Kütüphanede kitap arama derdine son

Trakya Üniversitesi Merkez Kütüphanesi?nde kullanılan ?radyo frekansı ile tanımlama sistemi? sayesinde kaybolan ve yanlış rafa yerleştirilen kaynaklar kolayca bulunuyor.

TÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Recep Zogo, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye?nin 24 saat hizmet veren ender kütüphanelerinden biri olan TÜ Merkez Kütüphanesi?nin, kullanıcılarına daha hızlı, güvenilir ve kaliteli hizmet sunabilmek için yenilikçi çözümler ürettiğini söyledi.

Eğitim ve öğretimin sınıfta başlayıp biten bir olgu olmaktan çıktığını, araştırmaların önem kazandığını belirten Zogo, 24 saat hizmet veren kütüphanenin öğrencilere üniversite içinde daha fazla vakit geçirecekleri bir ortam oluşturduğunu ifade etti.

Hizmet saatleri genişleyen kütüphanede kullanıcıların ihtiyaç duydukları kaynaklara daha hızlı ulaşmasını sağlamak amacıyla yeni teknolojiler kullandıklarını belirten Zogo, ?Dünyada birçok alanda kullanılan ?Radyo frekansı ile tanımlama sistemi? son yıllarda kütüphanelerde de kullanılmaya başlandı. Bu sistem kütüphane koleksiyonun yönetilmesinde önemli kolaylıklar sağlamaktadır. Özellikle uzun zaman alan ve çok sayıda personelin bir arada çalışmasını gerektiren işlemler çok kısa sürede tamamlanabilmektedir? diye konuştu.

Bu sistemle işlerinin önemli ölçüde kolaylaştığını anlatan Zogo, ?Yanlışlıkla başka rafa konan materyalin yeri kolaylıkla bulunabilmektedir. Ayrıca raflarda yaşanan veya yaşanabilecek karışıklık veya düzensizliğin önüne geçilmiştir? dedi.

Kaynak: 24 Haziran 2013, www.edebiyathaber.net/

Yorum yapın

Daha fazla _Diğerleri
Ekin Sanat dergisi edebiyat atölyesinden geriye kalanlar? – Osman Akyol

24 Şubat?ta başlayan ve iki haftalık periyotlar halinde devam eden Ekin Sanat dergisi edebiyat atölyesinin ilk bölümü tamamlandı. Mehmet Özgür...

Kapat