Edip Cansever, Orhan Veli’nin çı­karmaya başladığı Yaprak adlı dergideki şiirlerini ezberler. Sonra da dergiyi yırtıp atardı.

edip-canseverEdip Cansever’in askere gitmesinde 1947’de tanıştığı Salah Birsel etkili olur. 1949 yılında Birsel askere gitmelerini önerir ve denizci olabileceklerini düşünür ama kendi deniz sınıfına, Cansever kara sınıfına ayrılır. Bu sırada Cansever evlidir ve kızı Nuran henüz bir yaşındadır.
Ankara’ya yedek subay okuluna gitmeden önce kıta eğitimi vardır.

“Lise mezunu olanlar Gelibolu’da hazırlık kıtasında iki ay talim görüyorlardı ayrıca. Önce Gelibolu’ya gittim. Ordaki sefaleti anlatmam için sayfalar dolusu yazmam gerekir. Şu kadarını söyliyeyim ki, orda burda şiir yayımladığım için çavuş çıkmaktan çok korkuyordum. O yıllarda serbest nazımla yazan şairlere komünist damgasını vuruyorlardı hemen.”

Cansever izin günlerinde Gelibolu’ya iner. Orhan Veli’nin çı­karmaya başladığı Yaprak dergisini alır, gözden uzak yerlerde okur ve Orhan Veli’nin dergideki şiirlerini ezberler. Sonra da dergiyi yırtıp atar.
Ankara’da yedek subay okulunda da durum aşağı yukarı aynıdır.

“Okula ‘Ulus’ gazetesinden başka gazete girmiyor. Kitap Okumak zaten yasak.” Fakat Cansever’i asıl sıkan şiirden uzak kalmak zorunda oluşudur. “Şiirsiz bir altı ay. Hafta sonları fırsat buldukça okuyorum.”

Çavuş çıkarılma tehlikesi burada da söz konusudur.
“En yakın arkadaşım çavuş çıktı. Bir gece alıp götürdüler. Ne de olsa insan bilmeden de arkadaşını seçebiliyor. Altı ay süresince o kadar laf ettik de, fikrini söylemedi. Mehmet Kemal’i devre ortasında götürdüler zaten. Sanırım 40 kişi kadar çavuş çıktı o devre.”

Okulun bitiminde İstanbul’a döner ve kısa bir izin yaptıktan sonra Trakya’da Hadım köy yakınlarındaki Ömerli’de topçu teğmeni olarak kıtanın askeri mahkemesinde görev yapar.

“Okumak için vaktim çok artık. Şiir? Şiir gene yok.”
(Askerlik Bölümü)

Kaynak: A’dan Z’ye Edip Cansever Eray Canberk (haz.) YKY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here