Anadolu Antik Tiyatroları / 115 Antik Kent 119 Tiyatro – Yaşar Yılmaz

Tüm Anadolu ve Trakya gezilip, yaklaşık 41 bin km yol katedilerek hazırlanan Anadolu Antik Tiyatroları, sayıları 150’yi aşan, ölçülebilir durumdakilerin 135’e ulaştığı Anadolu antik tiyatrolarını yerinde inceleyen bir araştırmacının özen ve sabrının ürünü.
“Türkiye sınırları içindeki tiyatroların tamamını bir araya getirmeyi hep hayal etmiştim” diyen Yaşar Yılmaz, ölçümlerini yerinde yaptığı her bir tiyatroyu incelerken, “tiyatro” olgusunun neden Mısır, Mezopotamya, Çin, Hint, Pers kültürlerinde değil de, Ege Denizi kıyılarında, üstelik Anadolu’nun “kuşluk vakti”nde ortaya çıktığını tartışıyor.
115 antik kent ile 119 tiyatronun tarihçesini o dönemin kültürel özellikleriyle birlikte aktaran çalışmada, Anadolu’nun dört bir yanına serpilmiş tiyatro yapılarının yanısıra, onlara hayat vermiş sanatçı ve yapı ustalarının da kucaklandığını görüyoruz.
Kitap boyunca bir yandan Antik Çağ ustalarının mühendislik gücüne ve çağdaşlarının tiyatro anlayışına hayran kalmaktan, bir yandan da yüz yıldır süregelen büyük kültür yağmasıyla sarsılmaktan kendimizi alamıyor ve antik tiyatroları yerinde görme isteğiyle başbaşa kalıyoruz.

“Anadolu’nun antik tiyatroları nerede, nasıl, kaç tane, kaç kişilik?… Yaşar Yılmaz araştırdı, buldu, yazdı. Sağolsun.”
Arkeolog Dr. Oğuz Alpözen (Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Emekli Müdürü)

Kitabın Künyesi
Anadolu Antik Tiyatroları – 115 Antik Kent 119 Tiyatro
Yaşar Yılmaz
YEM Yayın
Basım Tarihi : 04 – 2009
Sayfa Sayısı : 256

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir