Pembe Maymun Pepe – Carlo Collodi

Başı Beladan Kurtulmayan Pembe Maymun Pepe!
Pinokyo?nun yazarı Carlo Collodi?nin YKY?den yeni bir kitabı daha yayımlandı: Pembe Maymun Pepe.
Kardeşlerine hiç mi hiç benzemeyen Pembe Maymun Pepe haylazlığı ve oburluğuyla ünlüdür. Tabii bir de başına çeşitli belalar açan merakıyla? Önce orman sakinlerini kızdırır, güzelim kuyruğunu kaybeder. İşte aksilikler böyle başlar. Nehre düşüp balık gibi avlanır, sonra kendisinden insan gibi davranmasını isteyen Alfredo ile dost olup ona tutamayacağı sözler verir; ardından kötü adamların eline düşer, derken kurtulup imparator olur? Başına gelmedik kalmaz.
Çocukların sevgilisi olacak Pempe Maymun Pepe?yi Filiz Özdem çevirdi, Emine Bora resimledi.

Kitaptan Bir Bölüm
?Aynanın önüne varıp şöyle bir kendini gördüğünde, derhal korkuyla geri kaçıp umutsuzca bağırmaya başladı:
?Ah ne kadar çirkinim!.. Ah anacığım, maymuncuğunu ne hallere soktular!.. Ben ben değilim gayrı!.. Pepe değilim!.. Beni insana çevirdiler? Korkulası bir canavara döndüm. Durmak istemiyorum artık burada, gideceğim? Evime dönmek istiyorum. Bu iğrenç kıyafetleri istemiyorum? Olmaz, olmaz, olamaz…?
Bağıra çağıra üstündeki kıyafetleri sıyırıp şömineye attı, şapkayı terzinin yüzüne fırlattı, beyaz boyunbağını parçaladı ve hızla sıçrayıp pencereden çıkarak kırlara doğru koşmaya başladı.
Zavallı Pepe! Durmadan koşuyordu, ama daha yüz adım ya atmış ya atmamıştı ki, pantolonunun arkasından yakalandığını hissetti ve kendini yerde, kocaman Terranova cinsi bir köpeğin ağzında buldu.?

Kitabın Künyesi
Pembe Maymun Pepe
Carlo Collodi
Yapı Kredi Yayınları / DOĞAN KARDEŞ
Çeviren: Filiz Özdem
Resimleyen: Emine Bora
(6-8 Yaş)
YKY’de 1. Baskı: Ekim 2011
120 sayfa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir