Christy Brown’un Hayatı

Yirmi üç çocuklu duvarcı ailenin, hayatta kalabilen onüç çocuğundan biri olarak Dublin’de doğdu. Doğuştan beyin felçli olarak dünyaya gelmişti. Beyin felci kurbanı olduğu için konuşmasını ve hareketlerini kontrol edemiyordu; sol ayağı hariç.  Yaşamı boyu yardıma muhtaç olarak yaşaması, tekerlekli iskemleye mahkum olması, onun İrlanda edebiyatının büyük yazarları arasına girmesini engellemedi. Christy Brown büyürken aileyi sürekli olarak ziyaret eden sosyal hizmet görevlisi Katrina Delahunt, onun sanata ve edebiyata olan ilgisini keşfetmiş ve bu ilgiyi yeteneğe dönüştürebilmesi yönünde yardımcı olmuş. Christy, annesinden aldığı büyük destekle, tam olarak kontrol edebildiği tek uzvunu, sol ayağını kullanarak yazmayı ve çizmeyi öğrenmiş ve kısa bir süre içinde önemli bir ressam sayılabilecek duruma gelmiş.

Christy, çocukluğunda resmi bir eğitim görmemişse de, kilise okuluna devam etmiş. Edebiyat konusundaki yeteneği, işte bu sıralarda, ünlü yazar Dr. Robert Collis tarafından keşfedilmiş. Dr. Robert Collis, sonraları, kendisine bu yönde yardımcı olmuş ve “Sol Ayağım” adlı eserinin basılmasını sağlamış. Muhteşem bir hayal gücüne sahip olan Brown, duyarlı zekası sayesinde harikulade eserler yazdı. Christy Brown, sadece sol ayağını kullanarak yazdığı My Left Foot yani Sol Ayağım adını verdiği otobiyografi kitabını 1954 yılında yazdı. Christy Brown Sol Ayağım adlı kitabında; sol ayağıyla kalem tutmayı, konuşamamanın verdiği acizlikleri ve annesiyle babasının yardımıyla tekrar hayata ümitlendirilmesini anlatmaktadır. Christy Brown hayat hikâyesinin bulunduğu Sol Ayağım kitabında annesine sık sık teşekkür etmektedir. Ailesi onunla hep gurur duyduğunu belirtiyor. Sadece sol ayağını kullanarak yazdığı eserler onun dünya çapında bir üne kavuşmasını sağladı. Sadece sol ayak parmağını kullanarak, resim yapmayı ve daktilo kullanmayı öğrendi.
Kendi hayat hikayesini yazdığı Sol Ayağım ( baş rolünü Daniel Day-Lewis oynadı ve film çok büyük bir başarı kazandı ) filme alındı. Bu tarza yazdığı diğer kitabı da en çok satanlar listesine girmiştir. Londra’ya yaptığı birkaç ziyaret dışında bir kerede Amerika’ya giden yazar, tüm yaşamını Dublin’de geçirdi. Christy Brown, Mary Carr ile 1972’de evlendi. Christy Brown, İrlanda’nın başkenti Dublin’de 1981 de öldü.

Romanları; Parlak Meslek, Yaz Üzerinde Gölge ve Vahşi Zambaklar olup, şiirlerini de Toplu Şiirler’de derlemiştir.

“Sol ayağımı bağladım ve kaldırdım, onu artık kullanmayacaktım. Her anlamda, be teslim olmak demekti ki ben, beyaz bayrağı sallamaya hazır değildim.?

“O’nun orada oturup ne hakkında yazacağını bulamaması ve benim burada cam kenarında, fikirler beynimde cirit atarken kalem tutamamam, sandalyeden fırlayıp sağa sola saldırarak koşma isteği uyandırdı.”

“Bütün mücadelem boyunca, diğer insanlarla iletişim kurma olayında konuşmak her zaman en büyük engelim olmuştur. Sakatlığımın bana en fazla acı veren yanını oluşturmuştur.”
(“Sol Ayağım” adlı kitabından alıntı)

31 YORUMLAR

 1. Ben bu kitabı okurken çok duygulandım ve en sevdiğim kitap oldu beni teşvik etti bir bölümünde pes etmeli dedim, bir bölümünde bu azim kimde var dedim mekanın cennet olsun güzel insan …

 2. Allah herseyi bir olcuye gore yaratmistir ve buda bunun bi orneği mekanin cennet olsun guzel insan CRISTY BROWN

 3. Ben bu kitabı öylesine sevdim ki okurken bile tüm bu şeyleri kendim yaşamış gibi hissetti…
  Mekanın cennet olsun CHRİSTY BROWN 😢😢😢

 4. Normalde “Otobiyografik” ve “Biyografik” hikayeleri okumam, bana sıkıcı gelirler ama “Sol Ayağım” ve “Her Gün Hüzün” hayatım boyunca okuduğum en anlamlı, en güzel ve en sevdiğim eser. Ben bu eseri en kötü zamanımda okudum ve tekrar hayata tutunmamı sağladı bu eseler benim. İyi ki varsın Christy Brown. Allah mekanını cennet etsin İnşallah.

 5. Ben bu kitabı okumaya başladığımda çok anlamlı ve güzel bi kitabı okuduğumdan emin oldum ve hiç bırakmadım böle hem yaşamış hemde yaşadığını kitaba hissederek yazan yazarımız CRISTY BROWN MeKaNıN cEnNeT oLsUn

 6. Bu kitapta ben kendimi buldum biz daha vucudumuz var ama ona sukretmiyoruz bile yaziklar olsun bize bu adam ise kendi benligini koruyarak yazmis ona cok tesekkur ederim

 7. bereketli öğrencilerinden 8/B sınıfı olarak kitabı gerçekten çok beğendik gerçekten çok duygusal bir kitap herkese tavsiye ediyoruz.

  sevgilerimizle CHRISTY BROWNA…

 8. bereketli öğrencilerinden 8/B sınıfı olarak kitabı gerçekten çok beğendik gerçekten çok duygusal bir kitap herkese tavsiye ediyoruz.

  sevgilerimizle CHRISTY BROWNA…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here