Dünya (Bir Kılavuz) – Göran Therborn

Batı’nın merkezi öneminin artık genel kabul gören bir veri olmaktan çıktığı bugünlerde yirmi birinci yüzyılın dünyası neye benziyor? Bugünün dünyasının toplumları ve kültürleri, aralarındaki bağlantılarla birlikte nasıl oluştu? İnsanlık zamanımıza nasıl geldi? Kısacası yirmi birinci yüzyılın ikinci on yılına girerken dünyamız ne halde? Bu kitap, gezegenimizdeki toplumları ele alan ilk kitap Batı’nın ve küreselleşmenin ardından dünyayı tanımaya yönelik bir kılavuz.

“Tarihçiler ve ekonomistlerin, giderek mesleki uzmanlaşmalarının yarattığı duvarların gerisine çekildiği bir dönemde, moderniteye varış ve moderniteden çıkış yollarıyla, küresel eşitsizlik süreçleriyle ve olası değişim dinamikleriyle ilgili karşılaştırmalı soruları cevaplama işi büyük ölçüde sosyologlara düşüyor. Göran Therborn, bence uluslararası düzeyde karşılaştırmalı verilere olağandışı hakimiyetini, analitik açıklıkla birleştirerek bu alanlarda başkalarından çok daha önemli katkılarda bulunmuştur. Onun yeni bir kitabının yayınlanması başlı başına büyük bir entelektüel olaydır.”
Eric Hobsbawm

“Göran Therborn inanılmaz bir ampirik araştırma kaleme almış, bu kez bugünün dünyasını tarihsel bağlamı içinde yazmış. Okurların hepsi de bu kitabı bitirdiklerinde dünyamızın gerçeklerini anlamak ve bu gerçekler ışığında umarım akıllıca hareket etmek için daha iyi bir donanıma sahip olacaklar.”
Immanuel Wallerstein
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Dünya
(Bir Kılavuz)
Orjinal isim: The World
Göran Therborn
Versus Kitap Yayınları / Düşünce Dizisi
Yayına Hazırlayan: Akın Terzi
Kapak: Cemile Öz
Çeviri: Ebru Kılıç
İstanbul, Mart 2012, 1. Basım
296 sayfa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir