Merih Çarpmadı – Özlem Pekcan

“İkinci Yaşamın Günlüğü”, Ahmet Önel tarafından kaleme alınmış ve gülmece öykülerinin yer aldığı bir kitap.

Kitap’ta yer alan bazı öykülerin isimleri bile insanı hafiften gülümsetiyor. Örneğin: “Bir Romanın İlahi Komedisi, Siz Balık mısınız?, Haydi Bir Dizi Yapalım, Nuh’un Günlüğü” gibi.

Öykülerin çoğunluğu başka bir zaman diliminde geçiyor, ama yine de bu zamanın esintileri yabancılık çektirmiyor bizlere. Keyifli bir mizah, eleştiriyi de unutmamak gerek tabii.

Şu günlerde, “2012” vizyona girdi biliyorsunuz. Mayaların bir bildiği mi vardı, takvimin sonu dünyanın da sonu mu? – gibi provokatif sorularla, toplu paranoya yaratma etkisine sahip olduğu anlaşılan filmdekine benzer bir konu, bu kitapta da işleniyor.

Tek farkla, yıl 2445 (anlaşılan Mayaların pek bir şey bildikleri yokmuş!) ve Merih gezegeninin dünyaya çarpacağı açıklanıyor. Salim Bey de günlüğünde felaket beklentisi içinde geçen günlerini anlatıyor. Öykünün sonunda dünyanın kurtulduğunu görüyoruz, ama Salim bey bu işten pek de memnun değildir:

“10 Eylül…
Merih çarpmadı! Bazı apartmanların üstünü tıraşlayarak geçti gitti. Hesaplarda bir yanlışlık olmalı. Tehlike geçince, önce evin tapusunu kurtarmak için mahkemeye bir itiraz dilekçesi yazdım. Evi bir külah dondurmayla değiş tokuş ettiğimizi kanıtlayabilirsek durumu kurtarabiliriz. allahtan ufaklık o günkü dondurmadan dolayı biraz üşütmüş. Doktordan alacağımız rapor bu konuda hayli yardımcı olacaktır. Bu arada borsa hemen canlandı. Arsa fiyatları korkunç bir hızla yükseliyor.

Kooperatifi elden çıkarmamak varmış. Yeni evlilere eşya almak için komisyoncu Şeref’ten biraz borç istemeye karar verdim. Düşüncemi söyleyince önce biraz mırın kırın etti. Korkma yahu… dedim buna. Bir dahaki kıyamete kalmaz mutlaka öderim…. Yeni evliler yavaş yavaş birbirlerinin gözlerini oymaya başladılar bu arada. Yani değişen bir şey yok. Her şey normale dönüyor…. (İkinci Yaşamın Günlüğü, Salim Bey’in Felaket Günlüğü, sf. 14, Ahmet Önel, Cep Kitapları, 1987)”

30’dan fazla kısa öykünün yer aldığı kitaba adını veren “İkinci Yaşamın Günlüğü”nde de 3033 yılında bilimin geldiği son noktayı görüyoruz: Elektronik Kişilik Deşifrasyon Merkezi! (daha önce kimin nesiyseniz onu buluyormuş…)

Keşke bir yerlerden bulsanız da okusanız….

Özlem Pekcan
ozlem.pkcan@gmail.com

Kitabın Künyesi
İkinci Yaşamın Günlüğü
Gülmece Öyküleri
Ahmet Önel
Cep Kitapları / Edebiyat Dizisi
Baskı Tarihi: 1987

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir