İmparatorluğun Kalbinde Selanik İstanbul İzmir (1905 – 1912) – Spiros Gogolos

XX. yüzyılın şafağında içten içe kaynayan ve sarsıcı dönüşümlerin eşiğindeki Osmanlı İmparatorluğu. İskenderiyeli Yunan bir tütün tüccarının oğlu olan Alkis, Batıda aldığı klasik eğitimin ardından ticareti değil, milliyetçi boğazlaşma ve savaşın eşiğindeki Balkanlar ve Anadolu’yu keşfedeceği macerayı seçer. Bir gazeteci olarak Atina’da başladığı yolculuğu Selanik, İstanbul ve İzmir’e, İmparatorluğun Kalbi’ne uzanacaktır.

Bu yolculukta karşısına Makedonya’nın yeni efendisi olma arzusundaki sayısız milliyetçi akımın siyasi ve ticari temsilcileri, Selanik’i var eden Yahudi aileler, Osmanlı idareci ve subayları, Bizans-Osmanlı tarihinin unutulan figürleri, ezberbozan Rumlar, İzmir’in köklü Levanten tüccarları ve ufukta beliren savaşın yakıcılığı çıkar. Son nefesini vermesinin arifesinde Osmanlı toplumunu oluşturan farklı seslere kulak veren Alkis’in yolu, en nihayetinde Yıldız’a, Osmanlı’nın son kudretli sultanı II. Abdülhamid’e kadar varacaktır.

Spiros Gogolos’un gerçek kişiler ve olaylar etrafında ördüğü bu tarihkurgu romanı, 1905-1912 arasında Osmanlı’nın rakip milliyetçilik ve emperyalizmlerin kıskacındaki son nefes alışlarını ustalıkla dinliyor ve Yunan-Türk ortak tarihine yepyeni bir bakış sunuyor. Osmanlı coğrafyasının sarsıcı dönüşümler eşiğinde bulunduğu anda, tarihe damgasını vuracak gerçek kişilerle -hiç yaşanmamış ama muhtemel- karşılaşmalar aracılığıyla, onların kendi ağızlarından bu dönemin izini sürüyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
İmparatorluğun Kalbinde Selanik İstanbul İzmir 1905 – 1912
Spiros Gogolos
İstos Yayıncılık / Elenika Dizisi
Çeviri : Aslı Damar
İstanbul, 2013
248 s.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir