le kutluyor.

1980?de iki binlik tirajla ve siyah-beyaz yola çıkan dergi, bugün yüz binden fazla baskısıyla, renkli, birçok şema ve grafikle donatılmış dopdolu çömert sayfalarıyla alanındaki en başarılı yayın organı. « Okumak » için ille Fransızzca bilmek te şart değil neredeyse…

Okuyucu sayısı düzenli olarak arttı : 2000?de 94 bin kadardı, 2002?de 102 bin kadar, 2005?te 107 bini aştı…

Süreç içinde üç aylık Alternatives İnternationales isimli bir derginin çıkarılmasına önayak oldu. Önce Telerama isimli haftalık yayın organıyla, son yıllarda ise Libération gazetesiyle. Bu derginin Eylül 2010 sayısında Meksika Birleşik Devletleri, Brezilya Federal Cumhuriyeti, ABD ve Kanada Konfederasyonu?na ilişkin sıkı incelemeler var.

Okuyucularının kurduğu dernek aracılığıyla da üç aylık L?Économie Politique isimli bir dergi yayınlıyor ve bu dergide bilimsel makalelere ve araştırmalara yer veriliyor.

Bu başarıda, derginin, yazar ve yöneticilerinin yani emekçilerinin kurduğu kooperatifin malı olması belirleyici. Yönetim, karar vermek ve kararları uygulamak hakkı emekçilerde. Hiçbir ortağın kooperatifteki hissesini satma hakkı yok.

Yayıncılıktaki başarı zaman zaman yıllık kârda da görülüyor. Ancak kâr ortaklar arasında paylaşılmıyor, olduğu gibi kooperatife kalıyor ve yeni yatırımlar için kullanılıyor. Ekonomik dergiye de hani bu yakışır demek mümkün : 2009?da kazanç yaklaşık 290 bin öroydu örneğin. Kendi yağında kavrulan, sadece abonelerden ve satışdan elde edilenle geçinen örnek bir dergi için hiç te azınsanamayacak bir başarı.

Son derece az reklam alıyor.

Ve bütün bunlar derginin gerçekten bağımsız bir yayın çizgisi sürdürmesini kolaylaştırıyor.

Derginin başarısında kurucusu iktisatçı Denis Clerc ve onunla birlikte yola çıkanların gecelerini gündüzlerine katarak inanmış militanca çalışmalarının, imece yöntemiyle yaratmalarının rolünü de es geçmemeliyiz. Bu alışkanlık bugün yeni takımla da sürüyor.

Derginin başarısındaki etkenlerden biri de kesinlikle mütevazi olunması : Çokbilmişlik yerine bir de şöyle düşünsek mi denilmesi. Ekonomik ve toplumsal alandaki sorunlarda bir değil, her zaman birçok alternatif, değişik yollar, farklı olanaklar bulunabileceği tezinin savunulması.

Dergi inceleme ve yorumlarıyla, toplumsal politikaya verdiği önemle sola yakın. Üçüncü dünyacı tezlerin ve « yeni bir dünya mümkün » yaklaşımının ifade edildiği dergi, 30 yıl önce işsizlikle mücadele için birçok yol önererek yayın hayatına başladı, bugün yeni sayısında işsizlikle mücadeleye kapağından itibaren öncelik veriyor. Kimi sorunlar yıllar geçse de bir türlü çözülemiyor demektir bu. Ama bu, ekonomik ve toplumsal alanlarda alternatifler üretmeye, yeni yollar denemeye asla engel olamıyor. Önemli olan da mutlaka budur. Derginin başarısı da burada : Zihin açıcı, yol gösterici olmasında.

Sitesini ziyareti ihmal etmeyiniz :
www.alternatives-economiques.fr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir