Eşitlikçi Dervişan Cumhuriyetleri ve Hasan Sabbah Gerçeği – Faik Bulut

Faik Bulut’un ?İslam’da Özgürlük Arayışları? dizisinin üçüncü kitabı olan ?Eşitlikçi Dervişan Cumhuriyetleri ve Hasan Sabbah Gerçeği? adlı çalışma, Alamut Piri Hasan Sabbah’ın gerçek öyküsü ele alıyor. Nizamülmülk?ten beri bize ezberletilen iki yanlış şeyden biri, İsmaili mezhebine bağlı tarihi bir şahsiyet olan Hasan Sabbah?ın, bir ?cani? olduğu ve uyuşturucuyla ayakta tutulan sahte cennet efsanesiyle ?dünyanın ilk terörist örgütünü? kurduğu yolundaki hurafedir. Oysa bunlar gerçeğin değil egemen dezenformasyonun yansımalarıdır ve ne yazık ki zaman zaman kimi soldan insanlarca da, tam bir şuursuzluk örneği olarak yinelenebilmektedir.
Bu çalışmasında F.Bulut bizi; Sünni İslam anlayışına ve onun temsil ettiği Selçuklu despotizmine karşı başkaldırıp, Alamut Kalesi’nden başlayarak yayılan eşitlikçi bir dervişan cumhuriyetini ve kurucusu Hasan Sabbah?ın gerçeğiyle tanıştırıyor. Moğol akınları önünden Anadolu’ya gelen Batîni toplulukların inanç önderlerinin, İsmaili mezhebinin devrimci felsefesini yaymaya çalışan Hasan Sabbah’tan etkilendiklerine dair bulgular sunuyor. Hasan Sabbah’ın cani değil devrimci bir hareketin bilge önderi olduğunu, döneminin despotik yönetimini geriletmek ve kurduğu eşitlikçi toplumu savunmak için suikastlere başvurduğunu, fikirsel bakımdan döneminin Sünni alimlerini aşan bir birikime sahip olduğunu, bırakın sahte cennette uyuşturucu içirmeyi, tersine bu yola meyleden oğlunu dahi affetmeyip cezalandırdığını gösteriyor.
Özetle Sünni İslam öğretisine karşı çok etkili bir ideolojik-felsefi alternatif oluşturanların, İran’dan Suriye’ye kadar kendine bağlı direngen ve dinamik toplumlar kuran ve işte tam da bu nedenle şeriatçılarca tarih boyunca lanetlenenlerin hikayesini anlatıyor bize F. Bulut.
Erdoğan Aydın, 3 Şubat 2007 www.hacibektaslilar.com

“Alamut Piri Hasan Sabbah’ın gerçek öyküsü. Hasan Sabbah, Ömer Hayyam ve Nizamülmülk ile hiç okul arkadaşı olmadı. Cennet Fedaileri diye bir örgüt hiç kurulmadı. Haşhaşiler (afyonkeş) Alamut Kalesi’nde asla barınmadılar. Sahte Cennet kesinlikle yaşanmadı. Marco Polo, Alamut Kalesi’ni hiç görmeden yazdı.
Gerçek Hasan Sabbah kimdir, ne yapmıştır? Alamut Kalesi ile sahte cennet efsanesinin aslı astarı nedir?
Alamut Kalesi, tüm dünyanın nefretini nasıl topladı?
“Afyonkeş katiller” (Haşaşiler) deyimi niçin günümüzdeki insanları bile yanılgıya düşürüyor? Bu soruları yanıtlayan eser, Hasan Sabba hakkında uydurulmuş efsaneleri içeren piyasa malı tüm kitaplara bilimsel bir alternatif niteliğinde. Haçlılar ve Ortodoks İslamcıların Hasan Sabbah yandaşları hakkındaki karalama ve iftiralarını belgeleriyle ortaya çıkaran bu kitap, Türkiye’de çok az bilinen İsmaili mezhebinin gizemli tarihini açıklıyor. Batınilik ile tasavvufa giden ilk kapıyı aralıyor.
Bu kitapta, aynı zamanda Hasan Sabbah’ın İslamda özgürleşme, eşitlik ve kardeşlik fikriyatının öncülleri ve ardılları olan eşitlikçi dervişan cumhuriyetlerinin hikayesi de anlatılıyor.” Tanıtım Yazısı

Eşitlikçi Dervişan Cumhuriyetleri ve Hasan Sabbah Gerçeği
Faik Bulut
Berfin Yayınları
352 sayfa, Baskı Tarihi: 2002

