Kayıp Çocuk Arşivi – Valeria Luiselli “hikâye anlatmakla kalmıyor, bize yeni görme biçimleri sunuyor.”

“2019’un En İyi Kitapları” – TIME, Vulture, Entertainment Weekly, Vanity Fair

“… Luiselli hikâye anlatmakla kalmıyor, bize yeni görme biçimleri sunuyor.” – Entertainment Weekly

New York’tan Meksika’ya uzanan bir yol… Ses envanterleri oluşturan belgeci ve belgeselci bir çift, çocuklarını da yanlarına alarak sınıra doğru seyahate çıkar. Kadın, sınırı geçtikten sonra başlarına ne geldiği belli olmayan iki kayıp göçmen kızın, adam ise Apaçilerin ruhlarının halen gezindiği topraklardaki yankıları kaydetmenin peşindedir. Issız motellerden izbe barlara savrularak kıtanın kalbine inen bu yol, geçmişin yitik seslerini de bugüne katacak ve yolcular için farklı rotalar çizecektir.

Kayıp Çocuk Arşivi doğudan batıya, Amerika’nın bir ucundan diğerine uzanan geniş güzergâhı ele alıyor ve okurunu soluksuz bırakan sürprizleri, hakikatleri, mucizeleriyle çağın ruhunun bir dökümünü çıkarıyor. Öyle bir arşiv ki bu, bir ailenin dağılışını, bir ilişkinin çıkmazlarını ve kardeşlik bağının kuvvetini göstermekle kalmıyor, Batı medeniyetinin dehşetengiz panoramasına ait duvarlara çarpan insanların ve insanlığın, sağ kalmak için ödediğimiz bedellerin, kayıpların ve kayıpların geride bıraktığı boşlukların belgesini, hikâyesini barındırıyor.

Annelerimiz bize konuşmayı, dünya ise susmayı öğretirken, Valeria Luiselli’nin bu güçlü romanı, var gücüyle haykıran, özgün sesi ve sesleriyle unutulmayacak bir kitap; son yılların belki de en değerli eserlerinden biri.

“Kayıp Çocuk Arşivi Amerika’nın günahlarını anlatıyor.” – Vulture


KÜNYE
Kayıp Çocuk Arşivi
Yazar: Valeria Luiselli
Çevirmen: Seda Ersavcı
Yayınevi : Siren Yayınları
Sayfa Sayısı: 440
Özgün Ad: Lost Children Archive

Valeria Luiselli
1983 yılında Meksika’da dünyaya geldi. Diplomat olan babasının işi nedeniyle çocukluğu ABD, Güney Kore, Kosta Rika ve Güney Afrika gibi dünya ülkelerinde geçti. Liseyi Hindistan’da bitiren Luiselli, felsefe dalındaki lisans öğreniminin bir kısmını Meksika’da, bir kısmını ise İspanya ve Fransa’da tamamlamış, yüksek lisansına sonradan ders de verdiği Columbia Üniversitesi’nde devam etmiştir. Kalabalıkta Yüzler ile LA Times’ın Art Seidenbaum İlk Roman Ödülü’ne layık görülen Valeria Luiselli’nin öykü ve makaleleri New York Times, McSweeney’s, Brick, Granta ve New Yorker gibi mecralarda yayımlanmıştır. National Book Foundation’ın 2014 yılında belirlediği, gelecek vaat eden ‘35’inden Genç 5 Yazar’dan biri olan Luiselli, çağdaş Latin Amerika edebiyatının yeni kuşak kalemlerinin arasında kendine özgü sesiyle sivrilmiş ve pek çok dile çevrilen eserleriyle bilhassa ABD ve İngiltere’de ilgi görmüştür. Valeria Luiselli, adeta mimari bir yaklaşımla tasarladığı Kalabalıkta Yüzler’i takip eden romanı Dişlerimin Hikâyesi’yle Uluslararası Dublin Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilmiş ve LA Times Kurmaca Kitap Ödülü’ne layık görülmüştür. Retorik sanatını masaya yatıran bu metin, kurmacanın olanaklarını hayranlık uyandıracak bir biçimde kullanmasıyla eleştirmenlerden tam not almıştır.

Kayıp Çocuk Arşivi, ABD’nin Meksika sınırında yaşanan dehşetli olaylara eğilmesi bir yana, oyunbaz ve derinlikli yapısıyla çarpıcı, güçlü ve unutulmayacak bir yol romanıdır.

Valeria Luiselli bugün New York şehrinde yaşamakta ve yazmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here