FBI, Ray Bradbury?ın komünist faaliyetlerini araştırmış

The Huffington Post’un Bilgiye Erişim Özgürlüğü Yasası’ndan yararlanmak için yaptığı başvuru sonucunda ortaya çıkan FBI (Federal Bureau of Investigation, Federal Soruşturma Bürosu) dosyaları, geçtiğimiz yüzyılın bilim kurgu alanındaki efsanelerden biri olan Ray Bradbury’nin 1960’lı yıllarda komünist eğilimler şüphesiyle FBI tarafından ciddi bir biçimde araştırılmış olduğunu gösterdi.

Bradbury, ABD hükümetini ve Amerika’daki gerçek ve şüpheli komünistleri araştıran Meclis Amerikandışı Aktiviteler Komisyonu’nu açık bir şekilde eleştirmesinden ötürü, FBI’ın kuşkularını üzerine çekti.

Bradbury’nin şüpheli hareketleri, bilim kurgu yazarlarının komünist olmaya eğilimli olduğunu ve bu türün insanların zihnine komünist ideolojiyi aşılamak için benzersiz bir güce sahip olduğunu söyleyen senaryo yazarı Martin Berkeley tarafından büroya bildirildi. Dosyada Berkeley durumu, “İnsanları devletin kurumlarına karşı zehirleyebilecek kadar popüler bir yazar olan Bradbury’nin bazı hikayelerinin tamamıyla Amerika Birleşik Devletleri’ne ve kapitalist görüşü benimseyen hükümete karşı olarak yazıldığını söyledi” şeklinde ifade etti.

Ancak Berkeley dışındaki muhbirlerle de görüşmüş olan büro, “Bradbury’nin hayatının herhangi bir döneminde CP’ye (Communist/Komünist Parti) üye olmuş olduğuyla ilgili herhangi bir bulguya rastlanmadı” sonucuna ulaşmış.

Kaynak: http://haber.sol.org.tr, 9 Eylül 2012

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here