Faik Bulut’un Hayatı
1950’de Kars’ta doğdu. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim İş Bölümü öğrencisiyken okulu terk etti ve 1972’de Suriye üzerinden Lübnan’daki Filistin Kurtuluş Örgütü kamplarına katıldı. Kendisini anlatırken, “Deniz Gezmiş’lerin efsanesiyle büyüdüm, Dev-Genç çatısı içinde yer aldım, Aydınlık geleneği içinde yer aldım” diyerek referanslarını sergileyen Faik Bulut, İsrail askerlerinin bir operasyonuyla yaralı olarak ele geçirilip tutuklandı. İsrail’in FKÖ kampına yönelik 1973 operasyonu sırasında kampta bulunan ve aralarında Bora Gözen’in de bulunduğu 8 kişilik Aydınlıkçı grup operasyon sırasında öldürülürken beş kurşunla yaralanan Faik Bulut sağ olarak ele geçirildi. Ele geçirilen Bulut MOSSAD tarafından 20 gün sorgulandıktan sonra İsrail yargı organları tarafından hapis cezasına çarptırıldı ve 1980’e kadar ceza evinde kaldı. Bulut, 7 yıl 2 ay İsrail’de tutuklu kaldı. Faik Bulut Filistin de kaldığı sürede anadili Kürtçe dışında Arapça, İbraniceyi öğrendi. Bunların dışında İngilizce, Fransızca ve Farsça biliyor. Bulut, yazar olarak hayatını sürdürüyor.

Eserleri
El Kaide’nin Sırları
İslam Komüncüleri
Kürt Dilinin Tarihçesi
Arapların Gözüyle Irak İşgali
Hasan Sabbah Gerçeği
Ordu ve Din
Şeriat ve Siyaset – Küresel Çağda İslam 3
Kadın Ve Tesettür
Batı ve Laiklik – Küresel Çağda İslam 1
Filistin Rüyası
Filistin İntifada Dersleri
Devletin Gözüyle Kürt İsyanları
Dersim Raproları
Dar Üçgende Üç İsyan
Türk Basınında Kürtler
Kürt Sorununa Çözüm Önerileri
Ortadoğu’nun Solan Renkleri
Şeriat Gölgesinde Cezayir
İslamcı Örgütler
Tarikat Sermayesi
İslam’da Cinsel Büyüler
Kod Adı Hizbullah
Kim Bu Fethullah Gülen
Ebu Müslim Horasani
İttihat ve Terakki’de Milliyetçilik
Din ve Kadın Tartışmaları
Ordu ve Din
Horasan Kimin Yurdu
Ali’siz Alevilik
Ehmede Hani’nin Kaleminden Kürtlerin Bilinmeyen Dünyası
Türk ve Kürt Solu’nun sınır ötesinde kalmış tarihi belgeseli
Suriye sınırında devrimciler, kaçakçılar
Kürt “kuryeler” ve Kürt Dağı
Abu Cihad’la buluşma
Arafat’ı kızdıran sürpriz karşılaşma
Şam’da Türkiyeli devrimcilerin yaşamı, Mihri Belli olayı
Teslim Töre ile otobüs durağında bir gün
Cengiz Çandar’ın gerçek yüzü
Beyrut’ta yaşayan “Dersim Sürgünleri”
Nahr el Bared kampına 300 İsrail komandosunun baskını
8 Türkiyeli devrimcinin şehit oluşu
20 İsrail askerinin öldürülüşü
İsrail zindanlarında yedi yıl
Devrimcileri savunan Yahudi kadın avukat
İsveçli gönüllü hemşireler, bir Kürt’le evlenen Yahudi kadın
İsrailleşmiş Bedeviler, “casus” Dürziler, İsrail yanlısı Filistinliler
Hapisteki Filistin örgütleri, Japon Kızıl Ordusu, Baader Meinhof
Zindandaki Ağrılı Kürt
İşkencenin günlüğü, grevler, direnişler, casuslar, eroinciler ve ihbarcılar
İdi Amin, Moşe Dayan, Golda Meir skandalı
MOSSAD’ın öldürücü bilmecesi, İntifada Tohumları
Türkiye Solu’nun Filistin’de gömülü anıları
12 Mart’ta son 68’liler
Ankara Beşevler’de “Şafak” örgütü
Gazi Eğitim’de “Kızıldere” kavgası
Boğaziçi uçağını kaçıranların bilinmeyen yönü
Malatya-Antep-Maraş üçgeninde “Kızıl Üs” çalışmaları
“Musa” kod adlı Kaypakkaya ile iki dönem

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here