Maymundan mı Geldik? ? Ali Demirsoy, Arda Odabaşı, Hasan G. Bahçekapılı, Nurdan İnan, Semih Koray

Evrim ya da evrimleşme deyince, çoğu insan, maymundan insanın oluştuğunu savunan görüşü anlamaktadır. Bu da neredeyse mantığı açısından bugünküne benzer, ancak anlatımları farklı olan, 8.000 yıllık geleneksel görüş ve ezberlere ters düşmektedir. Bu öğretilere göre, insan doğaüstü güç tarafından dünyaya özel olarak gönderilmiştir; dolayısıyla her şeyi ile de farklı olması gerekir. Ancak son yirmi yıldır yapılan gen analizleri, daha önceki bilim adamlarının -insan da dâhil canlıların tümü evrimleşmenin ürünüdür şeklindeki- söylediklerini sayısal olarak desteklemeye başlayınca, dünya, evrim karşıtlarının başına çökmeye başladı. Öyle ki bir şempanze ile bir insan arasındaki genetik benzerlik %99’dan bile fazla; yaklaşık 32.000 genden ancak 300 tanesi farklı.

Ağırlıklı olarak, Darwin’in doğumunun 200., Türlerin Kökeni’nin yazılışının 150. yılı dolayısı ile İstanbul, Ankara ve İzmir’de gerçekleştirilen “Evrim Kursları”nda verilen derslerden oluşan bu eserde “akıllı tasarımcının!” yaptığı önemli tasarım hatalarının öneklerinide bulacaksınız.

Birtakım insanlar, onunla kan döktüler. Birtakımları da, bineklerinin gemlerini, nallarını yaptılar. Sen sakın vicdanının ateşinde pervane olma!.. Göğsün, vicdanın en büyük ızdırapları, bir nevi parlayan yangınlardır.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Maymundan mı Geldik?
Ali Demirsoy, Arda Odabaşı, Hasan G. Bahçekapılı, Nurdan İnan, Semih Koray
Yayına Hazırlayan : Gani Bayer
Bilim ve Ütopya Kitaplığı / Bilim Dizisi
İstanbul, Ocak 2011, 1. Basım
140 sayfa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir