Fukuşima nükleer felaketinin 5. yılında mutasyona uğramış bitkilerin fotoğrafları

papatya11 Mart 2011, Fukuşima nükleer felaketinin beşinci yıldönümüydü. 2011 yılındaki vahim olaydan beri, Japonya ve ABD sızıntının yarattığı kalıcı zararları inkâr etmeye devam ediyorlar.

Lakin şimdiye kadar gerçekleşmiş ve olayla bağlantılı olan yaklaşık 8 bin insan ölümü ve doğal hayatı etkileyen anormal mutasyonların üzerini örtmek oldukça zor.

Geçtiğimiz yıl Japonya’dan bildiren Twitter kullanıcısı @san_kaido, Fukuşima Nükleer Reaktörü’nün yakınından mutasyona uğramış bir papatya fotoğrafı yayınladı. İlk başta fotoğrafın üzerinde değişiklik yapıldığı düşünülse de papatyaların varlığı bölgeyi ziyaret edenler tarafından da doğrulandı.

Ancak bu papatyalar buz dağının görünen yüzü: nükleer radyasyon bölgedeki doğal yaşam üzerinde büyük zararlar bırakmış. Her geçen gün radyasyonun korkutucu etkilerini gösteren görüntüleri paylaşan insanlar, devletin endişelenilmemesi gerektiği yönündeki açıklamalarını da yalanlar nitelikte.

Yorum yapın

Daha fazla Doğa, Foto Galeri
Beş hayvanın ünlü isim babası

John Lennon bir tarantula, Boris Becker deniz salyangozu… Bilim insanları keşfettikleri yeni canlı türlerine isim verirken bazen fantezilerinden de faydalanıyorlar....

Kapat